469 ÇED raporuna zoraki onay verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 2014’te Türkiye genelinde 154 milyar TL değerindeki 469 faaliyet için müşavir firmaların hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun onaylandığını açıklaması tartışma yarattı. Güllüce ayrıca aynı dönemde 130 faaliyete ise iade ve iptal kararı verildiğini açıkladı.


Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu projelerin çevresel etkisinin ancak bütün meteorolojik veriler ve kirletici parametreler bilgisayara girilerek modelleme çalışması yapılması ile hesaplanabileceğini belirterek, “Bakanlığın merkez teşkilatı ve il müdürlüklerinde modelleme programı kesinlikle bulunmuyor. Madencilik, demir çelik fabrikası hatta nükleer santral projelerinde ne yazık ki ÇED raporlarının gerçekliğini kontrol edemeyen bakanlık, ÇED raporlarını hazırlayan firmalar, önüne ne koyarsa onu kabul etmek zorunda” dedi. Bozoğlu, bakanlığın modelleme yapamadığı için iki bacalı İçtaş Termik Santrali’ni tek bacalı gösteren Kirazlıdere Termik Santral Projesi ÇED Raporu’nu onayladığını bildirdi.

Hırsızlar yüzünden marketçi canından bezdi!İstanbul Esenyurt'ta iki şubesi bulunan market sahibi Mehmet Kaya, son dönemde iş yerlerine dadanan hırsızlardan bunaldı. Ayda yaklaşık 28 bin lira tutarında ürünün çalındığını belirten Kaya, güvenlik kamerası kayıtları bulunan hırsızların yakalanmasını istedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber