26'ncı Karikatür Oscarları'nı kazanan sanatçılar yarın açıklanacak

AYDIN Doğan Vakfı tarafından bu yıl 26'ncısı düzenlenen, ‘Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’ uluslararası jürisi, bugün Antalya IC Green Palace Oteli'nde toplandı. Amerikalı karikatürist Patrick Oliphant başkanlığında toplanan 10 kişilik büyük jüri, elemeye kalan 37 ülkeden 125 sanatçının 145 karikatürünü değerlendirip, sonuçlarını yarın açıklayacak.
Otoritelerce ‘Dünyanın bir numaralı karikatür yarışması’ olarak nitelendirilen ve bu yıl 26'ncısı düzenlenen ‘Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na 85 ülkeden 1114 sanatçı 3127 karikatür ile katıldı. ‘Serbest’ daldaki yarışmada ön seçiciler kurulu, 37 ülkeden 125 sanatçının 145 karikatürünü değerlendirmeye aldı.
IC Green Palace Oteli'nde toplanan büyük jüri, ekonomik kriz, küresel ısınma ve savaş temalarının ön plana çıktığı eserleri değerlendirip sonuçlarını yarın açıklayacak.
Jüri üyelerinin de katıldığı oteldeki basın toplantısında konuşan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Hürriyet Gazetesi bünyesinde başlayan yarışmanın Aydın Doğan Vakfı çatısı altında 14 yıldır sürdüğünü ve prestij çıtasının yükseldiği yarışmada 26'ncı yıla ulaştıklarını söyledi. Fetvacı, “Bu uluslararası yarışma dünyadaki tüm karikatüristlerin kendilerini özgürce ifade etmesi için bir platform oluşturuyor” dedi.
Jüri başkanı Amerikalı Oliphant'ın ülkesinin en ünlü çizerlerinden biri olduğunu belirten Fetvacı, özellikle politik karikatürleriyle tanındığını söyledi. “Türkiye'de en çok yayınlanan yabancı karikatürist olma özelliği de var” diyen Candan Fetvacı, bu yıl 10 kişilik jüri arasında olan Romanyalı karikatürist Mihai Ignat'ın da bu yarışmaya ‘en çok eser gönderen’ ve ‘En çok ödül kazanan’ sanatçı olduğunu vurguladı.
ADV Yürütme Kurulu Başkanı Fetvacı, sanatçıların, ekonomik kriz, küresel ısınma ve savaşları anlattığının altını çizdi, “Dünyanın sıkıntıları karikatürlere yansıyor. Bizimde görevimiz dünyadaki sanatçılara bir ifade özgürlüğü platformu oluşturmak. Herkes görüşünü buraya gönderiyor, biz de bunu tüm dünya ile paylaşıyoruz” ifadesini kullandı. 

EN ÇOK ÖDÜLLÜ SANATÇI JÜRİDE 
Aydın Doğan Vakfı Uluslararası Karikatür Yarışması'na 20 yıldır eserlerini gönderen, 1996 ve 1999 yıllarında ‘birincilik’ ve bir çok kez de başarı ödülü alarak, ‘En çok ödül kazanan karikatürist’ ünvanlı 55 yaşındaki Mihai Ignat, “Burada olmaktan onur duyuyorum” dedi. Bugüne kadar 150'den fazla uluslararası yarışmaya katılan Ignat, şöyle konuştu:
“Jüri üyesi olduğum için çok mutluyum. Jüri olmasaydım tabii ki bu yarışmaya katılırdım. Çünkü çok ciddi bir yarışma. Yıllardır organize ediliyor. 20 yıl önce başladım. Karikatürlerde çok ciddi ve derin mesajlar yansıyor. Bunun için burada olmaktan onur duyuyorum.”
Jüride yeralan Milliyet Gazetesi'nin ‘Açık Pencere’ köşesinin usta karikatüristi Ercan Akyol da, eserlerdeki kalitenin yarışmanın prestijini yükselttiğini söyledi. “Gerçekten seçim yapmak zor” diyen Akyol, “İşçilik, ustalık ve konu zenginliği üst seviyede” dedi. 

OTOSTOPLA İSTANBUL'A GELDİM 
Büyük jürinin tek kadın üyesi Amerikalı Jerelle Kraus, eserlerin bir çoğunu beğendiğini belirtti, “Her ülkeye özgü temalar kendi anlatımlarında yansıyor” dedi. Gençlik yıllarında Münih'te kaldığını ve otostop yaparak İstanbul'a geldiğini anlatan Kraus, “İstanbul'a bayıldım. Macaristanlı bir arkadaş ile İstanbul'da tanıştım ve bir ay kaldım” dedi.
Başkanlığını Amerikalı karikatürist Patrick Oliphant'ın yaptığı jüri; Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Roar Hagen (Norveç), Mihai Ignat (Romanya), Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Jerelle Kraus (ABD), Tan Oral ve Yaoning Zhang'dan (Çin Halk Cumhuriyeti) oluşuyor.
Jüri, eserleri değerlendirip, kararını yarın açıklayacak. 

BİRİNCİYE 8 BİN ABD DOLARI 
Yarışmada birincilik ödülü kazanan sanatçıya 8 bin ABD Doları, ikinciye 5 bin ABD Doları ve üçüncüye 3 bin 500 ABD Doları verilecek. Başarı ödülü kazanan 12 sanatçı da 500'er ABD Doları alacak. Ödül töreni bu yılın Ekim ayında İstanbul'da yapılacak. Yarışma sonrası yapılacak olan ilk sergi ise 3- 10 Haziran tarihlerinde IC Hotels Airport'ta açılacak. 

GEÇEN YIL KİMLER KAZANMIŞTI? 
Geçen yıl düzenlenen 25'nci Aydın Doğan Uluslarası Karikatür Yarışması'nda Türk sanatçı Ahmet Öztürklevent'in eseri birinci, Arnavut sanatçı Agim Sulaj’ın eseri ikinci, Avusturyalı sanatçı Gerhard Gepp’i eseri de üçüncü olmuştu.

Bahçeli'den Erdoğan'a 'Hakan kaftanı'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi evinde ziyaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber