‘Açık Gardırop’tan 18 bin kişiye giysi

Kadıköy Belediyesi’nin ihtiyaç sahiplerine yönelik ‘Açık Gardırop’ uygulamasında en çok çocuk giysileri gereksinimi bulunuyor

‘Açık Gardırop’tan 18 bin kişiye giysi

İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nin ‘Açık Gardırop’ uygulaması, bir yılda ihtiyaç sahibi 18 bin vatandaşa giysi sağladı. İlçenin belirli noktalarına yerleştirilen 200 kumbaradan daha çok kadın giysileri çıkarken, uygulama kapsamında en çok ihtiyaç ise çocuk giysilerine yönelik. Açık Gardırop, Kadıköy’deki 200 kumbarada toplanan ihtiyaç fazlası giysilerin temizlenip kontrol edildikten sonra mağazada ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı bir proje. Proje kapsamında bugüne kadar 10 binlerce giysi ikinci sahiplerine ulaştırılmış. Sadece bu yıl 18 bin vatandaşı giydiren proje, yalnız Kadıköy değil, Türkiye’nin birçok noktasına kıyafet sağlıyor.

Her ay 1500 kişiye

Kadıköy Belediyesi Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası İdari Birim Sorumlusu Gülay Korkmaz, bağış yapılan kıyafetleri ayrıştırıp temizlediklerini belirtti ve şunları söyledi: “Kıyafetler önce depoya getiriliyor. Burada kullanılabilirliğine göre ayrıştırlıyor. Sonra mağazada yine bir ayrıştırma yapıldıktan sonra anlaşmalı olduğumuz kuru temizleme şirketinde temizletiyoruz. Giyilmeye hazır olanları salı ve çarşamba günleri vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Salı günü evsiz vatandaşlarımıza, çarşamba günleri de hane halkına teslimat yapılıyor. Her ay 1500 kişiye düzenli giysi ulaştırıyoruz.”

‘Açık Gardırop’tan 18 bin kişiye giysi
Kadıköylüler bağış yapıyor

Kadıköy halkında oluşan bilincin işlerini çok kolaylaştırdığını anlatan Gülay Korkmaz, “Kadıköylüler kumbaralarımıza ve mağazamıza gelip bağış yapıyor. Kumbaralardan en çok kadın kıyafeti çıkıyor. En az çocuk kıyafeti bağışı yapılıyor. Hamilelik kıyafetleri de en fazla bağış yapılan giysilerden. Çocuk kıyafetine daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Bu anlamda büyük tekstil şirketlerinden de destek bekliyoruz” dedi.

TEM'de feci kazaİstanbul Sarıyer’de TEM otoyolu FSM çıkışında yolun karşısına yaya olarak geçmeye çalışan bir kadına otomobil çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan kadın olay yerinde feci şekilde can verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber