30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

Bugün Büyük Zaferin 86. yıldönümü. Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle tüm yurtta coşkulu törenler düzenleniyor

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı
Kuvvetleri Günü dolayısıyla ilk tören, Anıtkabir’de düzenlendi.
Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı
Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava
Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral
Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Kara Kuvvetleri
Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve askeri erkanın Aslanlı
Yol’dan yürüyüşüyle başladı.
Orgeneral Başbuğ, Atatürk’ün mozolesine üzerinde "Türk Silahlı Kuvvetleri"
yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı.
Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.
Orgeneral Başbuğ ve törene katılanlar Anıtkabir merdivenlerinde hatıra
fotoğrafı çektirdi.
Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgeneral Başbuğ, Anıtkabir Özel
defterine şunları yazdı:
"Ebedi önderimiz ve başkomutanımız Yüce Atatürk,
Yüce Ulusumuzu bağımsızlık ülküsü altında birleştirmek için verdiğin büyük
mücadeleyle kazanılan zaferin 86. yıl dönümünde yüksek huzurunda bulunmanın
gururunu ve heyecanını yaşıyoruz.
Tüm zorluklara rağmen düşman orduları karşısında elde ettiğin tarihte eşine
az rastlanır bir zaferle Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştır.
Ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet yapısı üzerinde yükselen Türkiye
Cumhuriyeti Devleti, ilke ve devrimlerinin aydınlattığı yolda yürüyüşüne devam
edecektir.
Bu zaferle kurduğun Cumhuriyetin temel niteliklerine yürekten bağlı
personeli ve çağdaş harp gücüyle Türk Silahlı Kuvvetleri, ulusunu bu kararlı
ilerleyişten alıkoymak isteyen güçler karşısında dün ve bugün olduğu gibi yarın
da en büyük güvence olacaktır.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, en değerli emanetin olan Cumhuriyete sonsuza
kadar sahip çıkacağına olan sarsılmaz inancımla, huzurunda saygıyla eğiliyorum.
Ruhun şad olsun."
Orgeneral Başbuğ daha sonra deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu.

İSTANBUL'DAKİ TÖRENLER

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı
Kuvvetleri Günü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda tören düzenlendi.
Tören, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin
Saygun, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile üniversiteler, siyasi
partiler, yargı organları ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin Taksim Cumhuriyet
Anıtı’na çelenk koymalarıyla başladı.
1. Ordu Komutanı Orgeneral Saygun, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal
Marşı’nın okunmasının ardından Anıt Özel Defteri’ni imzaladı.
Orgeneral Saygun, deftere şunları yazdı:
"Asil milletimizin var oluş mücadelesinin büyük fedakarlıklarla kazandığı
ve Anadolu’nun ebedi Türk yurdu olarak tescil edildiği zaferin 86. yılında,
minnet ve şükran duygularıyla dolu olarak huzurundayız. Türk’ün onur savaşının
sonucu olan bu anlamlı zafer, emir ve komutan altındaki silahlı kuvvetlerimizin
vatan sevgisi ve bağımsızlık sevdası ile bütünleşen güç, gayret ve emel
birliğinin emsalsiz bir tezahürüdür. Türk Silahlı Kuvvetleri, çizdiğin aydınlık
yolda verdiğin hedefe durmaksızın yürüme kararlılığı içinde, en büyük eserin olan
Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet korumak ve yaşatmak için gerektiğinde yeni
zaferler kazanmak güç, azim ve kararlılığındadır. Ruhun şad olsun."
Tören dolayısıyla Taksim çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı
görüldü.
1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, daha sonra Harbiye Orduevi’nde
tebrikleri kabul etti.

YURTTA BAYRAM COŞKUSU

ŞANLIURFA, Mersin ve Hatay’da, 30 Ağustos Zafer Bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı tören alanlarında, Şanlıurfa’da keskin nişancılar binalara yerleştirilirken Hatay’da tören alanında sinyal kesici Jammer cihazı kullanıldı.

Şanlıurfa’da valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başlayan törenlere, Vali Yusuf Yavaşcan, 20’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Taci Kurul, Belediye Başkanı AKP’li Ahmet Eşref Fakıbaba, askeri ve mülki erkan katıldı. Protokol, Şehitlik Abidesi’ne geçerek buradaki şehit mezarlarına ve Kurtuluş Savaşı kahramanı Şanlıurfalı Milisler Anıtı’na çiçek koydu. Ardından Atatürk Bulvarı’ndaki törenlere geçildi. Buradaki törende, Topçu Yüzbaşı İrfan Arat, Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) üzerinde yaptığı konuşmada, “Türk Silahlı Kuvvetleri geçmişte nasıl koruduysa bugün ve bugünden sonra da laik Türkiye Cumhuriyet’ini koruyacaktır" dedi. 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda görevli askerlerin tüfekli hareketler gösterisinin ardından kutlamalar geçit töreni ile sona erdi.

CANLI BOMBA ÖNLEMİ

Emniyet Müdürlüğü’nün, bir canlı bombanın kutlama esnasında eylem yapabileceği yönünde duyum alması üzerine, tören alanında kuş uçurtmadı. Törenlerin yapılacağı Atatürk Bulvarı’na çıkan sokakları dahi araç ve yaya trafiğine kapattı. Herhangi bir bomba ihtimaline karşı protokol için kurulan platform ilk kez polis köpeğiyle aranırken, yüksek binaların çatı katlarına keskin nişancılar yerleştirildi.

HATAY’DA JAMMER KULLANILDI

Atatürk Caddesi’nden başlayıp, Cumhuriyet Alanı’nda devam eden törende alınan güvenlik önlemleri dikkat çekti. Sinyal kesici Jammer cihazı getirilirken şüpheli vatandaşlar ise tek tek arandı. Çevredeki binalara da keskin nişancılar yerleştirildi. Hatay Vali Vekili Ömer Bedrettin Sağsöz, Garnizon Komutanı Albay Recep Orhan Bakırcı, Antakya Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Yeloğlu, daire müdürleri, gaziler ile askeri erkan ve öğrenciler katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma ve şiirlerin okunmasının ardından tören resmi geçitle son buldu.

MERSİN’DE KUTLAMA

Mersin’in Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törene, Vali Hüseyin Aksoy, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Soner Polat, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Macit Özcan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve sıcak hava nedeniyle az sayıda vatandaş katıldı. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Soner Polat, şeref defterini imzalayarak bir konuşma yaptı. Polat, “30 Ağustos her karış toprağı şehit kanı ile sulanan topraklarımızdaki şanı var oluş destanımızın en büyük simgesi, tarihimizin geçmişten gelip, geleceğe uzanan yolculuğundaki en önemli ve öncelikli dönüm noktası, kader anlarından birisi ve en önemlisidir” dedi. Vatandaşların, Türk Bayrağı ve Atatürk posterleri açtığı tören resmi geçitle son buldu. Mersin’in Anamur İlçesi’nde düzenlenen kutlamalarda ise Mustafa Yıldızdoğan konser verdi.

GAZİANTEP’TE COŞKU

Gaziantep’in Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin konmasıyla başlayan tören İstasyon Meydanı’nda devam etti. Vali Süleyman Kamçı, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş ve Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Dr. Asım Güzelbey, halkı selamladı. Bu yıl geçtiğimiz yıllara göre havanın sıcak olması nedeniyle katılımın da az olduğu dikkat çeken törenlerde, görevlilerin dağıttığı Türk Bayraklı balonlar çocuklar tarafından kapışıldı. Zafer Bayramı nedeniyle düzenlenen atletizm yarışmasında dereceye girenler de protokol tarafından ödüllendirildi. Tören geçidi sırasında askerler Gaziantepliler tarafından ayakta alkışlandı.

KAHRAMANMARAŞ

Trabzon Bulvarı’ndaki törene Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Garnizon Komutanı Kurmay Albay İrfan Kara ve Belediye Başkanı AKP’li Mustafa Poyraz’ın halkın ve askeri birliklerin bayramını kutlamaları ile başladı. Garnizon Komutanı Albay İrfan Kara, 30 Ağustos zaferinin Türk tarihindeki önemine vurgu yaparak, “Türk milletinin, kahraman ordusu ile kenetlenerek, bağımsızlığını, özgürlüğünü ve yurdunu korumak için verdiği savaşlar, haksızlığa ve dayatmalara boyun eğmeyen kişiliğinin ve yurtseverliğinin en büyük kanıtıdır. 30 Ağustos zaferi, yeni Türk devletinin hiç sönmeyecek bir güneş gibi doğuşunu müjdelemiştir” dedi. Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu. Tören resmi geçitle sona erdi.

Çankırı'da 1 ton ağırlığındaki bayrağın gölgesinde kutlama yapıldı

ZAFER Bayramı Kastamonu ve Çankırı'da coşkuyla kutlandı.

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na çelenk konulması ardından törenlere Cumhuriyet Meydanı'nda devam edildi. Vali Mustafa Kara, Garnizon Komutanı ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgenela Ünal Karaosmanoğlu ve Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, tören alında bulunanların bayramını kutladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ardından konuşan Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Mustafa Koç, 30 Ağustos'un Türk tarihindeki önemini anlattı. Şiirlerin okunduğu kutlama etkinliğinde Kastamonu Halk Eğitim Merkezi ekibin yöresel oyunları ilgiyle izlendi. Cumhuriyet alanındaki tören daha sonra milli mücadale yıllarında İnebolu’dan cepheye cephane taşırken yolda hayatını kaybeden Şerife Bacı’nın canlandırıldığı kağnı yürüyüşünün yer aldığı geçit töreni ile sona erdi.

Çankırı'daki kutlamalar Dev Türk bayrağının gölgesinde yapıldı. Belediye Meydanı'ndaki kutlama törenine, Çankırı Belediyesi tarafından orijinal bayrak kumaşından yaptırılan, 40x60 metre ebatlarında ve yaklaşık 1 ton ağırlığındaki, Çankırı'da milli bayramlarda ve şehit töreni gibi özel günlerde göndere çekilen dev Türk bayrağı ilgi topladı. Traktörle getirilen bayrak çelik halat ve halkalar yardımıyla asıldı. Çankırı Belediyesi 2 bin 400 metrekare ile ‘dünyanın en büyük asılı bayrağı' unvanını alabilmek amacıyla Guinness Rekorlar kitabına girebilmek için başvuruda bulundu. Kutlama töreni, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından tank ve zırhlı araçlardan oluşan kortej geçişiyle sona erdi.

KIRIKKALE’DEKİ KUTLAMALARA BURUK BİR SEVİNÇ HAKİM OLDU

Kırıkkale’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlama törenleri, MKE Barut Fabrikasındaki patlama dolayısıyla buruk bir sevinçle yapıldı.
      Kutlamalar, Vali Mustafa Bahrettin Demirer’in makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Kırıkkale Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tuncer Aka, Çantepe Askeri Gazinosundaki tebrikleri kabul etti ve kokteyl düzenledi.
      Başta Vali Demirer ve diğer il idarecilerinin, dün meydana gelen ve 3 kişinin ölümü, 26 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlama dolayısıyla bayram sevincini buruk yaşadıkları görüldü.
      Millet Caddesi’ndeki törende ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra Vali Demirer, Tuğgeneral Aka ve Belediye Başkanı Veli Korkmaz, üstü açık araçla tören kıtası ve vatandaşların bayramını kutladı. Törenler Belediye Bandosu eşliğinde tören kıtasının resmi geçidi ile sona erdi.
      Millet Caddesi’nde vatandaşlar, tören yürüyüşü yapan askerlere alkışla destek verdi.

Gaziantep

      Gaziantep Demokrasi Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
      İstasyon Meydanı’nda devam eden törenlerde, Vali Süleyman Kamçı, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, halkın bayramını kutladı.
      Topçu Kurmay Yüzbaşı Selahattin Tamboğa, yaptığı konuşmada, 86 yıl önce bugün, ezelden beri hür yaşayan Türk milletinin, kendisine zincir vurmak isteyen zalimlere "ya istiklal ya ölüm" parolasıyla bağımsızlığın nasıl kazanılacağının dersini verdiğini söyledi.
      Törende, Zafer Koşusu’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

ADIYAMAN

      Adıyaman Valiliği önünde Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan törende, Vali Ramazan Sodan, Jandarma Garnizon Komutanı Albay Ali Osman Salık, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, askerleri selamladı.
      Lise öğrencisi Mehmet Unutmaz’ın "30 Ağustos" adlı şiiri okumasının ardından, halk oyunları ekibi gösteri sundu.
      Jandarma Binbaşı Günay Güllü, yaptığı konuşmada, "Bugün milletçe, her sayfası mübarek şehitlerimizin kanlarıyla yazılmış, Türk harp tarihinin en müstesna zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferi’nin 86. yıl dönümünü kutluyoruz" diye konuştu.
      Kutlamalara, Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca mevkisinde şehit olan Piyade Er Abdurrahman Doğan’ın annesi Feride Doğan ve babası Remzi Doğan da katıldı.
      Törende Mehmetçiklerin geçişi sırasında duygulanan şehit annesi Feride Doğan, gözyaşlarına hakim olamadı. Şehit annesini, Jandarma Garnizon Komutanı Albay Ali Osman Salık’ın eşi Şebnem Salık teselli etti.
      Tören sonrasında, şehit annesi ve babası, Vali Sodan’ı makamında ziyaret etti. Şehit annesi Feride Doğan, "Biz, bu acıyı gördük. Allah kimseye göstermesin" dedi.

KİLİS

      Kilis Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk konularak, saygı duruşunda bulunuldu.
      Törene, Kilis Vali Vekili Eren Arslan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Mehmet Kadan, Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ömer Faruk Bakkaloğlu ve vatandaşlar katıldı.
      Piyade Üsteğmen Yasin Buğra Karabiber, yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zaferi’nin, bağımsızlık hedefine kilitlenmiş bir ulusun yokluk içinde olmasına rağmen, azim ve kararlılıkla karşısındaki büyük gücü eriterek, askeri açıdan ulaştığı son noktayı gösterdiğini belirtti.

KAHRAMANMARAŞ

      Kahramanmaraş’ta Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan törenler, şehitlik ziyareti ve Garnizonda tebriklerin kabulüyle devam etti.
      Trabzon Bulvarı’ndaki törende ise Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Garnizon Komutanı Kurmay Albay İrfan Kara ve Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, halkın ve askeri birliklerin bayramını kutladı.
      Piyade Binbaşı Ali Aslan, yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zaferi’nin Türk tarihindeki önemini vurgulayarak, "30 Ağustos Zaferi, Türk devletinin hiç sönmeyecek bir güneş gibi doğuşunu müjdelemiştir" dedi.
      Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, engelli sporcular arasında yapılan yüzme yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

MUŞ

      Muş’taki törenler, Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
      İstasyon Caddesi’nde devam eden törenlerde, Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı ve Belediye Başkanı Necmettin Dede, tören birliklerinin ve vatandaşların bayramını kutladı.
      Kurmay Binbaşı Orhan Akdoğan, yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zaferi’nin, Türk ordusunun en şanlı zaferlerinden biri olduğunu vurgulayarak, "Bu zafer, Atatürk’ün önderliğinde, çelikleşmiş milli birlik ruhu içinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen hürriyet ve bağımsızlık aşkıyla yanan bir milletin sarsılmaz inancının zaferidir" dedi.
      Şiirlerin okunduğu tören, askeri birliklerin geçişinin ardından sona erdi.

TUNCELİ

      Tunceli Valilik binası önündeki törende, Vali Mustafa Yaman, Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Çörten ve Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.
      Atatürk Stadı’ndaki törenlerde konuşan Jandarma Kurmay Yüzbaşı Bülent Eryılmaz, 30 Ağustosta kazanılan zaferin, esaret altında yaşayan diğer uluslara da örnek olduğunu söyledi.
      Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin, bu zaferden sonra atıldığını ifade eden Yüzbaşı Eryılmaz, "Kurulan Cumhuriyetin bekçileri bizler, Atatürk’ün en değerli emaneti olan ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet anlayışını sonsuza kadar korumayı, varlığımızın yegane amacı kabul ediyoruz" dedi.

BİNGÖL

      Bingöl Şehir Stadyumu’ndaki törenlerde, Vali Vekili Ahmet Odabaş, 49. Motorlu Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Haluk Çetinkaya ve Belediye Başkanı Hacı Ketenalp, halkın bayramını kutladı.
      Teğmen Burak Gürleyen, yaptığı konuşmada, tarihe adını altın harflerle yazdıran bir ordunun ve milletin mensubu olmaktan gurur duyduğunu söyledi.
      Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, askeri helikopterler de geçiş yaptı. Tören, resmi geçitle sona erdi.

Bitlis

Bitlis, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
      Törende konuşan Jandarma Binbaşı Hakan Yektaş, 30 Ağustos zaferinin, Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde, çelikleşmiş bir milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, hürriyet ve bağımsızlık aşkıyla yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferi olduğunu söyledi.
      Yektaş, 30 Ağustos Zaferi’nin, Türk ulusunun kaderini belirleyen bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.
      Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlama, tören geçişinin ardından son buldu.

KIRKLARELİ

      Kırklareli’ndeki törenler, Kırklareli Vilayet Meydanı Atatürk Anıtı’na, Vali Hüseyin Avni Coş, 55. Mekanize Piyade Komutanı Tuğgeneral Ahmet Baki Erdoğan, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve bazı oda ve siyasi parti çelenklerinin sunumuyla başladı.
      Törene, Kırklareli Orduevinde Tuğgeneral Erdoğan’ın tebrikleri kabul etmesinin ardından Kırklareli Vilayet Meydanı’ndaki alanda devam edildi.
      Tören alanında, Vali Coş, Tuğgeneral Erdoğan, Belediye Başkanı Çağlayan’ın halkı selamlamasıyla başladıktan sonra Kurmay Yüzbaşı Kadir Yılmaz’ın konuşması ile devam etti.
      Yılmaz, "Çamuru Vatan aşkı ve bağımsızlık tutkusuyla mayalanmış Türk ulusunun, hiçbir güç karşısında boyun eğmeyeceğini bilen ulu Önder Atatürk, ulusun bağrından çıkan kahraman Türk Ordusu ile birlikte harp tarihine altın harflerle yazılacak eşsiz bir zafer elde etmiştir" dedi.
      Tören daha sonra askeri birliklerin geçişi ile sona erdi.

TEKİRDAĞ

      Tekirdağ’daki törenler Cumhuriyet alanı Atatürk Anıtı önünde başladı.
      Törende, Vali Aydın Nezih Doğan, 8. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gümüştekin ve Belediye Başkanı Ahmet Aygün ile diğer kamu kurum ve kuruluş temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.
      Törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Garnizon Komutanı Gümüştekin, Şeref Defteri’ni imzaladı.
      Vilayet önünde sona eren tören, Orduevi’ndeki kutlamalarla devam etti.
      Vali Doğan, Tuğgeneral Gümüştekin ve Belediye Başkanı Aygün, askeri birliklerle halkın bayramını kutladılar.
      Törende, Trakya, Artvin ve Adıyamanlı gösteri ekipleri tarafından yapılan halk oyunları gösterileri büyük ilgi gördü.
      Kutlamalar, araçlı gösterilerin izlenmesi ve tören geçişi ile sona erdi.

KARS

      Kars’ta, Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’nda yapılan tören İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Anıta çelenk koyan Vali Mehmet Ufuk Erden, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Şeref Oguş ve Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu halkın ve askeri birliklerin bayramını kutladı.
      Törende Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Kurmay Yüzbaşı Mehmet Şahin, Türk milletinin her zaman bağımsız ve hür yaşamayı bildiğini belirtti.
       Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Nurhan Aydın ise 30 Ağustos Zaferi’ni Türk ordusunun yüksek kudret ve kahramanlığını tespit eden "muazzam bir eser" olarak nitelendirdi. Tören, geçit töreniyle sona erdi.
      Öte yandan, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü
 nedeniyle Sarıkamış ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda da bir tören düzenlendi.

ERZİNCAN

      Erzincan’daki törenler Erzincan Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı’nda yapıldı.
      Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende Erzincan Valisi Ali Güngör, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Erzincan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk anıta çelenk koydu.
      Törenler daha sonra Ordu Caddesi’nde devam etti. Vali Güngör, Orgeneral Berk ve Belediye Başkanı Buyruk’un halkın bayramını kutladığı törenlerde Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Kurmay Yarbay Can Sabitay, "Tarih boyunca esaret nedir bilmeyen Türk ordusu, tüm imkansızlıklara rağmen el ele vererek Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde kendisini tarih sahnesinden silmek isteyen
 düşman orduları ve onlarla iş birliği yapan hainlere karşı milli mücadele başlatmıştır" dedi.
     3. Ordu Komutanlığına bağlı askerlerin gösteri yaptığı törenler geçit töreni ile sona erdi.

ARDAHAN

      Ardahan’daki törenler Milli Egemenlik Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’nda başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Selim Cebiroğlu, 25. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cengiz Demirci, Belediye Başkanı Mikail Kayatürk anıta çelenk koydu. Halil Efendi Mahallesi’ndeki şehitliğin ziyaret edilmesinin ardından kutlamalar Kongre Caddesi’nde devam etti.
      Burada Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Kurmay Yüzbaşı Turhan Akay, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı gurur ve sevinçle kutladıklarını belirtti. Tören geçit töreni ile sona erdi.

IĞDIR

      Iğdır’da, Zübeyde Hanım Bulvarı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan törenler saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Vali Saffet Karahisarlı, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Ahmet Can Çevik ve Belediye Başkanı Nurettin Aras’ın anıta çelenk koyduğu törenlerin ardından kutlamalar Atatürk Caddesi’nde devam etti.
      Vali Karahisarlı, Kurmay Albay Çevik ve Belediye Başkanı Aras’ın halkın bayramını kutladığı törenlerde Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Piyade Binbaşı Ender Yılmaz, önemli bir zaferin coşkusunun yaşandığını belirtti.      Törende Iğdır Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi gösteri sundu. Tören, öğrencilerin ve askeri birliklerin geçişi ile sona erdi.

NEVŞEHİR

      Nevşehir’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığı bünyesinde görev yapan eğitimli köpeklerin gösterileri ilgiyle izlendi.
      İlk olarak Atatürk Anıtı önünde çelenklerin konulması ile başlayan törenler, daha sonra Türk Telekom Meydanı’nda devam etti. Burada günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, şiirler okundu, halk oyunları gösterileri düzenlendi.
      Törende, JAKEM bünyesinde görev yapan eğitimli köpeklerinin gösterileri ilgiyle izlendi. Bomba, patlayıcı ve uyuşturucu madde bulmada eğitimli köpekler, yaptıkları gösteri ile tören alanına gizlenen bomba ve uyuşturucuları bularak büyük alkış aldı.
      Nevşehir Valisi Mehmet Asım Hacımustafaoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Esat Mahmut Apaydın ve Belediye Başkanı Hasan Ünver ile birlikte halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

YALOVA

      Yalova, Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Vali Doç. Dr. Yusuf Erbay, Karamürselbey Deniz Eğitim Merkezi Komutanı Tuğamiral Şükrü Korlu ve Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı.
      Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende, Deniz İkmal Yüzbaşı Murat Çağlar, 30 Ağustos Zaferi ile Türk ulusunun tarihteki en uzun barış dönemini gerçekleştirdiğini dile getirdi.
      Program, Karamürselbey Deniz Merkez Komutanlığına bağlı askerlerin tören yürüyüşü ile sona erdi.

KONYA

      Konya’da, Feritpaşa Caddesi’nde yapılan törende, Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Konya Garnizon Komutanı Tümgeneral Alaeddin Örsal, askeri araç üzerinde geçiş yaparak, törene katılan vatandaşları selamladı.
      Konuşmaların ardından, askeri birlikler ve gaziler, tören geçişi yaparak yol boyunca toplanan vatandaşları selamladı. Geçiş töreninde çok sayıda vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla çalınan marşlara eşlik etti.
      Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşlar, Konya Şehitliği’ne geçerek şehitlerin mezarlarına çiçek bırakarak, dua etti.

AYDIN

Aydın'daki kutlamalar, Atatürk Anıtı'na çelenk konulup, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı durunda bulunulmasıyla başladı. Ardından, Jandarma Bölge Komutanlığı'nda Tuğgeneral Faik Canbolat ve İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Elvan Celep tebrikleri kabul etti.

Kutlamalar daha sonra İstasyon Meydanı'nda devam etti. Aydın Valisi Mustafa Malay, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Canbolat ve Belediye Başkanı İlhami Ortekin'in halkın bayramını kutlamasının ardından, Kurmay Albay Mehmet Göksel Sönmezer günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Daha sonra, Aydın Belediyesi folklor ekibi ve Mücahitler Derneği zeybek gösterisi sundu. Konuşmaların ardından yapılan geçit töreni sırasıında, Aydın Jandarma Bölge Komutanlığı filosuna ait iki Skorsky tipi helikopter alçak uçuş yaptı. Geçit töreninde, merkeze bağlı Dalama Beldesi'nde düzenlenen Başefe Yarışması'na aday olunca kentte ‘Kadından başefe olur mu?’ tartışmalarına neden olan 70 yaşındaki Ayşe Tülü’nün Türk bayrağı ile protokolü selamlaması büyük alkış aldı.

DENİZLİ

Denizli'de, 30 Ağustos Zafer Bayramı, Valilik önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Tören, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ergüder Toptaş, AKP'li Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, halkı selamlayarak bayramlarını kutladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kurmay Binbaşı Muhsin Eskiköy, Türk ordusunun her zaman laik cumhuriyetin ve milletin koruyucusu olacağını söyledi. Tören, Gazi Mustafa Kemalpaşa Bulvarı'nda 11. Motorlu Piyade Tugayı'nın yaptığı geçiş töreniyle son erdi. Kutlamaların yapıldığı alana kurulan protokol tribününden törenleri elinde Türk bayrağıyla izleyen türbanlı bir kadın ise görevliler tarafından tören alanından uzaklaştırıldı.

Geçtiğimiz yıllarda kutlamalara katılanların üzerleri aranmazken, PKK itirafçılarının 30 canlı bomba olduğunu söylemeleri üzerine, üst düzey güvenlik önlemi alınması dikkati çekti. Valilik çevresindeki yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi. Kutlamalara gelenler, kontrol noktasından geçirilerek, üzerleri arandı.

MANİSA

Manisa'da ilk kutlama, saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Vali Vekili Turan Eren, 1. Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Naim Babüroğlu, Belediye Başkanı Vekili İbrahim Abalık, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Semra Öncü sivil ve askeri erkan törene katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Tuğgeneral Naim Babüroğlu Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Kutlamalar, Valilik önündeki tören alanında devam etti. Manisalılar'ın büyük ilgi gösterdiği kutlamalarda, erkek çocukları giydikleri komando elbiseleriyle ilgi çekti. Protokolün halkı selamlamasının ardından Piyade Kıdemli Yüzbaşı Murat Hanedaroğlu, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Kıdemli Yüzbaşı Hanedaroğlu, “Bu büyük Zafer Gazi Mustafa Kemal’in İstiklal meşalesini Sumsun’da tutuşturduğu, Amasya’da, Erzurum’da Sivas’da yaygınlaştırdığı, ‘Ya İstiklal ya ölüm’ parolasıyla başlattığı Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın kesin sonucudur. Bu muharebede Türk ordusu dört beş ayda düşürülemez dendiği düşman mevzilerini 6 günde çökertmiş, Afyon- İzmir arası 400 kilometrelik harekatı da 10 günde gerçekleştirmiştir. Bu yıldırım savaş taktiği ile düşman orduları inanılmaz bir kısa zamanda yok edilmiş, istila amacıyla geldikleri vatan topraklarımızdan bir daha gelmemek üzere gönderilmiştir” dedi.

Tören Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in telgrafları okunması ve tören geçişiyle son buldu.

BALIKESİR

Balıkesir'deki kutlamalar da, sabah Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Vali Selahattin Hatipoğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Erdinç ve AKP'li Belediye Başkanı Sabri Uğur, daha sonra Subay Orduevi’ne geçerek tebrikleri kabul etti. Kutmalar dana sonra Atatürk Stadı önünde devam etti. Vali Hatipoğlu, Tümgeneral Erdinç ve Belediye başkanı Uğur, tören birliklerini denetledi, halkın bayramını kutladı. İstiklal Marşı okundu, Türk Bayrağı göndere çekildi. İkmal Yüzbaşı Yiğit Şengül günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “30 Ağustos Zaferi ebedi komutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde asil Türk Milleti ile kahraman ordusunun birbirine kenetlenerek sürdürdüğü topyekün bir varoluş mücadelesinin sonucudur. Türk ulusunun bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz bir anıtı olan bu zafer ulusal birlik ve beraberliğin ne kadar büyük ve zinde bir güç olduğunu ortaya koymuştur. Türk Ulusu’nun zayıf adledildiği dönemde kazanılan bu zafer Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dayanaklarının ne derece sağlam ve sarsılmaz olduğunun en açık ifadesidir. Bu zafer yüce Türk milleti ve onun bağrından çıkmış kahraman ordusunun en zor şartlarda bile hiçbir güce boyun eğmeyeceğinin egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda gücünün ve birliğinin hiçbir engel tanımayacağının eşsiz bir örneğidir. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşı olan bu şanlı zafer ile, esaret altındaki diğer uluslara örnek teşkil ederek yüce Türk Milleti kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere anlamlı ağır ve sonsuza kadar unutamayacakları bir ders vermiştir” dedi.

Konuşmaların ardından Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ile Balıkesir 9. Ana Jet Üssü Komutanlığı’nın sancaklarıyla geçit töreni başladı. Sırasıyla Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrencileri bakım okulu, 9. Ana Jet Üssü Güvenlik Birlikleri ve gaziler resmi geçiş yaptı. Balıkesir Belediyesi'nin, 21 pare top atışıyla kutlamalar sona erdi.

UŞAK

UŞAK'taki kutlamalar ise Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Vali Kayhan Kavas, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Ruhi Candan ve AKP'li Belediye Başkanı Mesut Apaydın, Uşaklılar'ı selamlayarak, bayramını kutladı. Daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Avni Atilla Işık'ın kutlama mesajları okundu. Jandarma Üstteğmen Mahmut Saygın, bir konuşma yaparak, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın laik, demokratik ve milli bir devlet zihniyetine sahip olmasını sağlayan bir zafer olduğunu söyledi. Tören asker ve öğrencilerin okuduğu şiirler, halk oyunları gösterisinin ardından resmi geçitle sona erdi.

Töreni AKP Uşak Milletvekilleri Nuri Uslu, Emniyet Müdürü Cafer Şahin, Baro Başkanı Kazım Kargı da izledi.

MUĞLA

30 Ağustos Zaferi Bayramı, Muğla'da da coşkuyla kutlandı. İlk tören sabah saat 08.30'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nın önünde yapıldı. Törene Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Salih Karataş ve çok sayıda vatandaş katıldı. Küçük çocukların Türk bayraklarıyla askerleri selamlaması renkli görüntüler oluşturdu.

İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Salih Karataş daha sonra anıt özel defterini imzaladı. Karataş anıt özel defterine, “Ebedi Başkomutan Atatürk, bu zafer önderliğinizde her türlü olumsuz şartlara rağmen aziz milletimiz ve onun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yurdumuzu işgal etmiş olan şer güçlere karşı azim, inanç ve kararlılıkla yürüttüğü mücadele ile kazanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri geçmişte olduğu gibi bu günde aynı azim, inan ve kararlılıkla yüce milletimiz ve vatanımıza karşı her türlü tehdidin ortadan kaldırılması için kendisine verilen görevleri yapmaya devam edecektir. Sizi ve aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükran ile anıyoruz” yazdı.

Jandarma Kurmay Albay Salih Karataş, daha sonra kent merkezindeki askeri gazinoya geçerek, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve TSK Günü dolayısıyla tebrikleri kabul etti. Kutlamalar Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Vali Ahmet Altıparmak, Belediye Başkanı Osman Gürün ve İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Salih Karataş, askeri bir araç üzerinde halkın ve askerlerin bayramını kutladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Teğmen İrfan Demet yaptı. Marşlar eşliğinde yapılan tören geçişinde Muğlalılar, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak askerleri selamladı. Yaklaşık 800 kişinin katıldığı tören alkışlarla sona erdi.

İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Salih Karataş, tarafından askeri gazinoda akşam saat 20.00'da bir resepsiyon verilecek.

ÇANAKKALE

Çanakkale'de, sabah Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başlayan kutlamaların ikinci bölümü Cumhuriyet Meydanı'nda az sayıda kişinin katılımıyla devam etti. Vali Orhan Kırlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tümamiral Serdar Dülger ile belediye başkan vekili İsmet Güneşhan, halkı ve askeri birlikleri selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın askeri bando eşliğinde okunmasının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı okundu.

Boğaz ve Garnizon Komutanlığı'nda görevli Deniz Kurmay Yarbay Aykut Şenses yaptığı konuşmada , Kurtuluş Savaşı'nın büyük bir matematik mimarisi olduğunu söyledi. Deniz Kurmay Yarbay Şenses, “30 Ağustos Zaferi Ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen, Dünyanın o günkü süper güçlerine karşı , Başkomutan Mustafa kemal Atatürk’ün önderliğindeki yüce Türk ulusunun, tüm olanaksızlıklara rağmen, sarsılmaz azmi, yüksek iradesi , vatan severliği ve eşsiz kahramanlığı ile kazanılmıştır” dedi.

Törende, çocuklar askerlerle hatıra fotoğrafı çektirmek için birbirleriyle yarıştı. Kutlamaların en renkli siması ise bayrak şovu ile 72 yaşındaki İsmet Kaya oldu. Askerliğini 52 yıl önce Çanakkale’de yaptığını belirten Trabzonlu İsmet Şensoy, “Şehitlere ziyarete geldim. Zafer bayramını bu kutsal topraklarda kutlamak için buradayım. Türkiye güçlü bir ülkedir. Bayrağıma, devletime, milletime, askerime, polisime, saygılı bir kişi olarak kanımı son damlasına kadar ülkeme vermeye hazırım” dedi.

ANTALYA

30 AĞUSTOS Zafer Bayramı bunaltıcı sıcakta kutlandı. Bayramın hafta sonuna rastlaması ve havanın aşırı sıcak olması, diğer yıllar göre katılımın az olmasına neden oldu.

Antalya'daki kutlamalar, Vali Alaaddin Yüksel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zafer Çelikin, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, askeri erkan ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı.

Törenin ardından ordu evinde düzenlenen bayramlaşma törenine katılan davetlileri, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Çelik karşıladı. Tek tek Tuğgeneral Çelikin'in elini sıkarak bahçeye geçen protokol ve davetliler, sabah kahvaltısı yapıp sohbet etti. Bayramlaşma merasiminin ardından Konyaaltı Caddesi üzerinde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kortej geçişi ile kutlamalar devam etti.

Karatay Lisesi folklor ekibi ve askeri bandonun gösterileriyle devam eden kutlamalara Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de katıldı. Bakan Şahin, Vali Yüksel, Garnizon Komutanı Çelikin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, kursüye birlikte çıkarak askerleri selamladı. Bir saat süren törenlere Antalyalılar büyük ilgi gösterdi. Ellerinde Türk bayrakları ile askerleri selamlayan vatandaşlara turistler de eşlik etti.

BÖLGEDE KUTLAMALAR

Zafer Haftası’nın son günü olan Zafer Bayramı’nı, Afyonkarahisar ve Kütahya illeri ortak program ile kutladı. Kocatepe’den başlayarak Kütahya sınırları içerisinde kalan Dumlupınar’da sonuçlanan Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 86. yıldönümü törenleri her iki il protokolunun katılımı ile Zafertepe Anıtı’nda başladı. Tören geçişinin ardından Zafertepe’deki törenler sona erdi.

Büyük zaferin 86'ncı yıldönümü Isparta’da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Daha sonra Askeri Gazino'da Vali Vekili Mehmet Yıldız, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Enver Topuz ve Belediye Başkanı Hasan Balaman, tebrikleri kabul etti. Programın sonraki bölümünde ise protokol askeri araç üzerinden halkı selamlayıp bayramlarını kutladı.

Burdur'daki kutlamalar da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Törende Burdur Valisi İbrahim Özçimen, CHP Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, AKP Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı Jandarma Kd. Albay Ömer Tolgay, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya hazır bulundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından etkinlikler, geçit töreni ile son buldu.

Diyarbakır'daki askerler sloganla yürüdü: Şehitler ölmez, vatan bölünmez

DİYARBAKIR'da 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlanırken, valilik önünde düzenlenen tören ardından birliklerine dönen birlikler, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganı ile yürüdü.

Zafer Bayramı kutlamaları Anıtpak Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Törene Vali Hüseyin Avni Mutlu, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, 2'nci Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Rasim Arslan, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kalkan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İhsan Uğur, İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Şeker, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç ile ellerinde Türk bayrakları bulunan çok sayıda kişi katıldı.

Törende konuşan Yüzbaşı Hamza Mermer, 30 Ağustos 1922'de Anadolu'daki yüzlerce yıllık Türk varlığına kast edenlerin tarihe gömüldüklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bizler, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmayı amaçlayan ortak bir gayret içinde oldukça ulusal birlik ve beraberliğimizi zarar vermek isteyenlerin bizleri bölerek kendi çıkarlarını gerçekleştirmeye çalışanların gayretleri boşa çıkacaktır. Bundan 71 yıl önce bu şehirde yine bu şehirde, bu şehirin tarih kokan surları içinde bu insanlarla tek yürek olan Diyarbakır'ın fahri hemşehrisi Atatürk'ün dediği gibi, ‘Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, Karslı, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı tek bir ırkın evlatları hep aynı cevherin damarlarıdır.’ Türk silahlı Kuvvetleri bu anlayışla tüm vatandaşlarımızı kucaklayarak ülkemizin bölünmez bütünlüğüne göz dikenlere karşı var gücüyle çalışmaya devam edecektir.”

İzleyiciler geçit törenini coşku içinde izlerken, bayram nedeniyle kentte çok sıkı güvenlik önlemi alındı. Helikopterler havadan uçuş yaparken, yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi. Tören ardından birliklerine caddede yürüyerek dönen askerler, ‘Tek bayrak, tek vatan, tek millet', ‘Vatan sana canım feda', ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez', ‘Türk yıldırım, kasırga ateştir' sloganları attı.

Asansör teknisyeni nöbet gününde akıma kapılarak öldüAntalya'da, asansör bakım firmasında teknisyen olarak çalışan Oğuzhan Aykurt (23), nöbet gününde bir kafenin arızalanan asansörüne müdahale ettiği sırada elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber