3 SUBAY ŞEHİT!

Jandarma özel harekât timi Amanoslar eteğinde Hatay’ın Döryol ilçesine bağlı Kuzuculu beldesi yakınlarında PKK’lıların kurduğu pusuya düştü. PKK’lıların roketatarlı saldırısında 3 subay şehit oldu, 2 asker de yaralandı

3 SUBAY ŞEHİT!

Dörtyol İlçe Jandarma Komutanlığı’na ait askeri araçla dün sabah saat 07.45 sıralarında Amanos Dağları eteğindeki Kuzuculu beldesinin Kocadüz Yaylası yakınlarında göreve giden jandarma özel harekat timine PKK’lılar tepelerdeki ormanlık alandan roketatarlı saldırı düzenledi. Roket isabet alan askeri araçta bulunan 3’ü subay 5 asker yaralandı. Timde bulunan diğer askerler yaralı subaylar ile askerleri Dörtyol Devlet Hastanesi’ne kaldırırken, PKK’lıları etkisiz hale getirmek için operasyon başlattı. Dörtyol Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Hatay Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Erhan Dikmen, Jandarma Üsteğmen Aytaç Kaya ve Jandarma Teğmen Ahmet Tarım şehit olurken, ağır yaralı 2 asker yoğun bakıma alındı.

4 PKK’lı öldürüldü
Saldırının ardından Jandarmanın Karahasan Paşa Kışlası’ndan çok sayıda asker bölgeye gönderildi. Başlatılan geniş çaplı operasyon kapsamında bölgeye 350’si komanda olmak üzere 500 asker ile 100 özel harekat polisi sevk edildi. PKK’lıların kaçış istikametlerinde insansız hava aracı ”Heron” kullanılarak görüntü alınıp, arama yapıldığı belirtildi. Kaçan PKK’lıların peşine düşen jandarma timleri, saat 09.30 sıralarında grupla sıcak temas sağladı. ’Teslim ol’ çağrılarına ateşle karşılık veren PKK’lılar ile jandarma arasında çatışma çıktı. Çatışmada 4 PKK’lı öldürüldü.

Öcalan’ın emri
PKK’lılar ilk olarak, 1992’de Abdullah Öcalan’ın telsizle verdiği, “Ne duruyorsunuz Hatay’ı Botan’a çevirin, kan gölü olsun” talimatıyla Amanos Dağları’na 200 kişilik bir grupla yerleşti. Amanosları kendilerine karargah haline çevirmek isterken, İskenderun’da da kendilerine deniz kapısı açmaya çalışan Öcalan’ın Ferhat kod adlı yeğeni Hasan Atmaca komutasındaki PKK’lılar sık sık 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Jandarma Özel timinden oluşan ekiplerle çatıştı. Örgütün tabur düzeyinde etkinlik sağlamaya çalıştığı bu bölgeye bir ara Şemdin Sakık da geldi, ancak o da eylemlerde başarısız olunca geri çekildi. Bu bölgede çıkan çatışmalarda 170’e yakın PKK’lı ölü ya da sağ olarak ele geçirildi, onlarca sığınak bulundu. PKK’lılar, Öcalan’ın Yakalanınca Amanoslar’dan çekilmeye başladı. 2000’de 5 bin güvenlik görevlisinin katılımıyla Amanoslar’da yapılan seri operasyonlar sonunda Hasan Atmaca ve diğer PKK’lılar bölgeyi terk etti. Ancak 40-50 kişilik bir grup ise varlığını sürekli yer değiştirerek sürdürmeye çalıştı. Suriye sınırındaki Hatay’a Suriye’nin sınır denetimsizliği nedeniyle kolayca geçiş olanağı bulan PKK’lılar, yıllardır birçok baskın gerçekleştirdi.

Amanoslar’daki terör bilançosu
- 25 Mart 2003’de Başlamış köyünde Erzin İlçesi TEDAŞ İşletme Şefi Osman Temur, PKK’lıların kurduğu bubi tuzağının patlaması sonucu hayatını kaybetti.
- 13 Haziran 2004’de Toktak Yaylası’nda bir grup PKK’lı, 3 gönüllü köy korucusunu şehit etti. Biri korucu 2 kişi yaralandı.
- 23 Nisan 2007’de Hassa ilçesi kırsalında güvenlik güçleriyle PKK’lılar arasında çıkan çatışmada Jandarma Er Salih Bolamanlı şehit edildi, 1 er de yaralandı.
- 5 Ekim 2008’de Elmalıseki mevkiinde güvenlik güçleriyle girilen çatışmada köy korucusu Adem Korkmaz şehit oldu.
- 27 Kasım 2008’de Bitişik köyü yoluna inen 3 PKK’lı, trafik ekibindeki polis memurları İbrahim Darıcı ve Halil Aksak’ı şehit etti.
- 7 Ağustos 2009’da Karlısu beldesi Askeri Radar Üssü bölgesinde devriye görevi yapan askeri birliğe, bir grup PKK’lı uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada Komando Er Yusuf Tiryakioğlu şehit oldu.
- 29 Mayıs 2010’da Kisecik köyü yakınlarındaki Eti Maden Krom Firması’na ait maden ocağına bir grup PKK’lı roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Özel güvenlik görevlilerinden Mustafa Dolumay öldü.
- 31 Mayıs 2010’da İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığı’nda askeri kamyonete roketli saldırı düzenlendi, erler Serhat Aslan, Kerem Oğuz Erbay, İsmail Kartal, Erol Tavukçu, Ümit Akbulut ve Erhan Terletme şehit oldu.
- 10 Haziran 2010’da PKK’lılar Osmaniye’ye 15 kilometre uzaklıkta E-5 karakolu yakınında bulunan Kanlıgeçit Jandarma Komando Karakolu’na uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Saldırıda lojman binasında oturan üsteğmen eşi Pınar Akdağ şehit oldu.
- 26 Temmuz 2010’da PKK’lılar, polis memurları Ali Hacıarap, Hasan Aslan, Emre Yalçın ve Fatih Yıldız’ı şehit etti.

Şemdinli’de 1 şehit 1 yaralı
Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesinde PKK’lılar tarafından askeri birliğe düzenlenen saldırıda Sinan Dündar adlı er şehit oldu, 1 asker de yaralandı. Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için bölgede hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldığı belirtildi.
HAKKARİ AA

3 SUBAY ŞEHİT

Binbaşı Erhan Dikmen görev yaptığı heryerde halkla iç içe olmaya büyük gayret gösteriyordu.

Şemdinli’de yaralanmıştı
Şehit Jandarma Komando Binbaşı Erhan Dikmen’in Kırıkkale’deki baba evine acı haberi, Merkez Komutanı Topçu Albay Binali Yıldırım ile Jandarma Alay Komutan Vekili Jandarma Yarbay Türker Bayar verdi. Oğlunun şehit olduğunu öğrenen baba Mehmet ile anne Dönüş Dikmen baygınlık geçirdi. Baba Dikmen, ”Onların hepsi bizim evlatlarımız, hainlere Allah fırsat vermesin. Vatanını çok seviyordu. En son geçen yıl görüştüm. Daha önce Şemdinli’de görevliyken de yaralanmıştı. Genç yaşta gitti yavrum, vatan sağ olsun” dedi. Pınar (7) ve Bahar (14) isimli iki kız çocuğu olan şehit Binbaşı Dikmen’in eşi Işılay Dikmen’in Altınözü ilçesindeki sağlık ocağında hemşire olarak görev yaptığı öğrenildi. Işılay Dikmen, acı haberle gözyaşlarına boğuldu. Şahit annesi Dönüş Dikmen de oğlu için gözyaşı döküp ağıtlar yakarken, kendisini evlerine gelen komşuları teskin etmeye çalıştı.

‘Oğluma bir şey mi oldu?’
Şehit Jandarma Üsteğmen Aytaç Kaya’nın Elazığ’daki baba evine ateş düştü. Anne Gülsen Kaya, kalp hastası olduğu belirtilen eşi Mehmet Kaya ile birlikte evlerinin önünde askeri yetkililer, sağlık ekipleri ve ambulansı görünce, “Oğluma bir şey mi oldu? Öldü mü?” diyerek sinir krizleri geçirdi. Gülsen Kaya, ambulansa götürüldü ve yapılan müdahalenin ardından yeniden evine götürüldü. Kaya’nın ailesinin oturduğu apartmana dev bir Türk bayrağı asılırken, haberi alan yakınları başsağlığı için eve akın etti. Gülsen ve Mehmet Kaya çiftinin iki oğlundan küçüğü ve bekar olan şehit Üsteğmen Aytaç Kaya’nın ağabeyinin de astsubay olduğu öğrenildi. Üsteğmen Kaya’nın şehit olması nedeniyle Elazığ’da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının müzikli eğlence bölümleri ertelendi.

Baba olacaktı!
Şehit Jandarma Teğmen Ahmet Tarım’ın Antalya’nın Alanya İlçesi’nde oturan annesi Nevin Tarım’a acı haberi Alanya Garnizon Komutanlığı’nda görevli subaylar tarafından verildi. Şehit Tarım’ın geçen yıl Neslihan Tarım ile evlendiği ve eşinin 4 aylık hamile olduğu belirtildi. Eşini de Hatay’a götüren Ahmet Tarım’ın Alanya’daki ağabeyi Bülent Tarım’ın taşımacılık şirketi sahibi olduğu, en büyük ağabeyi Levent Tarım’ın da Çanakkale’de kıdemli başçavuş olarak görev yaptığı öğrenildi. Şehit Teğmen Ahmet Tarım bugün memleketi Kütahya’ya toprağa verilecek.

3 SUBAY ŞEHİT

Binbaşının babası Mehmet Dikmen acı haberi veren subaya sarılarak gözyaşı döktü.

Kutlamalar iptal
Hatay Valiliği’nden 3 subayın şehit olması nedeniyle, “İlimizde Gençlik Haftası kapsamında 17-18-19 Mayıs tarihlerinde planlanan her türlü eğlence ve etkinlikler iptal edilmiştir. Program çelenk sunma töreni ve spor karşılaşmaları ile devam edecektir” açıklaması yapıldı.

Emre Uslu yazmıştı
Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu önceki gün “Bu da PKK’nın yeni stratejisi...” başlığıyla kaleme aldığı yazıda PKK güzergâhları arasında “batı yayı” olarak bilinen Hatay Amanos dağlarından başlayıp, Osmaniye üzerinden Pazarcık’a uzanan, Ekinözü-Nurhak hattından Sivas-Tokat ve Karadeniz’e açılan yayda terörist eylemler olabileceğini iddia etmişti. Uslu, “Eylemlerin yönü kronolojisi ve mekânına bakıldığında şunu çok net söyleyebiliriz. ‘PKK’nın batı hattı’ olarak bilinen hat çok hareketli. Zaten istihbarat birimleri de bu bilgiyi teyit ediyor” diye yazdı.

Daha önce de yazdı
Yazar Emre Uslu’nun, “Karadeniz’de eylem beklentisi çok yüksek” ifadelerini kullandığı 27 Nisan tarihli yazısında, “bu saldırının polise karşı olabileceğini” dile getirmesi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konvoyuna yapılan, bir polisin şehit düştüğü saldırıyla gerçeğe dönüşmüştü.
HABER MERKEZİİstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 74'e ulaştıİstanbul'da akşam saatlerinde başlayan yoğun trafik etkili oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber