17.01.2010 - 10:27 | Son Güncelleme: 17.01.2010-10:59 A-A+

Günay, Aşk-ı Memnu'yu şikayet etti!

'İlgili Bakan arkadaşıma rahatsızlığımı söyledim..'Günay, Aşk-ı Memnu'yu şikayet etti!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aşk-ı Memnu’nun orijinal öyküsünden koparılması, Kurtlar Vadisi’nde şiddet ve diğer dizilerdeki cinsellik kışkırtmasından rahatsız olduğunu belirterek, “Kültür Bakanı olarak RTÜK’ü uyarıyorum.

Yerli dizilerde katiyen şiddet ve cinsellik kışkırtması olmamalı” dedi.Dizilerde lüks bir yaşam ve hayali dünya olduğunu savunan Günay, şunları söyledi: “Aşk-ı Memnu’nun yılan hikâyesine dönmesinden şikâyetçiyim. Özünden koparılarak, cep telefonu olayından yararlanılarak hikayeyi uzatmak doğru değil. Kurtlar Vadisi’ndeki şiddet sahnelerinden şikâyetçiyim. İlgili Bakan arkadaşıma da söyledim. Çocuklar izliyor, saati 23.00’ten sonraya alınmalı.”

 İZLEYİCİ EN ÇOK NELERDEN ŞİKAYETÇİ?

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) 2009 yılında en çok şikayet yerli dizilerden gelirken, bu diziler arasında ilk sırayı "Aşk-ı Memnu" dizisi aldı. Gelen şikayetlerin yüzde 20’si diziler üzerinde yoğunlaşırken, seyirci, bazı yerli dizilerin "Türk aile yapısı ve ahlaka aykırı" olduğu görüşünü savundu.

AA muhabirinin RTÜK’ten aldığı bilgiye göre, RTÜK’ün, "444 1 178" İletişim Merkezi ve web sitesine, izleyiciler tarafından 2009 yılının 9 aylık döneminde toplam 48 bin 601 başvuruda bulunuldu.

RTÜK’e yapılan şikayetlerde yerli diziler ilk sırayı alırken, bu şikayetlerin yüzde 20’sinin diziler, yüzde 13’ünün yarışmalar, yüzde 10’unun reklam kuşakları, yüzde 9’unun eğlence programları, yüzde 6’sının güncel programlar, yüzde 6’sının haber bültenleri ve yüzde 5’inin de yorum programları hakkında olduğu belirlendi.

RTÜK’e ulaşan şikayetler incelendiğinde, izleyicilerin en çok "çocukların ve gençlerin korunması" ile "Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık" gerekçesiyle şikayette bulunduğu belirtildi.

-YEMEK PROGRAMLARINA DA ŞİKAYET VAR-

İzleyicilerin yerli dizilerle ilgili en fazla öne çıkan şikayet gerekçesi, "Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık" oldu. Bu yöndeki şikayetlerin yüzde 40’ı da yerli diziler için iletildi.

"Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık" kriterine ilişkin olarak vatandaşlardan gelen şikayetlerin yüzde 40’ı diziler hakkında gerçekleşti.

"Çocukların ve gençlerin korunması" kriteri hakkındaki şikayetlerin yüzde 35’i de yine dizilere ilişkindi.

En çok şikayet edilen yerli dizi "Aşk-ı Memnu" olurken, bu diziyi "Kurtlar Vadisi-Pusu" ve "Tek Türkiye" izledi. Tüm yerli diziler hakkındaki şikayetlerin yüzde 25’i, "Aşk-ı Memnu" dizisine geldi.

"Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık" kriterine ilişkin bildirimlerin yüzde 24’ü yarışmalara ilişkin olarak geldi. Bu konuda en fazla şikayet 2 bin 304 bildirimle ( yüzde 37) "Yemekteyiz" adlı programa geldi. Bu programı, şikayetlerin yüzde 16’sını alan "Bir Şarkısın Sen" ve yüzde 9’unu alan "Mehmet Ali Erbil’le 50 Sarışın" takip etti.

-İZDİVAÇ PROGRAMLARINA ŞİKAYET-

RTÜK’e başvuran seyirciler, sadece reklam kuşaklarını değil, aynı zamanda özellikle diziler ve filmler içerisinde yayınlanan reklamları da eleştirdi.

İzleyiciler en çok reklamların uzunluğundan ve müstehcenliğinden (yüzde 20) şikayetçi oldu.

Kuşak programları hakkında kaydedilen 4 bin 333 bildirimin yarısına yakını "Zuhal Topal;la İzdivaç" adlı programa yönelik olarak gerçekleşti. Bunu yüzde 13 oranıyla "Müge Anlı ile Tatlı Sert" ve yüzde 8’lik oranla "Esra Erol’la İzdivaç" adlı kuşak programları izledi.

Bu üç programa ilişkin bildirilen şikayet gerekçelerinde ilk sırayı "kişilik haklarına aykırılık-hakaret" konusu alırken, "ayrımcılık (dil, din, ırk)" ve "kişiye yönelik şikayet (sunucu veya katılımcı)" kriterleri hakkında da bildirimde bulunuldu. Vatandaşların şikayetlerinin, programda kullanılan ifadeler ve bunları dile getiren katılımcılar üzerinde yoğunlaştığı gözlendi.

Haber bültenleriyle ilgili şikayetlerde ise yüzde 40 oranında "siyasi parti propagandası", yüzde 38 oranında da "taraflık yayıncılık" yapıldığı savunuldu.

Haber bültenleri konusunda en fazla şikayet edilen kanallar, yüzde 13 ile Kanal D, yüzde 12 ile Star TV ve yüzde 11 ile Show TV oldu.

İzleyiciler, yaptıkları başvuruların yüzde 27’sinde genel anlamda bütün kanallardaki haber bültenlerinden şikayetçi oldu.

Etiketler
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.