5. maddeye düzenleme

KHK ile ihraç edilen doktorların çalışmasına sınır getiren düzenlemede değişikliğe gidildi. TBMM Genel Kurulu’nda, AK Parti’nin sağlıkla ilgili düzenlemeler içeren yasa teklifinin tartışılan 5. maddesi yeniden düzenlendi.

Teklifin Genel Kurul’da görüşülmeye başlanmasının ardından düzenlemenin KHK ile ihraç edilen hekimlerin sadece Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması bulunmayan özel sağlık kuruluşları ile muayenehanede çalışabilmelerini öngören 5. maddesi için AK Parti’den yeni adım geldi. MHP dışındaki muhalefet partilerinin karşı çıktığı maddeyi geri çekmeye yanaşmayan AK Parti, maddeyi önergeyle değiştirdi.

600 günden vazgeçildi

Teklif metninden, “Terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan doktorlar, diş doktorları ve tıpta uzman olanların yalnızca SGK anlaşması olmayan özel hastanelerde çalışabileceklerine” yönelik hüküm çıkarıldı. Kabul edilen önergeye göre, KHK ile kamudan ihraç edilmiş hekimler ve diş tabipleri SGK ile anlaşması olsun olmasın tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecek. Güvenlik soruşturması sonucu atanamayan hekimlerden mecburi hizmet yükümlüsü olanların 600 gün bekleme şartı da yumuşatılacak ve bu süre 450 güne çekilecek. Teklifin ilk halinde bu durumdaki hekimlerin düzenledikleri raporların yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınmayacağı hükmü yer alıyordu. Kabul edilen önergeyle bu düzenlemeden de vazgeçildi.

AK Parti ve muhalefet partilerinin salı akşam yaptığı görüşmede, mesleğini yapabilmek için bu süreyi beklemek istemeyenlerin belli bir tazminat ödeyerek hemen çalışmaya başlayabileceklerini öngören düzenleme üzerinde uzlaşılmıştı.

Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler 450 gün bekleyecek ya da pratisyen hekimler 75 bin TL, uzman hekimler 120 bin TL tazminat ödeyerek özelde işe başlayabilecekti. Ancak, dün kabul önergede bu düzenleme yer almadı. Böylece, tazminattan vazgeçilmiş oldu.

Suudi Arabistan’da sahnedeki sanatçılara bıçaklı saldırıSuudi Arabistan’da düzenlenen bir gösteride sahnedeki sanatçılara bıçaklı saldırı düzenlendi. Saldırıda 4 sanatçı yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber