Güliz Ayla: Sıla'ya benzetilmek benim için onurdur

Geçtiğimiz yıllarda adını “Olmazsan Olmaz” ve “İlk Öpücük Benden Olsun” gibi büyük hitlerle duyuran Güliz Ayla, ikinci albümü “Parla” ile müzisyen kimliğini kanıtlamış oldu. Şimdi taze şarkısı "Öyle Sev" ve kariyeri hakkında konuştuk. 

Güliz Ayla: Sıla'ya benzetilmek benim için onurdur

İlk albümünüzden bu yana neler değişti hayatınızda? 
Daha çok hayalim var. Yapmak istediğim çok şey, çıkmak istediğim çok sahne... Ama her şey yolunda. Düşmeler kalkmalar oluyor tabii ama hayattan onlar da.

Son albümünüzün geri dönüşleri nasıldı? Beklediğiniz gibi geldi mi?
'Parla' ilkine kıyasla daha içsel, yalın bir albüm. Herkes başka şeyler bekliyor, başka şeyler yorumluyor. Ama genel olarak beğenildi diyebilirim. Yüzde olarak olumlu yorumlar daha önde.

Tüm söz ve müzikler size ait. Bu durumu tek başına sırtlamak yormuyor mu?
Sırtlamak gibi hissetmiyorum. Yazıp çiziyorum zaten, hayatımın bir parçası. Kulağıma bir başkasının melodisi çarpsaydı, söylerdim. Sadece ben yazar çizerim, yazdığımı söylerim gibi bir inadım yok.

İlk çıktığınızdan beri Sıla’ya benzerliğiniz çok konuşuldu. Vokalisti dediler, veliahtı dediler... Bu konu hakkında ne diyorsunuz?
eraber çalıştığımız için benzetildiğimizi düşünüyorum. Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinden biri. Ona benzetilmek benim için onurdur.

 

"Denizden acayip korkarım"

 

 

Yeni şarkınız 'Öyle Sev' cıvıl cıvıl bir iş. Hazırlık sürecinden bahser misiniz?
Ufuk Kevser’le 'Öldür Beni' remix'inden bir alışverişimiz başladı. Yaptığı soundları beğeniyorum. Bu da onun önceden yaptığı altyapılardan. Sözleri birkaç haftada bitirdim. Ufuk’la çalışmak, anlaşmak zaten çok kolay. Stüdyo aşaması vs. derken 1 ayda şarkıyı bitirdik. 

Müziğin tüketilebilir olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Biz müziğe kolay eriştikçe çabuk tüketilecek. Eskiden adını dahi duymadığımız pek çok müzisyen, grup keşfederken; şimdi neredeyse her ay bir yeni tekli çıkarmak zorunda kalıyoruz. Avantajları ve dezavantajları var.

 

 

Bize bilinmeyen bir yönünüzü söyler misiniz?
Denizden acayip korkarım. Sonsuzluğu, derinliği, bilinmeyeni beni ürkütür. Denizde en ufak bir şeyde her an panik olabilirim.

Güliz Ayla'nın playlistinde neler var?
Çok karışık. Her tarzı dinliyorum. Klişe bir cevap ama öyle... Dönem dönem takıntılarım oluyor. Her daim takıntım ise Anouk.

Bundan sonra bizi neler bekliyor?
Ekim ayına kadar sahne yoğun. Üretmeye devam. Yeni birkaç şarkı daha gelecek. Dinleyici ile güzel projelerde buluşacağım.

furkancanhazar@gmail.com

Bu makaleye ifade bırak