Gülden: Şarkı söylerken ciddi, kendime gelince çok neşeliyim

İlk şarkısı 'Kandırmışlar Aşk Diye' ile bizi melankoliye soktu, ardından ani bir ters köşe yaparak hareketli bir şarkıyla döndü. 'Mendil', şu an radyoların yeni gözdesi. Gülden ile taze şarkısı ve müzik kariyeri hakkında konuştuk. 

Gülden: Şarkı söylerken ciddi, kendime gelince çok neşeliyim

'Mendil'in bir hikayesi var mı? Sizden melankolik bir şeyler beklerken ani bir ters köşe yaptınız...
İnsanım en nihayetinde ,köşelerim de ani hareketlerim de ondan :) Mendil, sandıkta duran şarkılarımdandı. Sözler yeterince melankolik zaten, düzenleme daha hareketli olsun istedik. Böyle karışımları seviyorum.

"Hareketli şarkılar yaparken tıkandığım oluyor" demişsiniz. Bu şarkı nasıl çıktı peki?
Mutluluğun içine sahtelik girebiliyor ama acının içinde hep safi duygular var, benim de tıkandığım nokta burası. İçine duygu olarak sahtelik girecekse onun adı iş, ama gerçek his girecekse adı hayat oluyor, insan oluyor. Ben gerçek hislerden bahsetmek istiyorum. Mendil konusu itibariyle hareketli bir şarkı değil, onu hareketli kılan düzenlemesi. O yüzden gözüm kapalı yazabiliyorum.

 

 

"Duygu yüklü şarkıların sahibi" olarak anılmaktan yoruldunuz mu?
Yorulmak değil, gurur duyarım ancak. Bir şeyleri gerçekten anlatabildiğim, hissettirebildiğim ve devam ettirebildiğim için... Ayrıca bu benim sanatçı yönüm. Şarkıya gelince ciddi, kendime gelince çok neşeliyim. Nasıl görüyor, nasıl hissediyorlarsa öyle ansınlar. Çünkü insan anlattığı gibi değil, hissettirdiği gibidir.

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
‘’Yine canının istediğini yapmış’’ tarzı.

Bir önceki klibinizde omuzlarınızla mumlar vardı, şimdi poşetten bir elbise ve kağıttan çizmelerle görüyoruz. Kimden geliyor bu fikirler?
Yönetmenim İdil Dizdar’ın fikirleri . Oturup hayattan, dünyadan, insandan, bir kitaptan, bir rüyadan konuşurken bir şey geliyor aklımıza ya da alakasız bir şey ilham veriyor bize. Ondan sonrası İdil’de zaten. İnanılmaz bir hayal gücü var, yoktan var ediyor eli ve emeğiyle.

 

"Şarkılarım dinleyicime layık olsun istiyorum"

 

 

Şarkılarınız anlamlı, kliplerinizde dikkat çekici. Bu durumu neye bağlıyorsunuz?
Çünkü çok seviyorum. Çok sevdiğim şeylerin üstüne toz değmesin, ulaştığı dinleyicime layık olsun istiyorum, bir anlamı olsun, bir kıymeti olsun. İçinde hep gerçek bir duygu hem de emek olsun istiyorum.

Londra’da koro şefliği yaptınız. Hayatınıza ve müziğinize neler kattı?
Paylaşılmayan bilginin sahibine bile faydası yoktur. Öğrenmek isteyenlerle öğrendiklerimi paylaştım. Bu kalbime bir huzur kattı, geri kalan getirisi inanın mühim değil.

Yerli ve yabancı olarak düşünürsek kimlerle düet yapmak isterdiniz?
Soner Sarıkabadayı ile düet yapmak isterdim. Gazapizm de bayıldıklarımdan mesela. Ah bir de Imagine Dragons...

 

 

Müzik yaparken, mutfak kısmında mı olmak daha güzel, yoksa sahnenin önünde şarkı söylemek mi?
İkisi de farklı ama aynı mutluluğa hizmet eden bir keyif. Birinden vazgeçmek zorunda kalsam, "Madem bu yok, diğeri de olmasın" derdim. İkisinin önemli bir bağı var benim için. 

Son olarak Ajda Pekkan'ın yeni albümüne bir şarkı verdiniz. Bundan sonra şarkılarınızı kimlerden duyacağız?
Ece Seçkin, Ebru Yaşar ve Tuğba Yurt'tan duyacaksınız. Bir de proje albümünde şarkılarım olacak. Bu sene çok Gülden şarkısı senesi. Seviyorum yazmayı, paylaşmayı ve o güzel seslerden dinlemeyi.

furkancanhazar@gmail.com

Bu makaleye ifade bırak