Güncelleme yüzünden Microsoft'a 600 milyon dolarlık dava açtı

08.03.2018'de eklendi08.03.2018-16:08 'de güncellendi
ABD’nin New Mexico eyaletine bağlı Albuquerque şehrinde yaşayan Frank Dickman, Microsoft'a başarısız bir Windows 10 güncellemesi yüzünden 600 milyon dolarlık dava açtı.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Büyük firmalara dava açmadan önce iyi düşünmek gerek. Albuquerque'deki bir adam, bu konu hakkında epey düşünmüş olmalı. ABD’nin New Mexico eyaletine bağlı Albuquerque şehrinde yaşayan Frank Dickman, Microsoft'a başarısız bir Windows 10 güncellemesi yüzünden 600 milyon dolarlık dava açtı. 

14 Şubat'ta yapılan şikayete göre, Frank Dickman, Microsoft'a zorlu bir Windows 10 güncellemesi nedeniyle dava açıyor. Davası Redmond'a yazılımı vermesi için 30 gün veriyor ya da varsayılan bir karardan yarım milyardan fazla tazminat alacak.

Dickman'ın iddiasında "Windows Sürüm 7 için OEM lisansına sahip bir Asus 54L dizüstü bilgisayarım var. Bilgisayar Windows 10 sürümüne yükseltildi ve hemen işlevsiz hale geldi." dedi. Dickman, dizüstü bilgisayarın orijinal OEM satıcısının "güvenilmez" olduğunu söylüyor, dolayısıyla dizüstü bilgisayarına indirmek için Windows 7'nin yasal bir kopyasını alamıyor.

Dickman, ya Microsoft tarafından sağlanan işletim sistemini web sitesinden anahtar kodla tekrardan indirecek ya da Microsoft'tan 600 milyon dolar alacak. 

Akıllara Intel Meltdown / Spectre sorunları hakkında da aynı yol izlenebilir mi sorusu gelmiyor değil aslında.