Güliz Ayla'nın 'Öyle Sev'i İkizler ile Yengeç arasında

Güliz Ayla, 2019 yazını yepyeni bir single'la karşıladı, iyi de yaptı. 'Öyle Sev' adlı şarkıyla karşımıza çıkan müzisyenin yeni şarkısı hem eğlenceli hem sempatik hem de 'şimdiki zaman'lığıyla sınıfı rahatlıkla geçiyor...

Güliz Ayla'nın 'Öyle Sev'i İkizler ile Yengeç arasında

"Muhakkak o samimiyet hissedilir"

"Muhakkak o samimiyet hissedilir"

Kendi şarkısını kendi yazan isimlerin yeri ayrı. Güliz Ayla, "Allahım şundan da mutlaka bir şarkı almalıyım, bu yaz beach'leri sallamalıyım" kafasıyla hareket etmek yerine "Ben bir şarkı yazayım, samimiyetim muhakkak hissedilir" kafasında ilerliyor. İyi, hem de çok iyi yapıyor.

Neredeyse yaptığı her şarkı, birbirlerinin Almanya'daki kuzeni kadar benziyor. Müzisyenin yeni şarkısı 'Öyle Sev' de işte tam olarak samimiyetiyle fark edilen bir şarkı.

Sempatik ve yalın bir şarkı

Sözü ve müziği kendisine ait olan şarkının bestesine Ufuk Kevser ortaklık yapmış. Aranje de keza yine Ufuk Kevser imzalı. 'Öyle Sev' mütevazı ve sempatik bir şarkı. Daha ilk dinlemede akılda kalmayı başarıyor.

Şarkının bütün iddiası yalınlığında. Ufuk Kevser'in yerinde dokunuşuyla yalnızca bir 'yaz şarkısı' olmaktan çıkmış, "Yoksa bu yazın hit'lerinden biri olabilir mi?" listesine dahil olmayı başarmış.

İlk etapta fazla gibi geliyor ama...

İlk etapta fazla gibi geliyor ama...

Şarkı, başından nakaratına güzel ilerliyor, hatta yürüyor. Akabinde nakarattaki 'Öyle sev'ler dikkat çekiyor. 'Nezaket', 'kehanet', 'cesaret' gibi kelime seçimleri ilk dinlemede fazla gelse de, güzel bir dokunuş bence. Şarkıya karakteristik bir hava vermiş.  

Nakarat sonrası melodi 'şimdiki zaman'da

Nakarat sonrası melodi 'şimdiki zaman'da

2010'ların popüler müziğinin olayı, nakarat sonrası çocuksu melodiler.

Güliz Ayla'nın 'Öyle Sev'indeki nakarat sonrası melodi şarkıya öyle yakışmış, kafiyelerle dağılabilme tehlikesi geçiren şarkıyı öyle toparlamış ki, Ufuk Kevser'i tebrik etmek gerek.

Şarkıyı şahane topluyor bu melodi. Ve Güliz Ayla'yı bir kez daha 'şimdiki zaman'da tutup bir kez daha sempatik ve iddialı bir şarkıyla dönüş yapmasına vesile oluyor.

Adeta pop-art tadında

Adeta pop-art tadında

Güliz Ayla, kameraya yakışan bir isim olduğundan şarkının klibinde de eğlenceli görüntüler yakalanmış. Video klip yönetmenliğinde bir marka olan Murad Küçük tarafından çekilen klip öyle renkli, öyle pop-art tadında ki mest oluyorsunuz izlerken.

Şarkının sempatikliğine sempatiklik katan bu klip sade, iddialı, karakteristik ve daha da önemlisi Güliz Ayla'nın müzik yolculuğuna yüzde 100 uyan bir iş.

İlham kaynağı mevsimler mi?

İlham kaynağı mevsimler mi?

Güliz Ayla'nın müzik yolculuğunun tek kelimelik bir özetini yapsak 'mevsim' derim ben. Güliz Ayla 'mevsim'lik bir şarkıcı bence. Yılın 12 ayının, Ayla'ya muazzam bir ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum.

Ama kastettiğim mevsim, 'yazlık' anlamında değil. Güliz Ayla, istese bile 'sezonluk' anlamındaki bir 'mevsim'lik şarkıcıya dönüşemez. İstese bile yapamaz. 

'Sevgilim' akrep burcuydu mesela

'Sevgilim' akrep burcuydu mesela

Güliz Ayla, 'Öyle Sev'de haziran ayının şarkısını yapmış mesela. Temmuz da olabilir. Bir yazın başlangıcına uyuyor, dinleyene cesaret veriyor. Nakarattaki gibi "Görelim cesareti" dedirtiyor...

'Sevgilim' ise sonbaharın bitişini kumsalda soğuk rüzgârla karşılayan bir kasım şarkısıydı. Burcu da Akrep'ti.  

Koç gibi başlatıyor, Boğa gibi devamını getiriyor

Koç gibi başlatıyor, Boğa gibi devamını getiriyor

Çıkış şarkısı 'Olmazsan Olmaz' ise nisan şarkısıydı. Burcu ya Koç ya da Boğa'dır. Koç gibi başlatan, Boğa gibi devamını getiren bir parçaydı.

'Öyle Sev' de İkizler ile Yengeç arasında bir yerde duruyor. Naif ama iddialı.

Güliz Ayla'nın bu 'mevsim doğruculuğu'nu takdir ediyorum. Bence akışa inanıyor, doğadan ilham alıyor. Ve bu noktada da astrolojiden besleniyor. Sevilen şarkılarının karakteristikliği sadece şansla açıklanamaz. 

Gökyüzüne salıyor şarkılarını

Gökyüzüne salıyor şarkılarını

Güliz Ayla, şarkılarını çıkartırken en doğru zamanı bekliyor. O bir anne, o bir dişi. Acele etmeden, anne sabrıyla besliyor parçalarını. Ve en doğru zamanda yol veriyor. Kendinden çıkartıp gökyüzüne salıyor.

'Olmazsan Olmaz', 'Bahsetmem Lazım, 'Sevgilim' ya da 'Öyle Sev' gibi şarkılarının başarısını tuhaf bulmuyorum. Türkçe popta kendi çizgisini oluşturma istikrarı takdiri hak ediyor. Güliz Ayla iyi ki sabırla üretmeye devam ediyor...

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak