24 yıl geride kaldı, acılar küllenmedi

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sayılı kara günlerinden biri olan Sivas’taki Madımak Oteli katliamında 24 yıl geride kaldı.

24 yıl geride kaldı, acılar küllenmedi

2 Temmuz 1993’te provokatörlerin cuma namazından çıkan vatandaşları kışkırtmasıyla ateşe verilen Madımak Oteli’nde 33 aydın ile 2 otel çalışanı acı bir biçimde yaşamını yitirmişti.

Dönemin Başbakanı Çiller’in güvenoyu alarak koltuğa oturmasından 7 gün sonra tarihin en kara günlerinden biri yaşanacaktı. Başbakan Yardımcılığı koltuğunda Erdal İnönü oturuyordu. İçişleri Bakanı olarak ise bir hafta önce mülkiye camiasına yabancı bir isim olan Mehmet Gazioğlu atanmıştı. 30 Haziran’da Sivas’ta gizlice dağıtılan “Müslüman Kamuoyuna” başlığını taşıyan
“faili meçhul” bildiri ile halk kışkırtılarak eyleme çağrılıyordu.
Provokatörler devrede
Sivas’ta düzenlenen Pir sultan Abdal Şenlikleri’nin açılışı, 1 Temmuz 1993’te yapıldı. 4 gün sürecek bir dizi etkinlikten oluşan şenlik nedeniyle, çok sayıda aydın ve sanatçı katılımcı olarak Sivas’a gitmişti. Bunların içinde öne çıkanı Türk mizahının usta yazarı Aziz Nesin’di.

Aziz Nesin bazı radikal İslamcı grupların hedefindeydi. Bir gün önce Nesin ile şenlikleri hedef alan bir bildiri dağıtılmıştı. 2 Temmuz 1993’te cuma namazından çıkan vatandaşlar, provokatörlerin tahriki ile hükümet meydanına yöneldi. Slogan atan grup, hükümet konağını taşladı. Şenliklere izin vermesinden dolayı Sivas Valisi slogan atılarak protesto edildi. Göstericilerin sayısı akşam saatlerine doğru daha da arttı. Göstericilerin hedefi daha sonra Madımak Oteli oldu. Şenliğe gelen aydınlar ve sanatçılar otele sığınmıştı. Taşlanan otelin perdeleri ateşe verildi. Çıkan yangınla birlikte oteldeki 33 aydınla 2 otel çalışanı yaşamını yitirdi. Olaylar sırasında iki gösterici de hayatını kaybetti.

Muğla'da tarım arazisi yangınıMenteşe ilçesinde çıkan yangında yaklaşık 1,5 dönümlük tarım arazisi zarar gördü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber