2019 emekli maaşı zammı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar...

2019 yılı için asgari ücret miktarının belirlenmesinden sonra gözler emekli maaşlarına yapılacak zamma çevrildi. Milyonlarca emekli maaşlarına gelecek zam ile ilgili haberi beklerken, en yüksek ve en düşük emekli maaşları için tahmini rakamlar da yavaş yavaş netleşmeye başladı. İşte 2019 emekli maaşları ile ilgili son gelişmeler...

2019 emekli maaşı zammı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar...

Emekli maaşı 2019 zam oranı için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Asgari Ücrete yapılan %26,05'lik zam oranın ardından 1 Ocak itibariyle asgari ücretli çalışanın eline geçecek olan net ücret 2 bin 20 Lira olarak belirlendi. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından gözler şimdilerde emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranlarına çevrildi.

Emekli maşlarına yapılacak zam oranı Ocak-Aralık ayı enflasyon rakamlaına göre belirleniyor. Büyük ölçüde tahmini olarak Emeklilerin alacağı zam oranların belli olmasına rağmen kesin sonuç Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından netlik kazanacak. Aralık ayı enflasyon rakamları ise 3 Ocak'ta belirlenecek. Aralık ayı enflasyon rakamlarının belirlenmesinin ardından Emekli maaşlarına uygulanacak olan zam oranı da netlik kazanacak.

EN DÜŞÜK 113 EN YÜKSEK 542 LİRA

Yaklaşık 12.3 milyon emekli için zam dönemi geldi, çattı, 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verileri; SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin de yüzde 4'lük artışa ilave edilecek farkını gösterecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, 2018'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Memur emeklilerinde ise 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.5'i aşan kısmı yüzde 4'lük Ocak artışına eklenecek. Temmuz-Kasım enflasyonu yüzde 10.64 olarak gerçekleşirken, zam oranına ilişkin 2 farklı tahmin bulunuyor:

2019 programına göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 10.65 olacak. Bu durumda memur emeklilerin toplam zam oranı da yüzde 11.15 (yüzde 4 zam+ yüzde 7.15 enflasyon farkı) olarak gerçekleşecek. Bu tahminle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında 108,78 ile 521,02 lira arasında artış olacak. En düşük memur emeklisi aylığı da 239,71 lira artacak.

Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı son beklenti anketine göre ise 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 11.09 olacak. Memur emeklilerinin de bu durumda Ocak zammı yüzde 11.59'a (yüzde 4 artış + yüzde 7.59 enflasyon farkı) ulaşacak. Bu tahmine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında 113,27 ile 542,54 lira arasında artış yaşanacak. En düşük memur emeklisi aylığındaki artış ise 249,17 lira olacak.

Cinnet geçirdi! Baltayla ailesini katletti...Rusya’da 16 yaşındaki çocuk, annesini, büyükannesini, büyükbabasını ve iki kardeşini balta ile öldürdükten sonra intihar etti. Yetkililer, çocuğun telefonunda annesiyle problemleri olduğuna dair notlar buldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber