24. İstanbul Caz Festivali başlıyor

Bu yıl caza daha bir odaklanan 24. İstanbul Caz Festivali, 4-20 Temmuz tarihleri arasında şehrin iki yakasında ses verecek

24. İstanbul Caz Festivali başlıyor

İlk düzenlendiği 1994’ten beri İstanbul’u temmuz ayında bir müzik başkentine dönüştüren İstanbul Caz Festivali, 4-20 Temmuz tarihleri arasında 24. yaşını kutlayacak. Bu akşam saat 20.00’de Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleşecek açılış konserinde bu yılın Yaşam Boyu Başarı Ödülleri, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın şefi Kamil Özler’e ve pop müzik ile elde ettiği ünü, Türkiye’de cazın tanıtılması için kullanan Fatih Erkoç’a verilecek. Ödül töreni sonrasında Erkoç, ardından Avusturyalı Balkan-swing grubu DELADAP birer konser verecek.

Yerliler için ‘Vitrin’

Açılış konseri dahil 22 etkinliğin yer aldığı festival programı, bu yıl önceki senelere göre daha çok caz ve alt türlerine odaklandı. Bir de Pelin Opcin direktörlüğündeki festivalin bu yıl ilk kez imza atacağı ‘Vitrin’ projesi var. Yurt dışı festivallerde sıklıkla uygulanan, yerli isimlerin uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcilerinin odağına konulduğu, isminden de anlaşılacağı gibi dünya vitrinine çıkarıldığı bu proje, festivalin ilk günlerinde, 5-8 Temmuz arasında sürecek. Böylece Türkiye’nin caz ve alternatif sahnesinden, Korhan Futacı’dan Ceylan Ertem’e, MadenÖktemErsönmez’den geçtiğimiz yılın Genç Caz finalisti Geeva Flava’ya birçok isim, yurt dışı eşiğini atlama fırsatını yakalayacak.

Festival programında, 20. yüzyıl flamenkosunun sembol ismi Paco de Lucia anısına, sanatçıyla beraber çalışmış efsane isimlerin ve gitaristin ‘Palenque’ şarkısını ‘Tuana’ olarak Türkçe şarkı dağarcığına kazandırmış Levent Yüksel’in sahne alacağı, 8 Temmuz’daki ‘Beyond the Memory’; ‘Birdman’in müzikleriyle kitlelerin bateriye bakış açısını değiştirmiş baterist Antonio Sanchez ve grubu Migration’ın 14 Temmuz’daki konseri, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın saksofon virtüözü Joshua Redman, hem bas gitar hem de kontrbas üstadı Christian McBride ve vokal Kandace Springs’e eşlik edeceği 11 Temmuz’daki konser ve yeni cazın yükselen isimlerinden, ilk solo albümü ‘Uprising’i çalacak bas gitarist Miles Mosley’in Beykoz Kundura’daki 7 Temmuz performansı ön plana çıkıyor.

23 yılın sözleri afişlerde

Festivalin #şarkılarkonuşur temasıyla hazırlanmış, festivalin 23 yılına damga vurmuş isimler ve şarkıların bulunduğu afişleri dikkat çekici. “Aç kapıyı gir içeri”, , “Yo vengo a ofrecer mi corazón (Kalbimi sunmaya geldim)”, “Mitt er ditt og ditt er mitt (Benim olan senin ve senin olan benim)”, “Mala me li çenda mala we be Duwarê ortê bila tunebe (Evlerimiz yan yana olsun, ortadaki duvar olmasın)”... Özdemir Erdoğan, Mercedes Sosa, Aynur ve daha nicelerinin şarkıları, festivalin afişlerini süslüyor.

Festival programı

4 Temmuz @ 21.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi - Fatih Erkoç, DELADAP

5 Temmuz @ 20.00, Fransız Sarayı Bahçesi - Jacky Terrasson & Stephane Belmondo

5 Temmuz @ 22.00, Salon İKSV - Korhan Futacı ve Kara Orkestra, Rain Lab

6 Temmuz @ 19.00, Kadıköy, Moda - Gece Gezmesi

7 Temmuz @ 19.45, Beykoz Kundura - Junun: Shye Ben Tzur & The Rajasthan Express, Miles Mosley, Bilal Karaman Trio, MadenÖktemErsönmez

8 Temmuz @ 13.45, Salon İKSV - Caz Matine

8 Temmuz @ 15.00, Sakıp Sabancı Müzesi The Seed - Çocukça Bir Gün

8 Temmuz @ 19.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi - Taksim Trio

8 Temmuz @ 21.30, Zorlu PSM Ana Sahne - Paco de Lucia anısına ‘Beyond the Memory’

9 Temmuz @ 16.00, Fenerbahçe Parkı - Parklarda Caz

10 Temmuz @ 20.30, Swissotel the Bosphorus Sultan Park - Christian McBride’s New Jawn

11 Temmuz @ 21.00, Zorlu PSM Ana Sahne - Joshua Redman, Christian McBride, Kandace Springs ve TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası

12 Temmuz @ 20.30, Uniq Hall Açıkhava Sahnesi - ‘Havana Gecesi’

13 Temmuz @ 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi - Mehmet Ali Sanlıkol

13 Temmuz @ 21.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi - Nik Bärtsch’s Ronin

14 Temmuz @ 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi - Antonio Sanchez & Migration

14 Temmuz @ 21.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi - Kerem Görsev Quartet

17 Temmuz @ 21.00, The Grand Tarabya - Fatoumata Diawara & Hindi Zahra

18 Temmuz @ 21.00, The Marmara Esma Sultan Yalısı - Dee Dee Bridgewater

18 Temmuz @ 22.30, Salon İKSV - Donny McCaslin

19 Temmuz @ 21.00, Beykoz Kundura - Bokante, Bill Laurance

20 Temmuz @ 20.30, Sakıp Sabancı Müzesi - Isfar Sarabski, Basel Rajoub’s Soriana feat. Sirojiddin Juraev

Terör örgütü PKK'ya yönelik Kıran OperasyonuTerör örgütü PKK'ya yönelik üç ilde başlatılan Kıran Operasyonu kapsamında Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin 3 bin 400 rakımlı Kato-Marinos Acar Tepe Üs bölgesinde incelemelerde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber