15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz hangi güne denk geliyor?

15 Temmuz resmi tatil mi sorusu haftanın son çalışma gününde vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bu yıl Pazartesi gününe denk gelen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü tatil olacak mı? İşte 15 Temmuz resmi tatil mi sorusunun yanıtı...

15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz hangi güne denk geliyor?

15 Temmuz resmi tatil mi sorusu binlerce vatandaş tarafından araştırılmaya devam ediyor. 2016 yılında gerçekleştirilen hain darbe girişimi Türk halkının demokrasi ve özgürlüğüne sahip çıkması ile engellenmişti. Hain darbe girişiminin üzerinden geçen üç yılın ardından şehitler anılacak dualar edilecek. Peki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü tatil olarak kutlanacak mı?

15 TEMMUZ RESMİ TATİL Mİ?

15 Temmuz'un resmi tatil olması, TBMM tarafından kabul edildi. İşte, o kanun;

MADDE 1- (1) Ankara İline bağlı “Kazan İlçesi”nin adı “Kahramankazan” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2- (1) 17.3.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ve 1 Mayıs günü” ibareleri “,1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü” olarak ve birinci fıkrasının (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü tatilidir.”

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi düzenlediği darbe girişimine ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi anma günü olarak tatil ilan edilecektir" ifadesini gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hükümet adına yaptığı konuşmanın ardından, Görüşülen ve kabul edilen teklifle Kazan ilçesinin adı “Kahramankazan” olarak değişti. Ayrıca 15 Temmuz günü, “Demokrasi ve Özgürlükler Günü” olarak resmi tatil ilan edildi.

15 TEMMUZ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi anma günü bu yıl Pazartesi gününe denk geliyor.

Taşlı sopalı beşik kertmesi meydan kavgası: 9 yaralı, 18 gözaltıBursa’da beşik kertmesi gençler evlenmek istemeyince aileler birbirine girdi. Her iki tarafın taş ve sopalarla birbirine girdiği sokak kavgası meydan muharebelerini aratmadı. Kameraya yansıyan sokak kavgasında 9 kişi yaralanırken, polis olaya karışan 18 kişiyi gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber