ABD'nin Kudüs kararına ülke genelinden protestolar

ABD Başkanı Trump'ın Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanıması, yurdun dört bir yanında düzenlenen büyük gösterilerle protesto edildi.

ABD'nin Kudüs kararına ülke genelinden protestolar

ABD'nin Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanıması, tüm Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Büyük illerde protestoların adresi ABD ve İsrail temsilcilikleri oldu.

Türkiye'deki birçok şehirde insanlar, Kudüs'e sahip çıkmak için sokaklara döküldü.

BURSA

Bursa'da, Ulu Cami yanındaki Orhangazi Parkı'nda Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Bursa Şubesi öncülüğünde toplanan çeşitli sivil toplum örgütü üyeleri, ellerindeki dövizlerle ABD'nin söz konusu planına tepki gösterdi.

Grup adına konuşan TÜGVA İl Teşkilat Başkanı Ömer İşleyen, İslam coğrafyasının küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğini söyledi.

İşleyen, Türkiye'nin mazlumların yanında olmaya devam edeceğini belirterek şöyle devam etti:

"Türkiye tarihin kendisine yüklediği kutsal misyonu ifa edecek, okyanus ötesinden iftira, tiyatral operasyonlar ve karalama kampanyalarıyla engellenmek istense de din, ırk ve dil ayrımı gözetmeksizin tüm mazlumların hakkını savunmaya devam edecektir. Filistin dar bir coğrafyada bulunan birtakım insanların meselesi değil, tüm İslam aleminin namusudur. Dünya var oldukça yeryüzü bizimdir, Kudüs bizimdir."

İznik ilçesinde de öğle namazı sonrasında İznik Ayasofya Orhan Camisi bahçesinde toplanan TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti İznik Şubesi, Memur-Sen İznik Şubesi üyeleri ve vatandaşlar, protesto gösterisi yaptı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de, Reşadiye Camisi bahçesinde toplananlar adına konuşan TÜGVA Eskişehir Temsilcisi Fatih Sert, Suriye'de her gün bir insanlık dramı yaşandığını, Arakan'da naklen soykırımlarda kimyasal silahlarla masum çocuklar ve kadınların katledildiğini, milyonlarca insanın yerleri ve yurtlarından ayrılmak durumunda kaldığını dile getirdi.

Sert, dünya üzerindeki Müslüman topraklarının 3 asırdır zengin yeraltı ve yer üstü kaynakları sömürülürken, kan akan coğrafyalarındaki tetiği sıkan elin aynı gücü arkasına aldığını çok iyi bildiklerini ifade etti.

Basın açıklamasına, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan, Tepebaşı İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz Kaynarca, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

YALOVA

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planı, Yalova'da 33 ayrı sivil toplum kuruluşunun bağlı bulunduğu Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (GÖNÜLDER) temsilcilerince düzenlenen ortak basın açıklamasıyla protesto edildi.

Öğle namazının ardından Merkez Camisi avlusunda bir araya gelen grup adına konuşan Yalova İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Sabri Kan, Müslümanların ilk kıblesinin bulunduğu Filistin'in 1948 yılından beri işgal altında olduğunu aktardı.

BİLECİK

Şeyhedebali Üniversitesi kampüsü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu önünde toplanan Bilecik TÜGVA Temsilciliği, Genç İHH, İlim-Yayma Üniversite Temsilciliği ile bazı gençlik teşkilatları üyeleri ortak basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan TÜGVA Bilecik Şeyhedebali Üniversite Temsilcisi Enes Karakuş, her geçen gün İslam coğrafyasının küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrilmeye çalışıldığını söyledi.

Karakuş, bu kararın dünyayı çıkmaz bir yola sürükleyeceğini dile getirerek "Dünya var oldukça yeryüzü bizimdir, Kudüs bizimdir." dedi.

ÇANAKKALE

Çanakkale'de de Kordon Boyu'ndaki Truva Atı önündeki protesto gösterisine, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız, TÜGVA Çanakkale İl Temsilcisi İsmail Demir ve TÜGVA üyeleri katıldı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Çanakkale YÖK Koordinatörü Kürşat Selim Temizyürek, Filistin'in 1948 yılından beri yüzlerce yıllık "Büyük İsrail Projesi" çerçevesinde adım adım işgal altına alındığını vurgulayarak "Bir yandan gönül coğrafyamıza ölümler yağdırılırken bir yandan da kutsallarımız çiğnenip topraklarımıza el uzatılmaktadır. Alem-i İslam'ı, reel politik kaygılardan arınarak Amerika'dan, İsrail'den değil Allah'tan korkmaya ve ona teslim olmaya çağırıyoruz." diye konuştu.

BALIKESİR

Balıkesir'de Zağnos Paşa Camisi önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları üyeleri basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Temsilcisi Hüseyin Murat Uysal, ABD Başkanı Trump'ın Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının saldırı olduğunu belirtti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın Kayapınarı ilçesindeki TÜGVA Şubesinde bir araya gelen grup adına açıklama yapan Şube Başkanı Mahmut Yağmur, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Filistin'in 1948'den beri Büyük İsrail Projesi çerçevesinde adım adım işgal altına alındığını ifade etti.

Yağmur, şunları kaydetti:
"Televizyonlarda naklen Müslüman kentleri bombalanırken, masum kadınlar ve erkekler, çocuklar dünyanın gözü önünde cami avlusunda katledilirken bunu yapan işgalci güruhu şımarıklık ile nitelendirip şirin göstermeyi alçaklık olarak değerlendiriyoruz. İslam'ın ilk kıblesinde dahi ezanın yasaklanması son olarak da Kudüs'ün işgalci siyonistlerin başkenti olarak gösterilmesi cesaretinde bulunulmuştur. Eşkıya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu tüm İslam alemine hatırlatıyoruz. Alemi İslam'ı reel politik kaygılardan arınarak Amerika'dan, İsrail'den değil Allah'tan korkmaya, ona teslim olmaya çağırıyoruz. Artık ümmetin prangalarından kurtulması ile Filistin'in özgürlüğüne kavuşması aynı çizgiye gelmiştir."

Yağmur, "Tüm dünyaya hatırlatmak isteriz ki Türkiye tarihin kendisine yüklemiş olduğu kutsal misyonu yerine getirecek. Okyanus ötesinden iftira, tiyatral operasyonlar ve karalama kampanyaları ile engellenmek istense de din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm mazlumların hakkını savunmaya daha gür sesle devam edecektir." diye konuştu.

MANİSA

Manisa'da, Hatuniye Camisi önünde toplanan TÜGVA üyeleri, "Kudüs bizimdir, bizim kalacak", "Kudüs coğrafi değil, imani meseledir", "Kudüs özgür değilse, dünya tutsaktır" yazılı pankartlar açtı, slogan attı.

TÜGVA Manisa Şube Başkanı Mehmet Önal, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ve İsrail'in "kanlı ortaklığının ve işgal planlarının" devam ettiğini belirtti.

Hakkın daveti ezanın Mescid-i Aksa'da susturulmaya çalışıldığını kaydeden Önal, şöyle konuştu:

"Soğuk bir akşamda Kudüs'ün ateşi bağrımızı yakıyor diyen Müslüman kardeşlerim, sizler Kudüs'ün dertleriyle dertleniyoruz dediğiniz sürece, Kudüs'ün üzerinde plan yapabiliriz diyen zalimler durup düşünecekler. Bilecekler ki Kudüs sahipsiz değil. Kudüs'e, 'Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir' diyen bir yiğit sahip çıkıyor, bir ülke sahip çıkıyor, Manisa sahip çıkıyor. Kudüs bizimdir, bizim kalacaktır."

SİNOP

Anadolu Gençlik Derneği tarafından, Sinop İlahiyat Fakültesi önünde Kudüs eylemi gerçekleştirildi.

Soğuk hava ve yağmura rağmen yoğun katılımın görüldüğü eylemde Amerika ve İsrail'e lanet yağdırıldı. Ellerine Filistin bayrakları alan öğrenciler Kudüs'e sahip çıktı, ABD ve İsrail'i tepki gösterdi.

KARABÜK

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını ilan etmesi, Karabük'te protesto edildi.

Karabük'te, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyesi bir grup, Kudüs'ün İsrail'in başkenti yapılması girişimini basın açıklaması yaparak protesto etti. Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasının ardından Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan yaklaşık 100 kişi, 100. yıl Mahallesi'nde bulunan Pazaryeri camii önünde toplanarak duruma tepki gösterdi.

ÇORUM

Çorum'da sivil toplum kuruluşları, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına tepki gösterdi.

AGD öncülüğünde Saat Kulesi önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar, "Mescid-i Aksa'ya sahip çık" yazılı pankartlar açtı.

Tekbir getiren vatandaşlar, "Katil Amerika, Kudüs'ten defol", "Kahrolsun İsrail", "Müslüman uyuma, Kudüs'e sahip çık" şeklinde slogan attı.

Grup adına konuşan AGD Çorum Şube Başkanı Bekir Uyanık, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planını hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf olarak nitelendirdi.

KASTAMONU

TÜGVA Kastamonu Temsilciliği öncülüğünde Nasrullah Meydanı'nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

TÜGVA Kastamonu Temsilcisi Burak Aslan, küresel güçler tarafından İslam coğrafyasının kan gölüne çevrilmek istendiğini dile getirerek, "Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüsümüzü işgalci İsraillilerin emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. Müslümanlar hunharca katledildiğinde sessiz kalan, güçlünün haklı olduğu bir uluslararası hukuk sistemi ve onun ikiyüzlü kullanışlı araçlarını reddediyoruz." dedi.

ÇANKIRI

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planı, Çankırı'da protesto edildi.

TÜGVA üyeleri ve vatandaşlar, öğle namazının ardından Ahmet Yesevi Camisi önünde bir araya geldi.

Grup adına açıklama yapan Abdulhalim Ercoşgun, İslam coğrafyasının her geçen gün küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğinin altını çizdi.

Bir yandan gönül coğrafyalarına ölüm yağdırılırken bir yandan da kutsallarının çiğnenip topraklarına el uzatıldığını anlatan Ercoşgun, "Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüsümüzü işgalci İsraillilerin siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. İlk kıblemizin bulunduğu Filistin, yüzlerce yıllık Büyük İsrail Projesi çerçevesinde adım adım işgal altına alınmıştır. Masum kadınları, erkekleri, çocukları dünyanın gözü önünde cami avlusunda katledilirken bunu yapan işgalci güruhu şımarıklıkla nitelendirip şirin göstermeyi alçaklık olarak nitelendiriyoruz." diye konuştu.

SAMSUN

Samsun'da Anadolu Gençlik Derneği (AGD) öncülüğünde Site Camisi önünde "Ayağa kalk, Kudüs İslam'ındır" sloganıyla toplanan sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planını protesto etti.

AGD Samsun Şube Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Karaman, grup adına yaptığı açıklamada, Amerika ve İsrail'in kanlı ortaklığı ile işgal girişiminin devam ettiğini, buna İslam ülkelerin beraber karşı çıkmaları gerektiğini söyledi.

SİİRT

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl Temsilciliğinden yapılan açıklamada, Filistin, Suriye, Mora, Cezayir, Doğu Türkistan, Etiyopya, Bosna Hersek ve Arakan'da yaşanan kıyımların göz önünde olmasına rağmen "terör" ve "İslam"ın aynı cümlede zikredilmesinin vahşi ve saldırgan bir medeniyetin kullandığı bir algı aracı olduğu belirtildi.

Sömürgeci ülkelerin ırkçı siyonizm ideası merkezinde ilkel, barbar ve bencilce daha fazla tüketim ve İslam düşmanlığı motivasyonları ile yeni bir küresel sömürge düzeni kurmak amacıyla dünyayı çıkmaz bir yola sürüklediği aktarılan açıklamada, "Türkiye, tarihin kendisine yüklediği kutsal misyonunu ifa edecek okyanus ötesinden iftira, tiyatral operasyonlar ve karalama kampanyalarıyla engellenmek istense de din, dil ve ırk ayrımı göz etmeksizin tüm mazlumların hakkını savunmaya daha gür sesle devam edecektir." ifadelerine yer verildi.

ANTALYA

Antalya ve Muğla'daki bazı sivil toplum örgütü üyeleri, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planını protesto etti.

Antalya'da Muratpaşa ilçesi Kapalı Yol Havuz Başı'nda bir araya gelen Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Antalya Şubesi üyeleri, ellerindeki döviz ve Filistin bayraklarıyla ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

AGD Antalya Şubesi Başkanı Ahmet Muhammet Pişirici, yaptığı basın açıklamasında, ABD ve İsrail'in "kanlı ortaklığı" ve işgal planlarının devam ettiğini söyledi. Pişirici, "Kudüs'le ilgili böyle hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf ABD'yi de İsrail'i de hiç ummadıkları bir neticeyle karşı karşıya bırakacaktır." dedi.

Grup, basın açıklamasından sonra dağıldı.

SİVAS

Sivas'ta Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Cumhuriyet Üniversitesi Öğrenci Derneği (CÜDER) ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

Cumhuriyet Üniversitesi Kampusu içerisindeki Merkezi Kafeterya önünde ellerinde Filistin bayrakları taşıyan ve 'Filistin için ayağa kalk' pankartı ve 'Ey Trump sen hayırdır', 'Kudüs İslamındır', 'Kudüs coğrafi değil imani bir meseledir' yazılı dövizleri bulunan yaklaşık 50 kişilik grup, 'Siyonist İsrail hesap verecek', 'Siyonist İsrail Filistin'den defol' sloganları attı. Grup adına açıklama yapan CÜDER Başkanı Serdar Delice, ABD ve İsrail'in kanlı ortaklığı ve işgal planlarının devam ettiğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın siyonizmin yeni kuklası olduğunu belirten Delice, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarına ve Amerikan Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunuyor. Kudüs'le ilgili böyle hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf ABD'yi de İsrail'i de hiç ummadıkları bir neticeyle karşı karşıya bırakacaktır." dedi.

Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak nitelendirmenin ABD'nin bu coğrafyadaki tüm varlığı ve ilişkilerinin sorgulanacağı yeni bir süreci başlatacağını öne süren Delice şöyle konuştu:

"Şimdi İslam ülkelerinden, İslam ülkelerinin hükümetlerinden içi boş kınamalar ya da lanet okumalar değil, sahici yaptırımlar bekliyoruz. Yapmamız gereken tüm İslam ülkeleri, mazlum halklar olarak birlikte hareket etmektir. Yapmamız gereken bu coğrafyanın Müslüman ya da gayrimüslim tüm unsurlarıyla adil bir birliktelik kurmaktır. Kudüs İslam'ındır, Müslümanlarındır ve ebediyen Müslümanların kalacaktır."

TOKAT

Tokat’ta sivil toplum kuruluşları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasını protesto etti.

Öğle namazının ardından Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan 25 sivil toplum kuruluşu üyesi yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylemde kalabalık, ellerinde 'Kudüs bizimdir, bizim kalacak', 'Mescid-i Aksa onurumuzdur' pankartları ile tekbir getirdi ve "Kudüs'e selam, direnişe devam", "Tokattan Kudüs'e direnişe bin selam" diye sloganlar attı. Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklaması yapan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Koordinatörü Hasan Sarman, şöyle dedi:

''Her geçen gün İslam coğrafyası küresel sömürü düzenin kıskacında kan gölüne çevrilmektedir. Dün kendini muasır medeniyetler seviyesinde gören Avrupa, Bosnada yaşanan soykırım hafızalarımızda tazeyken, Suriyede her gün bir insanlık dramı yaşanırken, milyonlarca insan yerlerinden yurtlarından ayrılmak durumunda kalmıştır. Bir yandan gönül coğrafyamızda ölümler yağdırırken, bir yandan kutsallarımız çiğnenip, topraklarımıza el uzatılmaktadır. Hadsizliğin, saldırganlığın son noktası olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trumpın aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüsümüzü işgalci İsraillilerin siyonist temelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. Kendilerini dünyanın efendisi, dünyanın diğer kalanını da kölesi olarak gören, kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımayan bencil, saldırgan medeniyetin mensuplarını birazcık da olsa insanlığa davet ediyoruz.''

BATMAN

AMERİKA'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması, Batman'da yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı gösteri ile protesto edildi.

Batman Düşünce ve İnanç Platformu üyeleri öncülüğünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Atatürk Parkı önünde toplandı. Kudüs ile ilgili şiirlerin okunması ardından konuşan Batman Düşünce ve İnanç Platformu dönem sözcüsü Mehmet Ergin, şöyle dedi:

"Kudüs'ü işgal eden İsrail'e, İsrail'e destek veren ABD'ye ve sessiz kalarak destek veren devletlere sesleniyoruz; Kudüs, Müslümanlar'ın ilk kıblesi ve kanayan yarasıdır. İnsanlığın ortak mirası olan Kudüs'ün özgürlüğü, Müslümanlar için cihad sebebidir ve imanlarının bir parçasıdır. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına karar vermesi dünya barışını dinamitlemiştir. Bir kez daha görülmüştür ki Trump, siyonizmin kuklası olarak görev yapmakta ve İslam alemini oyalamakta, attığı her adımla Müslümanların nabzını yoklamaktadır. ABD'nin kararı, üç din için manevi ve tarihi kıymete sahip, barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüşmüştür."

Basın açıklaması ardından toplananlar Kudüs için dua okuyarak sessizce alandan ayrıldı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’zda Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterip, ABD ve İsrail'i protesto etti.

Öğle saatlerinde Ahmet Bahçıvan İş merkezi önünde toplanan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, ellerinde Filistin bayrakları ve çeşitli dövizlerle Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'un, Tel Aviv'de yer alan ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacaklarını açıklaması ve Kudüs'ü İsrail Devleti'nin başkenti olarak tanıma kararını, basın açıklamasıyla protesto etti. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde grup adına açıklamada bulunan Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, Kudüs'ün savaşın değil, barışın şehri olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Buradan tüm yüreğimizle haykırıyoruz, korsan İsrail ve ABD Kudüs'ü başkent yapmak gibi bir rüyadan uyanmalıdır ve bütün dünya şunu anlamalıdır ki, artık bu kararla İsrail'in başkenti Kudüs değil, Washington olmuştur."

VAN

Van’da ABD Başkanı Donald Trumpın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması proteto edildi.

Van merkezde bulunan Hz. Ömer Camii avlusunda öğlen namazında sonra bir araya gelen 54 Sivil Toplum Kuruluşunun (STK) birleşiminden oluşan Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, ABD Başkanı Donald Trumpın Ben artık zamanı geldiğine inanıyorum. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir. Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma talimatı veriyorum açıklamasını protesto etti.

Basın açıklamasına siyasi parti temsilcileri, sendika üyeleri, STK temsilcisi ve vatandaşlar katıldı. Grup adına basın açıklamasını Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi üyesi Nurullah Arvas, okudu. Arvas, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması girişimi, siyasi açıdan İsrail'in işgal politikalarını meşrulaştırmanın bir adımı olduğunu belirterek, "Tump'ın işgal altındaki Kudüs'ün işgalci İsrail devletinin başkenti olarak tanınması veya ABD elçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması kararı İslam ümmetinin kalbine vurulmuş bir hançerdir. ABDnin ve İsrail'in bu kararı asla kabul edilemez. Ortadoğudaki kargaşadan ve İslam devletlerinin içine düştüğü zillet halinden faydalanan ABD, 1995 yılında yasallaştırdığı bu kararını hayata geçirmeye çalışmaktadır. Alınan bu karar geçersiz ve gayrımeşrudur. Bu uluslararası kanunlar ile kayıt altına alınan Filistin halkının haklarını ihlal eden ve barış imkanını tamamen ortadan kaldıran bir girişimdir" dedi.

Sözcü Arvas, Kudüsün sadece Müslümanların değil, insanlığın ve inançların ortak değeri olduğunu da belirterek, "Kudüs sadece Filistin halkının değil aynı zamanda tüm Müslüman halklarında kırmızı çizgisidir. Trump, bu küstah girişimiyle Müslüman halkları ve devletleri tanımadığını bir kez daha kanıtlamış olmaktadır. Kudüs'ü Siyonistlere peşkeş çekmek sadece Müslümanlara değil aynı zamanda tüm Hıristiyan alemine de bir hakarettir. Hıristiyanların da Amerika'nın ve Israil'in bu kararına itiraz etmeleri gerekmektedir. Çünkü Kudüs Siyonizm'in değil, tüm insanlığın maneviyat başkentidir. İnsanlığın ve inançların ortak değeri olan Kudüs'ü Siyonizm'in başkenti haline getirmek, bütün dinlerin medeniyet değerlerine hakarettir. Diğer dinleri ve mensuplarını yok saymaktır. Kendinden başkasını düşünmeyen, bu uğurda çocuk katili olmaktan çekinmeyen bir devlet anlayışının, barış ve hoşgörünün başka bir adresi olan Kudüs'ü ele geçirmesi bölgeyi yeniden daha büyük çatışma ortamına sürükleyecek bir adımdır"dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın, "İsrail ile diplomatik ilişkilerimizi koparmaya kadar gidebiliriz" söylemini desteklediklerin de belirten Arvas, "Başta İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap birliği olmak üzere Müslüman ülkelerin bu hadise karşısında seslerini yükseltmeleri, ABD ve İşgalci İsrail'e karşı yaptırımlar uygulaması gerekmektedir. Bu hadiseye sessiz kalmak tüm Müslümanlar için bir vebal olarak yeter. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. İsrail'le diplomatik ilişkilerimizi koparmaya kadar gidebiliriz çıkışının arkasında olduğumuzu ve işgalci Israil ve ABD'ye karşı atılacak her türlü adımı destekleyeceğimizi ilan ediyoruz. Biz Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi olarak ABD'nin bu küstah tavrına karşılık tüm Müslümanları Kudüs'e sahip çıkmaya ve aktif eylemselliğe davet ediyoruz diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından bir grup imam hatip lisesi öğrencisi ellerinde pankartlarla ve sloganlarla İsrail ve ABD'yi protesto ederek Beşyol Meydanı'ndaki okullarına kadar yürüdü.

ZONGULDAK

Zonguldak'ta toplanan yaklaşık 100 kişi, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Madenci Anıtı'nda çeşitli sivil toplum kuruluşlarını katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. Grup adına açıklama yapan Ahmet Özbek, her geçen gün İslam coğrafyasının küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğini söyledi. Kutsallarının çiğnenerek topraklarına el uzatıldığını ifade eden Özbek, şöyle dedi:

"Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüs'ümüzü işgalci İsraillilerin Siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. İlk kıblemizin bulunduğu Filistin 1948 yılından beri yüzlerce yıllık Büyük İsrail Projesi çerçevesinde adım adım işgal altına alınmıştır. Televizyonlarda naklen Müslüman semtleri bombalanırken, masum kadınları, erkekleri, çocukları dünyanın gözü önünde cami avlusunda katledilirken bunu yapan işgalci güruhu şımarıklıkla nitelendirip şirin göstermeyi alçaklık olarak nitelendiriyoruz. İslam'ın ilk kıblesinde dahi ezan-ı Muhammedi'nin yasaklanması; son olarak da Kudüs'ün işgalci Siyonistlerin başkenti olarak ilan edilmesi cüretinde bulunmuş bir eşkıya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu tüm İslam alemine hatırlatıyoruz."

NİĞDE

Niğde’de sivil toplum kuruluşları, Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasına yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

Dışarı Cami'nde toplanan sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı. Grup adına konuşan Türkiye Gençlik Vakfı Niğde Temsilcisi Burak Yaşar, İslam coğrafyasının kan gölüne çevrildiğini söyledi. Yaşar, "İslam'ın ilk kıblesinde dahi ezanın yasaklanması, son olarak da Kudüs'ün işgalci Siyonistlerin başkenti olarak ilan edilmesi cüretinde bulunmuş bir eşkıya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu Tüm İslam alemine hatırlatıyoruz. Alemi İslamı reel politik kaygılardan arınarak, Amerika'dan İsrail'den değil, Allah'tan korkmaya ve ona teslim olmaya çağırıyoruz. Artık ümmetin prangalardan kurtulması ile Filistinin özgürlüğüne kavuşması aynı çizgiye gelmiştir.

DÜZCE

Düzce'de ise Müslüman Öğrenciler Platformu, Düzce Üniversitesi (DÜ) Şubesi üyeleri, ellerinde döviz ve pankartlarla DÜ merkez yerleşkesi önünde toplandı.

Grup adına açıklama yapan Şube Sözcüsü Miraç Şengönül, ABD'nin, Afganistan'dan Irak'a, Suriye'den Libya'ya, 15 Temmuz gecesi Türkiye'nin üzerine bombalar yağdıran bir seri katil olduğunu dile getirdi.

"Biz bu coğrafyada Amerikan askeri görmek istemiyoruz" diyen Şengönül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kutsal topraklarımızda ne Amerikan askeri ne de bayrağı görmek istiyoruz. Trump, kısa süre içerisinde nasıl bir yanlışın içerisinde olduğunun farkına varacaktır. Tüm İslam ülkeleri, ABD ve İsrail'le bir şekilde ilişkide bulunan tüm hükümetler izledikleri politikaları gözden geçirmek zorunda kalacaktır. Roma ve Bizans'ın akıbeti ne olduysa Amerika ve İsrail'in de akıbeti o olacaktır."

BARTIN

Bartın'da da Memur-Sen Bartın Şubesi üyeleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, ellerinde döviz ve pankartlarla Hükümet Caddesi Arap Camisi önünde bir araya geldi.

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen Bartın İl Temsilcisi Mustafa Dağdeviren, ABD'nin söylemini, kınamak ve onlara ihtarda bulunmak için bir araya geldiklerini söyledi.

ABD'nin bu hamlesiyle üçüncü dünya savaşının İslam coğrafyası üzerinde çıkmasını istediğini ifade eden Dağdeviren, "Oysa, Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs'ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz." diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı'nın da katıldığı basın açıklamasının ardından grup üyeleri, İsrail ve ABD aleyhine slogan attı.

- "Topraklarımızda ne Amerikan askeri ne de bayrağı görmek istiyoruz"

BİNGÖL

Bingöl Memur-Sen İl Başkanlığı, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etmek amacıyla öğle namazının ardından Genç Caddesi Saat Kulesi önünde bir araya geldi.

Memur-Sen İl Başkanı Mücahit Çelik, burada yaptığı açıklamada, şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyetin, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

"ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır." diyen Çelik, Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyeceklerini aktardı.

Çelik, "Buradan diyoruz ki korsan İsrail Kudüs'ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail'in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli." ifadelerini kullandı.

Açıklamada, sık sık İsrail ve ABD aleyhine sloganlar atıldı. Okunan duanın ardından basın açıklamasına katılan bir grup, ABD doları yaktı.

ORDU

Altınordu ilçesi Aziziye Camisi önünde toplanan sivil toplum kuruluşları, ellerindeki dövizler ile kararı protesto etti.

Memur-Sen İl Temsilcisi İsmail Çelenk, grup adına yaptığı açıklamada, 81 ilde ayakta olduklarına dikkati çekerek, İslam alemini de ayağa kalkmaya davet etti.

İsrail'in bütün şer odaklarını dünyaya saçtığını kaydeden Çelenk, "Kudüs sıradan bir toprak parçası değildir. Kudüs inananların ilk mescidi, ilk kıblesidir. Onun için birtakım darbeci yöneticileri elde edebilirsiniz ama inananların kalbindeki imana hiçbir zaman hükmedemeyeceksiniz." dedi.

Çelenk, İsrail ve ABD'nin, Irak'taki 1,5 milyonun dökülen kanından sorumlu olduğunu savunarak, "Siz sahile vuran Aylan bebekten sorumlusunuz. Suriye'de ölen binlerce masumdan sorumlusunuz. Kanları ellerinize bulaştı. Yıllarca Filistin'de çocukları katlettiniz. Masumları öldürdünüz. Bugün görüyoruz ki DEAŞ'ı siz beslediniz. Teröre siz destek verdiniz. Bugün Suriye'de binlerce tır silahı siz veriyorsunuz. Biz diyoruz ki artık uyanıyoruz." diye konuştu.

Açklamaya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve AK Parti İl Başkanı Uğur Çelenk de katılarak destek verdi.

KONYA

Konya'da Memur-Sen İl Temsilciliği öncülüğünde Kayalıpark'ta toplanan grup, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

Sık sık tekbirler getiren gruptakiler, "Kudüs'e selam direnişe devam", "Kudüs ümmetin kalbidir", "Direniş kazanacak" pankartı açtı.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin destek verdiği gösteride grup adına açıklama yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Nazif Karlıer, Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Kudüs'ün, Müslümanların ilk kıblesi ve onuru olduğunu söyledi.

Karlıer, Kudüs'ün savaşın değil barışın şehri, coğrafyanın değil inancın şehri olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Kudüs insanlığın ortak mirası. Özgürlük Kudüs'ün hakkı. ABD'nin Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti olarak tanıma' ve 'Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına' yönelik kararını fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD Başkanı Trump ile korsan İsrail devleti, ihtarımızın öncelikli muhatabıdır. Bütün bu uyarılara rağmen gelinen noktada etkili tüm karar alma mekanizmalarını bir an evvel bu işgal politikasına karşı gereken her türlü tedbiri almaya davet ediyoruz. İslam dünyası kırmızı çizgisinin çiğnendiği bu oldu bitti karşısında asla sessiz kalmayacaktır."

Karlıer, yarın Kapu Cami'nde cuma namazı sonrası yapılacak ortak basın açıklamasına tüm üyelerinin ve Konyalıların davetli olduğunu sözlerine ekledi.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'da İmaret Camisi önünde toplanan Memur-Sen il temsilciliği üyeleri, ABD'nin Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti olarak tanıma' kararını protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Abdülkadir Hız, insanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığını söyledi.

Şiddeti daha da derinleştirerek, kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen zihniyetin Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlandığını belirten Hız, "ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır." diye konuştu.

KARAMAN

Karaman'da da Eğitimciler Birliği Sendikası öncülüğünde 15 Temmuz Aktekke Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelen çok sayıda kişi, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararını protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Karaman Şube Başkanı Yunus Özdemir, ABD'nin Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti olarak tanıma' ve 'Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına' yönelik kararını kınadı.

İZMİR

İzmir'de, Memur-Sen üyesi bir grup, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto etti.

Konak Cami önünde toplanan Memur-Sen ve bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan grup, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla "İsrail Filistin'den defol", "İnsanlık uyuma Kudüs'e sahip çık", "Direnişe devam Kudüs'e selam" sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen İzmir Temsilcisi Ali Musa Bina, insanlığın ortak mirası olarak özgür Kudüs'ün haklı iradesini yansıtmak için toplandıklarını belirtti.

ABD'nin bu hamlesinin, dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürme amacı taşıdığına dikkati çeken Bina, şunları söyledi:

"İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zamanda, şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Kudüs'ü işgal eden İsrail'e ve İsrail'e destek veren ABD ile bütün bunlara sessiz kalanların nedeni ve hedefi bellidir. ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır."

Bina, Kudüs'ün bütün inançlar için ortak tarih, coğrafya, kültür ve hepsinden öte ortak kader olduğunun altını çizerek "ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli oyun engellenemezse, bütün insanlık için daha büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs'ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli. ABD, İsrail'in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli." dedi.

İsrail'in yüz yılı aşkın süredir Filistinliler'e karşı şiddet uyguladığını aktaran Bina," Nasıl ki Hz. Ömer'in fethiyle, Selahaddin Eyyubi'den bu yana medeniyetimizin önemli merkezlerinden biri olan Kudüs'ü haçlılara karşı yüz yıllar boyu savunduk ise Yavuz Sultan Selim Han'ın hilafetiyle Kudüs'ü bütün inançların barış adalarından bir yaptıysak, şimdide aynı şuurla mücadelemizi sürdürüp, haçlı artığı düşüncelere karşı bize tek yumruk olmak yakışır." ifadelerini kullandı.

AYDIN

Aydın'da bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına tepki gösterdi.

İstasyon Meydanı'nda toplanan grup, slogan atıp "Kudüs ümmetin kalbidir", "Katil ABD Ortadoğu'dan defol" yazılı döviz ve pankart taşıdı.

Grup adına açıklama yapan Büro Memur Sen Aydın Şube Başkanı Kaan Çetinbaş, Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olduğuna dikkati çekti. Çetinbaş, "ABD'nin bu hamlesi insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürme amacı taşımaktadır." dedi.

ERZURUM

Doğu Anadolu'daki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının (STK) üyeleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde toplanıp ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla ABD'nin kararına tepki gösteren İlahiyat Fakültesi öğrencileri, Filistin ve Kudüs lehine sloganlar attı.

Öğrencilerden Elif Gümüş, grup adına yaptığı açıklamada, İslam birliğinin bir an önce toplanması gerektiğini söyledi. Gümüş, Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs'ün büyük bir işgal altında olduğunu belirterek "Bütün İslam devletlerini, reel politik kaygılardan arınarak Amerika ve İsrail'den değil Allah'tan korkmaya ve ona teslim olmaya çağırıyoruz." dedi.

Türk milleti olarak dil, din, ırk ayrımı olmadan tüm mazlumların hakkını savunmaya devam edeceklerini ifade eden Gümüş, şöyle konuştu:

"Filistin meselesi dar bir coğrafyada bulunan birtakım insanların meselesi değil tüm İslam aleminin onur meselesidir. Kudüs ise İslam'ın mübarek beldesi ve ilk kıblesidir. Bizler Erzurumlu Müslüman gençler olarak Kudüs özgür oluncaya ve Mescid-i Aksa esaretten kurtarılıncaya kadar başta ABD olmak üzere tüm siyonistlere karşı Allah'a olan sadakatimizden dönmeyeceğiz."

Doğu Anadolu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hakan Akbaba da yazılı açıklamasında, Trump'ın kararına tepki göstererek Kudüs'ün tarihi, dini ve hukuki açıdan İsrail'in başkenti ilan edilmesinin teklif bile edilemeyeceğini, bu durumun uluslararası mevzuata aykırı olduğunu vurguladı.

Erzurum Sivil Toplum Platformundan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın Kudüs kararına tepki için bir araya gelecek sivil toplum kuruluşlarının 2 Aralık Cumartesi günü, saat 12.30'da "Erzurum Kudüs İçin Ayakta" sloganıyla protesto yürüyüşü düzenleyeceği aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Platform Başkanı Mustafa Güvenli de herkesi yürüyüşe destek vermeye çağırarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açma kararı, sorumsuz, hukuksuz dünyayı terörize etme girişimidir. ABD bütün yeryüzünü ateşe atmaya niyetlenmiştir. Erzurum’da Cumartesi günü Narmanlı Camii önünden başlayarak Havuzbaşı'na kadar yürüyerek sesimizi bütün dünyaya duyuracağız. Hz. Ömer'in mirası, Selahattin Eyyübi'nin rüyası, Sultan 2. Abdulhamit'in davası Kudüs için Erzurum halkı olarak tek vücut olacağız."

IĞDIR

Iğdır'da ise 25 STK'nin oluşturduğu Iğdır Sivil Topluluklar Platformu öncülüğünde Iğdır Zübeyde Hanım Meydanı'ndaki İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıtı önünde bir araya gelindi.

Memur-Sen Iğdır İl Temsilcisi Malik Akşit ellerindeki dövizlerle tekbir getirip İsrail aleyhine slogan atan kalabalık adına basın açıklaması okudu.

Akşit, "Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören, tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık." dedi.

Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olduğunu vurgulayan Akşit, "Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs'ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz." diye konuştu.

KARS

Kars'ta, Memur-Sen'e bağlı sendika üyeleri ile diğer bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan grup, Faikbey Caddesi'nde buluştu. Grup üyeleri burada, ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail'e protesto etti, Filistin halkına destek için slogan attı.

Memur-Sen İl Başkanı Ebubekir Keleş, yaptığı basın açıklamasında, insanlık tarihinin en kanlı, en şiddet dolu zamanında olunduğuna işaret etti. ABD'nin kararını kınadıklarını dile getiren Keleş, şunları aktardı:

"Eğer engellenmezse ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için daha büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs'ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır. Buradan diyoruz ki korsan İsrail Kudüs'ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD, İsrail'in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli."

ARDAHAN

Ardahan'da, Memur-Sen, AK Parti Gençlik Kolları, İHH, Eğitim-Bir-Sen ve diğer bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan grup, Milli Egemenlik Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplandı.

Ellerinde "Katil ABD, Ortadoğu'dan defol", "Kudüs'e selam, direnişe devam", "Direniş kazanacak" ve "Kudüs Ümmetin Kalbidir" yazılı dövizler taşıyıp slogan atan gruptakiler ABD'nin kararına tepki gösterdi.

Memur-Sen Ardahan Temsilcisi Serkan Karataş, burada yaptığı basın açıklaması ile Trump'ın kararını eleştirdi.

ERZİNCAN

Erzincan'da Camii Kebir Camisi önünde buluşan Memur-Sen üyeleri ve vatandaşlar, İsrail karşıtı sloganlar atıp tekbir getirdi.

Memur-Sen İl Temsilcisi Nebi Gül, grup adına yaptığı basın açıklamasında, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması kararını protesto etiklerini söyledi.

Bu kararın, üçüncü dünya savaşının fitilini ateşlemek olduğunu savunan Gül, şöyle konuştu:

"Trump bu yolla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz."

Gül, ABD'nin bir an önce bu karardan dönmesini istediklerini ifade etti.

TUNCELİ

Tunceli'de de Belediye Konferans Salonu'nda bir araya gelen STK mensupları, Trump'ın kararını eleştirdi.

Grup adına basın açıklaması yapan 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği Tunceli Şube Başkanı Yaşar Sever, "Bilmelidirler ki Kudüs Müslümanların ilk kıblesidir. Kudüs anadır. Kudüs, Müslümanların izzetidir, onurudur, şerefidir. Kudüs sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların ortak davasıdır." dedi.

Her geçen gün yeni saldırılar yapıldığını vurgulayan Sever, "Şimdi de Kudüs provokasyonuna başladılar." ifadesini kullandı.

Sever, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak şunları kaydetti:

"Kadim olan bu topraklarda yüce Yaradan'ın nurunu tamamlayacağının bilincindeler ve bundan korktukları için her türlü alçakça girişimde bulunuyorlar. İşte bu yüzden hedef son kale olan ülkemiz, cennet vatanımız Türkiye'mizdir. Ey Sarı Saltuk'un, baba Mansur'un Ağu İçen'in torunları, ey Hacı Bektaşi Veli'nin gönül dostları, Ey Tuncelililer, artık iç kavgalardan ideolojik yaklaşımlardan sıyrılıp tehlikenin farkına varmamız gerekiyor. Türk milletine pranga vurmak isteyenlere karşı inadına diri olmamız lazım. Şeytanın en büyük silahı olan yalan ve fitneye destek vermememiz lazım. İstikbalimiz ve istiklalimiz için geleceğimiz ve çocuklarımız için şanlı bayrağımızın dalgalanması için yapmamız gereken tek şey liderimizin etrafında kardeşcesine kenetlenmektir. Gelin canlar bir olalım diri olalım iri olalım."

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber