2019 LGS ne zaman? LGS son başvuru tarihi! LGS başvurusu nasıl yapılır?

3 Nisan'da başlayan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) başvuruları için artık son günlere girildi. Henüz başvurularını gerçekleştirmemiş binlerce öğrencinin merakla araştırdığı LGS başvurusu nasıl yapılır ve başvurular ne zaman bitiyor gibi merak edilen soruların cevaplarını bir araya getirdik...

2019 LGS ne zaman? LGS son başvuru tarihi! LGS başvurusu nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan ve 8. sınıfları ilgilendiren Liseye geçiş Sınavı(LGS) için hazırlıklar devam ediyor. MEB, yayımladığı LGS başvuru kılavuzunda tüm detaylara yer verdi. İşte 14 Nisan'da sona erecek LGS başvuruları ve 2019 LGS hakkında bilinmesi gerekenler...

LGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Merkezî Sınav başvurusunda bulunacak öğrenciler, başvuru yapmadan önce elektronik ortamdaki bilgilerinin güncel olup olmadığını kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol ettireceklerdir. Öğrenci bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlüğü sorumlu olacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.

BAŞVURUNUN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

Başvurularda;

Elektronik ortamdaki öğrenci bilgilerinde eksiklik, çelişki veya hata varsa, Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından onaylanmamışsa, Yurt dışından başvuru yapan öğrencilerin belgelerinde eksiklik varsa, Bu durumdaki öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

LGS NE ZAMAN?

LGS, 1 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak. LGS sınav giriş belgeleri ise 22 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanacak.

MEB'in yayımladığı başvuru kılavuzunda LGS sınav sonuçlarının tarihi ise 24 Haziran 2019 olarak yerini aldı.

BAŞVURU ŞARTLARI

Resmî ve Özel Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları Öğrencilerinin Başvuru Şartları 2018–2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak. Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Başvuru Şartları Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8‘inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

2018–2019 Öğretim yılında yurt dışında Bakanlığımıza bağlı okulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Olmayan Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları aracılığıyla, 5/3/2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği” esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilen öğrencilerden, Türkiye’deki 8’inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak.

Bingöl’de yaban domuzları köye indi... O anlar kameradaBingöl’de yaban domuzları köye indi, o anlar bir vatandaş tarafından görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber