4 erkekten 1’i kadının çalışmasını istemiyor

8 Mart Dünya Kadınlar günü öncesi, Türkiye genelinde 750’si kadın 750’si erkek olmak üzere 1500 kişinin katılımıyla yapılan araştırma toplumun kadın algısına yönelik ilginç verileri ortaya koydu.

4 erkekten 1’i kadının çalışmasını istemiyor

BinYaprak ve Xsights Araştırma ve Danışmanlık işbirliğiyle gerçekleşen araştırmaya göre, evlendikten sonra kadınların çalışmaması gerektiğini düşünen erkeklerin oranı yüzde 25. Kadınlar arasında bu oran yüzde 14. üzde 51 oranıyla erkekler, kadınların çalışmak için eşlerinden izin alması gerektiğini dile getirirken, bu düşünceye katılan kadınların sayısı yüzde 36.

‘Ekonomik özgürlük’

Araştırmaya katılan, kadınların yüzde 61’i çalışmanın ekonomik özgürlük olduğunu savundu. Geriye kalan kadınların yüzde 36’sı ise aileye katkı olduğunu söylerken, yüzde 31’i özgüven anlamına geldiği belirtti. ITS Medya ve Ajans Press’in yaptığı medya incelemesine göre, kadınların en çok şiddet ve taciz konularıyla haber oldukları belirlendi. Buna göre 2015 yılında kadına yönelik taciz ve şiddetin 29 bin 49 habere konu olduğu tespit edildi. Bu rakamlar 2016’da 19 bin 858, geçtiğimiz yıl ise 19 bin 429 oldu.

4 erkekten 1’i kadının çalışmasını istemiyor

‘Müşteri çok şaşırıyor’

Aydın’ın Efeler ilçesinde oto lastikçiliği yapan 37 yaşındaki Deniz Işık, muhasebeci olarak girdiği mesleği sevince azimle çalışarak patron oldu. Toplumda lastikçiliğin erkek işi olduğu algısının bulunduğunu belirten Işık, “Müşteriler karşılarında bir kadını görünce çok şaşırıyorlar” dedi.

4 erkekten 1’i kadının çalışmasını istemiyor

4 erkekten 1’i kadının çalışmasını istemiyor

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun...

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü... Kadınlar eğitimden sanata, tıptan mühendisliğe kadar birçok alanda gösterdiği başarısını genellikle erkeklerin ağırlıklı olarak çalıştığı mesleklerde de kanıtlıyor.

4 erkekten 1’i kadının çalışmasını istemiyor

Rasulayn kırsalındaki terör mevzilerinden duman yükseliyorTürkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda, obüs atışlarıyla vurulan Rasulayn kırsalındaki terör mevzilerinden duman yükseliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber