Geri Dön

Açık denizlerde olmak bir gurur

Barbaros Görev Grubu’nda yer alan ve gemideki iki kadın askerden biri olan Teğmen Aysun Adatepe, “102 gün içinde 25-30 gece nöbeti tuttum. Erkek subaylar nasıl çalıştıysa ben de aynı şekilde çalıştım” diye konuştu...

Açık denizlerde olmak bir gurur

Türk Deniz Kuvvetleri’nin 146 yıl aradan sonra çıktığı en uzun görev seyahatinde yer alan 824 askerden sadece 2 tanesi kadındı. 24 ülkeye uğrayan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’ndaki iki kadın teğmenden Aysun Adatepe (23), 102 gün boyunca diğer subaylar gibi nöbet tuttuğunu ve tüm sorumlulukları aldığını belirterek, “Hiçbir zaman pozitif ayrımcılık istemedik. Çünkü hem ihtiyacımız yok, hem de bunun altında ezilirdik” dedi.
Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’ndan 17 Mart’ta yola çıkan filo, Türk dış politikasını desteklemek için çeşitli limanlarda durmuştu. Açlık ve yoksullukla mücadele eden fakir ülkelerden, dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasındaki Güney Afrika Cumhuriyeti’ne kadar pek çok farklı coğrafyada yerel halkla görüşen askerler, 102 gün boyunca ailelerinden uzak kaldı. TCG Heybeliada, TCG Oruçreis, TCG Gediz ve TCG Kudret Güngör’den oluşan filodaki 824 askerden sadece 2’si kadındı.

‘O gemiyi çok sevdim’
TCG Oruçreis’te, “Harekat elektronik subayı” olan teğmenler Aysun Adatepe ve Rümeysa Çubuk da görevlerini tamamlayarak önceki gün sevdiklerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. 2 yıl önce Deniz Kuvvetleri’ne katılan Teğmen Aysun Adatepe, fırkateynde yaşadıklarını ve görev süresince yaptıklarını Milliyet’e özetledi.
Deniz Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra TCG Oruçreis gemisine atandığını söyleyen Teğmen Adatepe, “Görev yerim olan gemiyi çok sevdim. Zaten açık denizde olmak büyük bir gurur” diyerek, “Yola çıkmadan önce görevimizi en iyi şekilde yapmak için zaten hazırdık. Kadın subay kamarasında kaldık. Ama bize verilen görevlerin hepsini yerine getirdik. Gemide 208 askeri personelin içinde sadece 2 tane kadın subay olmak ilginç gelebilir ama askeri personel için bir şey fark etmez. Çünkü hepimiz görevimizi layıkıyla yapmak için gemide bulunuyorduk” dedi.

‘Yeni görevlere hazırım’
Deniz Teğmen Aysun Adatepe, gemideki diğer kadın Teğmen Rüveysa Çubuk’la Harp Okulu’ndan beri beraber olduklarını belirterek, “Görevlerimizi de paylaşıyoruz. Hem Rüveysa ile hem de diğer askeri personel ile çok uyumlu çalıştık. Afrika ülkeleri içinde en güzelinin Güney Afrika olduğunu gördüm. Gittiğimiz yerde yerel halk ile çok iyi ilişkiler kurduk. Şimdi yine TCG Oruçreis ile yeni görevlere hazırım” dedi.

‘Ayrıcalık tanınsın istemem’
Adatepe, hiçbir görevden kaçmadıklarının altını çizerek, “102 gün içinde 25-30 gece nöbeti tuttum. Harekat elektronik subayıyım. Ne nöbet konusunda ne de başka bir görevde kadın olduğumuz için ayrıcalık tanınsın istemem. Bu zaten görev bilincine aykırı. Hem de ayrıcalık tanınsa bunun altında ezilirdim. Erkek subaylar nasıl çalıştıysa ben de aynı şekilde çalıştım” diye konuştu.

Bolu-Zonguldak kara yolu tır geçişine kapatıldıBolu'da etkili olan kar yağışı nedeniyle Zonguldak kara yolundan tırların geçişine izin verilmiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber