‘35 bin 874 okulda kütüphane yok’

TÜİK tarafından açıklanan kütüphane istatistiklerinin yanlış olduğunu savunan CHP, kütüphanelerin yüzde 14 azaldığını belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, 35 bin 874 okulda kütüphane bulunmadığını dile getirdi

‘35 bin 874 okulda kütüphane yok’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “2003-2018 arasında Türkiye’de kütüphane sayısı yüzde 14 azaldı. 2003 yılında bin 350 olan kütüphane sayısı 2018 itibarıyla bin 162’ye geriledi” ifadelerini kullandı.

İlgezdi, yazılı açıklamasında, 11. Kalkınma Programı’nda kültür alanının, “bütçenin masraf” kalemi olarak görüldüğünü savundu. Sosyal refahı artırmak yerine “yandaş vakıflar” üzerinden sanat ve düşün alanını kontrol altında tutmak isteyen iktidarın, kültür alanını sadece maneviyat üzerinden tanımladığını öne süren İlgezdi, toplumsal kültürün inşasında mihenk taşı olan kütüphanelere kalkınma planında iki kısa madde ayrılmasının, kalkınma planının ruhunu ortaya koyduğunu belirtti.

‘188 tanesi kapandı’

Cehalete karşı savaşta en önemli mevzilerin başında gelen kütüphanelerin çeşitliliği, sayısı ve niteliğinin, bir ülkenin gelişmişlik ve refah seviyesini gösterdiğine işaret eden İlgezdi, şunları kaydetti:

“2003-2018 arasında Türkiye’de kütüphane sayısı yüzde 14 azaldı. Türkiye genelinde 188 kütüphanenin kapısına kilit vuruldu. 2003’te bin 350 olan kütüphane sayısı 2018 itibarıyla bin 162’ye geriledi. Veriler, AKP iktidarı döneminde Kırşehir, Karaman, Afyonkarahisar ve Konya’daki kütüphanelerin yarısının kapandığını gösteriyor. Öte taraftan 922 ilçenin 121’inde kütüphane bulunmuyor. 16 yılda 15 defa eğitim sistemini değiştiren AKP iktidarında kütüphanesi olmayan binlerce okul olduğu dikkat çekiyor.”

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelindeki 65 bin 568 okuldan yalnızca 29 bin 690’ında kütüphane bulunduğunu aktaran İlgezdi, kütüphanesi olmayan bu 35 bin 874 okulda eğitim gören öğrencilerin ne derecede bilimsel ve analitik eğitim aldıkları ayrıca bir tartışma konusu olduğuna işaret etti. İlgezdi, 9’u büyükşehir toplam 26 ilde 2003’e göre 2018’de kütüphaneye giden kişi sayısının 1 milyon 982 bin 992 kişi azaldığını bildirdi.

Düzeltme ve cevap

Gazetenizin 18.07.2019 tarihli nüshasının 11’nci sayfasında yer alan “35 Bin 874 okulda kütüphane yok” başlıklı haberde; “TÜİK tarafından açıklanan kütüphane istatistiklerinin yanlış olduğunu savunan CHP, kütüphanelerin yüzde 14 azaldığını belirtti.” ifadesi yer almaktadır.

İlgili haber metninde yayınladığınız kütüphane bilgilerine ilişkin rakamların tamamı TÜİK rakamlarıdır ve doğrudur. Ancak aynı metinde hiçbir gerekçe göstermeksizin belirtmiş olduğunuz “Kütüphane İstatistikleri bilgilerinin yanlış olduğu’na ilişkin ifadeniz bu çerçevede çelişkili bulunmaktadır.

TÜİK tarafından 1972 yılından itibaren üretilen Kütüphane İstatistikleri’nde UNESCO’nun tanımı esas alınmaktadır ve ilgili tanıma https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000097036 linkindeki UNESCO soru formundan ulaşılabilir. TUİK istatistik üretiminde bu tanım esasında “faal” kütüphaneleri temel alarak veriyi sorumlu kurumlardan derlemekte ve istatistik üretmektedir. Kütüphane istatistikleri kurumsal kapsamı açısından dört temel başlık altında sunulmaktadır: Halk kütüphaneleri, örgün-yaygın eğitim kütüphaneleri, üniversite Kütüphaneler, Milli Kütüphane. Veri, halk kütüphaneleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nden, örgün-yaygın eğitim kütüphaneleri için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınmaktadır. Milli Kütüphane Türkiye’de tektir, verisi doğrudan alınmaktadır.

Kütüphane İstatistikleri’nin doğrudan TÜİK’in verisini derlediği tek başlığı üniversite kütüphaneleridir. Burada da kâğıt soru formları kullanılmamakta, herhangi bir form gönderilmeden ilgililer tarafından veri girişi sağlanmaktadır. İstatistikler uluslararası geçerli yöntem ve kurallara uygun olarak analizler gerçekleştirildikten sonra yayınlanmakta olup gerçek durumu ortaya koymaktadır.

Kurumumuz tarafından uluslararası standart ve yöntemlerle üretilen ve kamuoyu tarafından yakından takip edilen istatistiklere ilişkin bu tür doğru olmayan ithamlar kamuoyunun yanıltılmasına sebep olmaktadır.

İnanılmaz görüntü! Akın akın geldiler...TEKNOFEST'in düzenlendiği Atatürk Havalimanı çevresinde yoğunluk yaşanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber