80 bin kadının ‘silikon’ korkusu

Fransa ve İngiltere’de göğüs büyültme ameliyatı geçiren yaklaşık 80 bin kadın, sahte implant nedeniyle kanser olma korkusu yaşıyor.

Fransız hükümeti konuyla ilgilenmesi için özel bir komite oluşturdu. Fransız yetkililer, Poly Implant Prothese (PIP) adlı şirket tarafından üretilen göğüs implantlarının ciddi sağlık riskleri taşıdığına dair endişelerini dile getirdi.
Geçen yıl şirketin göğüs implantlarında yetkililer tarafından onaylanmamış silikon jel kullandığı ortaya çıkarılmış ve şirket tarafından üretilen göğüs implantlarında yırtılma oranının ciddi oranda yüksek olduğu saptanmıştı.
Fransız hükümeti, konuyla ilgilenmesi için özel bir komite oluşturdu. Komite’nin 23 Aralık’ta araştırmalarıyla ilgili bir rapor yayımlaması bekleniyor.
Komite üyelerinden plastik cerrah Laurent Lantieri, Fransız Liberation gazetesine yaptığı açıklamada önemli bir sağlık kriziyle karşı karşıya kaldıklarını ve şirket tarafından üretilen implantların kesinlikle geri çıkarılması gerektiğini söyledi. Olayın açığa çıkmasının ardından 523 kadın, tekrar ameliyat masasına yatarak implantlarını aldırdı. Fransa dışına da ihraç edildiği belirtilen silikonların İngiltere’de 50 bin kadının ameliyatında kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor.

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber