Afife Ödülleri’nde ‘sınırsız’ tiyatro

Türkiyeli ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale anısına bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Türk tiyatrosunun gelişimine katkıda bulunan tiyatrocular 16 dalda ödülle onurlandırıldı

Afife Ödülleri’nde ‘sınırsız’ tiyatro

Türkiye’nin prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, önceki akşam Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Sezonda öne çıkan performanslar ve Türk tiyatrosuna emek veren isimler toplam 16 dalda verilen ödüllerle onurlandırıldı. Sanat ve iş dünyasını bir araya getiren ödül töreninin sunuculuğunu Ahu Türkpençe ile Alican Yücesoy üstlendi. 23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, Türk tiyatrosunu geliştiren ve dönüşümünde öncü olan oyun yazarlarına verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün sahibi “Dünyada Karşılaşmış Gibi” isimli oyunuyla Berkun Oya oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü “Alice Müzikali” kazanırken, tiyatronun gelişimine katkıda bulunan isimlere verilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi Rüştü Asyalı oldu. Tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Ahmet Levendoğlu’na takdim edildi.

23 yıldır kesintisiz

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, Türk tiyatrosunun genç yetenekler, ustalar ve tüm tiyatro emekçileriyle her sene daha da büyüdüğünü ve güçlendiğini belirtti. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile Türk tiyatrosunu desteklemekten büyük gurur duyduklarını ifade eden Tangün, “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, Türk kadını için tiyatro sahnesinin önünü cesurca açan Afife Jale’nin adını yaşatmak ve Türk tiyatrosunun gelişimine destek olmak amacıyla tam 23 yıldır kesintisiz olarak düzenleniyor. Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü olarak, Afife gibi biz de tutkuyla, ısrarla ve sınırsızca ‘tiyatro’ diyoruz” dedi.

Gecede, Yılın En Başarılı Oyun Ödülü’nü Krek’in “Dünyada Karşılaşmış Gibi”si, Yılın En Başarılı Yönetmeni Ödülü’nü “Fotoğraf 51” ile Çağ Çalışkur, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü’nü “Fotoğraf 51” ile Funda Eryiğit, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü ise “Dünyada Karşılaşmış Gibi”deki performansıyla Öner Erkan kazandı.

Afife Ödülleri’nde ‘sınırsız’ tiyatro
16 DALDA ÖDÜL

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Ceren Taşçı (Yalnızlar Kulübü)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Gökhan Azlağ (Teftişör)

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı: Bir Peri Masalı Radyum Kızları (Gökhan Yücesal)

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı: Felatun Bey ile Rakım Efendi (Canan Göknil)

Yılın En Başarılı Sahne Müziği: Nihayet Makamı (Burçak Çöllü)

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı: Bir Peri Masalı Radyum Kızları (Yakıp Çartık)

Yılın En Başarılı Hareket Düzeni: Beyhan Murphy - Alice Müzikali

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı: Uğur Kanbay (Eylül)

Şu an İstanbul! Uyarı üstüne uyarı geldiMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün akşam saatlerine kadar Anadolu Yakası ve kuzey kesimleri başta olmak üzere İstanbul'da aralıklı ve yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber