Adli Tıp Kurumu: Silopi'de bulunan kemikler hayvanlara ait

YENİ HABER YENİ HABER YENİ HABER YENİ HABER YENİ HABER YENİ HABER YENİ HABER YENİ HABER

GÜNEYDOĞU'da, 1990'lı yıllarda öldürülen kişilerin asitle ile yakıldıktan sonra Şırnak’ın Silopi İlçesi'nde kuyuları atıldığı iddiaları üzerine yapılan kzılarda bulunan kemiklerin, memeli hayvanlar, kuş ve kaplumbağa ait olduğu belirlendi. Adlı Tıp Kurumu, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği raporda bulunan bez parçalarında ateşli silah ve kesi deliği tespit edilemediği belirtildi.
‘Ergenekon soruşturması' kapsamında yurt dışında bulunan Tuncay Güney ile PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan'ın 1990'lı yıllarda öldürülen kişilerin atıldığı iddiaları üzerine kayıp yakınları ve Şırnak Barosu'nun başvurusu üzerine kazı yapılmasına karar verildi. Silopi Cumhuriyet Savcılığı, BOTAŞ ve Silopi-Cizre karayolu üzerindeki Sinan Tesisleri'nde 5 ve 11 Mart 2009 tarihlerine Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk, Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi'nin gözetiminde 3 kuyuda kazı çalışması yapılarak bulunan toplam 23 kemik parçası bere, yanık elbise parçası, saç, eldiven ve domuz bağı gibi düğümlenmiş 1.5 metre ip bulundu.
Kemiklerin incelenmesi için gönderildiği İstanbul Adli Tıp Kurumu, Sinan Tesisleri'nde bulunan kemik ve bezlerle ilgili incelemesini tamamlayıp hazırladığı raporu soruşturmayı yürüten Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Kazılarda çıkan kemik ve diğer materyallerin makroskobik, toksikolojik, biyolojik ve fiziksel incelemelerinin yapıldığı belirtilen raporda, kemiklerin, memeli hayvan, kuş ve bir kaplumbağaya ait olduğu belirtildi. Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı raporun sonuç bölümünde şöyle denildi:
“Fizik İhtisas Dairesi'nin raporuna göre, yeşil renkli yırtılmış eldiven üzerinde yapılan incelemede ateşli silah ile ilgili fiziksel ve kimyasal bulguya rastlanmadı. Kumaş ve diğer elbise parçaları üzerinde yapılan incelemede, (Ateşli silah ve kesi deliği incelemesi yönünden) fiziksel ve özellikle kimyasal incelemeye elverişli olmadığı, üzerinde ateşli silah ve kesi deliği olup olmadığı tespit edilemedi. Biyoloji İhtisas Dairesi'nin raporuna göre gönderilen materyallarda insan kanına rastlanmadı ve kıla benzer numunelerin yapılan mikraskobik incelemesinde insan kılı olmadıkları tespit edildi. Gönderilen sıvı ve toprak numunelerinde asitlik özelliği gösteren bir bulgu tespit edilemedi.”
Adli Tıp Kurumu, Silopi BOTAŞ Tesisleri'nde bulunan kemik parçaları ve diğer materyallerle ilgili incelemenin sürdüğünü bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: İmar denetçi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruzÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kaçak yapı ile mücadelemiz devam ediyor. Şu an bin 100 imar denetçimiz var, bu imar denetçi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruz." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber