Kültür Sanat
04.08.2011 - 01:37 | Son Güncelleme: 04.08.2011-1:38

GÜNAY, TÜRVAK MÜZESİ’Nİ GEZDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türker İnanoğlu Vakfı (TÜRVAK) Sinema ve Tiyatro Müzesi’ni ziyaret ederek, müzedeki koleksiyon hakkında Türker İnanoğlu ve Müze Müdürü Erol Şenel’den bilgi aldı

Sitene Ekle

İSTANBUL AA

Türker İnanoğlu’nun oluşturduğu koleksiyonu bir çatı altında toplamasının Türk sinema tarihi açısından çok değerli olduğunu belirten Günay, “Burada Türkiye’nin görsel sanatlar alanındaki bilgilerine ulaşmak mümkün. Müzenin hemen yanı başında da 64 bin ciltlik son derece zengin bir başvuru kitaplığı oluşturulmuş” dedi.
İnanoğlu’nun sinemaya ömrünü vermiş bir yapımcı olduğunu vurgulayan Günay, “O, bütün maddi imkanlarını seferber ederek Beyoğlu gibi sinemayla özdeşleşmiş bir alanda insanlara bir müze armağan etti. Benim gibi sinema tarihinin önemli bir kısmını hatırlayanlar için TÜRVAK Müzesi’ndeki birçok film ve sanatçı çocukluğumuzun masal kahramanıydı. Onlarla ilgili afiş ve canlandırmalar, bilgi ve belgeler gerçekten heyecan verici” diye konuştu.


Günay, “Türk Sinemasında Yerli Arayışlar” adlı kitabı müzeye bağışlarken, Türker İnanoğlu da Günay’a “Mutlu Son” ve “Erler Film 50 yaşında” isimli kitapları hediye etti. Ziyaret sırasında Günay’a, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da eşlik etti.


Etiketler:
Hafta Sonu Nereye Gidelim?
    Haftanın Filmleri
    Hangisi edebi söz sanatlarından biri değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX