10 soruda liselere yerleştirme

Liseler için tercih ve yerleştirme kılavuzu yayınlandı. Nasıl tercih yapılacak, kaç tercih hakkı var, yerel yerleştirme nedir, nakiller neden önemli, hiç tercih yapmayan ne olacak... gibi velilerin en çok merak ettiği 10 sorunun cevabını derledik

10 soruda liselere yerleştirme

MEB’in, 1.2 milyon öğrencinin beklediği Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu yayınlamasıyla veli ve öğrencileri tercih telaşı sardı. Özel okullar kayıtlara önceki gün başladı. Devlet liseleri için tercihlere esas kontenjan tabloları 2 Temmuz’da açıklanacak; aynı gün de yerleştirme işlemleri için tercihler alınacak. 13 Temmuz’a kadar da tercih maratonu sürecek. Kılavuz yayınlandı ancak veliler hâlâ pek çok soruya cevap arıyor. İşte en çok merak edilenler:

1 - Kaç tercih hakkım var?

Sınava giren öğrenciler, Merkezî Sınav Puanı (MSP) ile Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 gruptan; sınava girmeyenler ise sadece Yerel Yerleştirme ve Pansiyonlu Okullar grubundan tercih yapabilecek.

Yerel yerleştirmede öğrencilerin 5 tercih hakkı var. Ancak burada öğrenci, aynı okul türünden en fazla 3 tercih yapabilecek, kalan 2 tercihi farklı okul türünden olacak. Sınavla alan okullar arasından 5; pansiyonlu okullardan 5 olmak üzere 15 tercih hakkı var. Tüm tercih hakları kullanılmak zorunda değil.

2 - Sınava girdim, sadece sınavla öğrenci alan okullardan tercih yapabilir miyim?

Hayır. Sınava giren ve MSP’ye sahip olanlar dâhil, tüm öğrenciler yerel yerleştirmeyle alan okullardan tercihte bulunmak zorunda. Yoksa öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacak.

Yerel yerleştirme şart

3 - Özel okula kesin kayıt yaptırdım, devlet liselerinden de tercih yapabilir miyim?

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara kesin kayıt yaptıranlar, tercihte bulunamayacak. Tercih süresinde özel okuldan kaydını alanlar, devlet liseleri için tercih yapabilecek.

4 - Yerel yerleştirmede şansımı artırmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Yerel yerleştirme tercih ekranında yeşil renkteki okullar, kendi kayıt alanınızdaki okulları, mavi renk komşu kayıt alanındakileri, kırmızı renk ise kendi kayıt alanı ve komşu kayıt alanında olmayan, il içindeki diğer okullar ile il dışındaki okulları belirtiyor.

Yerel yerleştirmede öğrenci ikamet adresi, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterlerine göre yerleştirilecek. Burada kendi kayıt alanından tercih yapan öğrenci komşu kayıt alanındakinden, ortaokulu en fazla dönem o kayıt alanında okuyan, daha az dönem okuyanlardan, tüm şartlar aynı olduğunda okulu tercih listesinden ilk sıraya alan, ikinci sıraya alandan daha şanslı olacak. Şartlar eşitse ortaokuldaki başarı puanı yüksek olan, burada da eşitlik varsa özürsüz devamsızlığı en az olan öğrenci daha şanslı. Tüm şartlar eşit olduğunda yaşça küçük olan öğrencilere yerleştirmede öncelik verilecek.

5 - Sınavla öğrenci alan okullara yerleştirmeler nasıl yapılacak?

Okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre öğrencilerin tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacak.

Burada MSP’nin eşitliği hâlinde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanına, öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8., 7. ve 6. sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme olacak.

Yerleşemeyen açıköğretime

6 - Ya hiçbir tercihime yerleşemezsem?

Tercih yapmayan veya hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecek.

7 - Nakil şansı tanınacak mı?

Nakiller 4 dönem halinde, 6 Ağustos ile 6 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Her dönemde, MSP ile alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle alanlar için 3, pansiyonlu okullar için de 3 okul tercihi yapılabilecek.

8 - Özel okullardan devlete nakil var mı?

Kılavuzda, nakil sürecinde özel ortaöğretim kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecek yazıyor. Ancak özel okula kayıt yaptıran öğrencinin nakilden yararlanıp yararlanmayacağı belirtilmiyor.

9 - Tercihimi onaylatmazsam ne olur?

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak. Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir.

10 - Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

30 Temmuz’da ilan edilecek.

Tarih desteği

2-13 Temmuz’da Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan tercih danışmanlığı komisyonları öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti verilecek.

YARIN: SORU VE SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Otopark yüzünden komşusunu vurduNevşehir'de otopark yüzünden çıkan tartışmada komşusu tarafından pompalı tüfekle vurulan kişi ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber