2 bin 500 tekne İstanbul Boğazı’nda terörü lanetledi

İstanbul Boğazı’nda bir araya gelen 2 bin 500 tekne, terörü lanetledi ve boğazdan tanker geçişleri protesto etti.

2 bin 500 tekne İstanbul Boğazı’nda terörü lanetledi

Doğa ile Barış Derneği ile Türkiye Çevre Koza İnisiyatifi ve Uluslararası Karadeniz Ortakları Genel Sekreteri, İstanbul Boğazı’nda 1992 yılında yaşanan tanker kazasından sonra, muhtemel facialara idkkat çekmek için her yıl etkinlik düzenlemeye başladı. “İstanbul’u seviyorum, el ele verelim koruyalım” etkinliği kapsamında bugün de 2 bin 500 tekne İstanbul Boğazı’nda eylem yaptı. Dernek ve tekneler bu yıl ki etkinliğe artan terör olayları nedeniyle “Teröre lanetliyoruz” başlığını da ekledi. Beykoz Paşabahçe açıklarında bir araya gelen irili ufaklı 2 bin 500 tekne, çalınan düdükle birlikte toplanarak hareket etti. Terör saldırılarını protesto eden pankartlar ve Türk Bayrağı taşıyan tekneler sık sık marş çaldı. Renkli görüntüler oluşturan tekneler Beykoz’dan Sarıyer açıklarına, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü’nden geçerek Kabataş’ta eylemi tamamlandı. Eylem nedeniyle İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiği yetkililer tarafından kesildi. Sahillerde bulunan vatandaşlar geçen teknelere el salladı.

Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Doğa ile Barış Derneği yetkilisi İklil Üstün, “Türk Boğazlarından yapılan tehlikeli madde taşımacılığına karşı her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz "İstanbul’u seviyorum, el ele verelim koruyalım" etkinliğini, teröre lanet konseptini de katarak genişlettik. Bugün burada 2 binin üzerindeki tekneyle ulusal ve uluslar arası kamuoyu oluşturmak, yaşanacak konulara sessiz kalamayacağımızı tüm taraflara haykırmak için büyük bir deniz eylemi gerçekleştiriyoruz. Her türlü canlı yaşamına karşı yapılan tüm terör etkinliklerini kınıyor, lanetliyoruz” dedi.

O balıkçı konuştu: Bu balık, denizin piranasıAntalya'nın Finike ilçesi açıklarında tekneyle avlanmaya çıktığında, ağına yüzlerce balon balığı takılan, 30 yıllık balıkçı Mehmet Sever, Son 2 yıldır biraz daha çoğaldı ve popülasyonu arttı. Çoğalması diğer balık türlerinin azalmasına neden oldu. Bu balık denizin piranası gibi bir şey dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber