Geri Dön

Afrika’nın altı su kaynıyormuş

Afrika kıtasının yıllardır savaştığı kuraklığa çözüm getirecek çok büyük bir su kaynağı üzerinde yer aldığı ortaya çıktı

Afrika’nın altı su kaynıyormuş

İngiliz Jeoloji Araştırmaları kurumu ve College London Üniversitesi’nden uzmanların kıtanın su zemini üzerine çıkardığı haritaya göre, kıtanın altında 666 milyon metreküp su bulunuyor. Kıtanın yerüstü sularının 100 katına eşit olan bu muazzam kaynak, özellikle Libya, Cezayir, Mısır, Sudan ve Çad’da yoğunlaşıyor. Su rezervlerinin dünyanın en büyük çölü olan Sahra Çölü’nün çok yakınında bulunmasının da dikkat çekici olduğu belirtildi. Uzmanlar, bulunan suyun sondaj kuyuları ve elle açılacak tulumbalarla çıkarılabileceğini söylüyor. Hatta büyük çapta sondaj çalışmalarının verimli olmayabileceği düşünülüyor. Su kaynağının kıtada bugün temiz suya ulaşamayan 300 milyondan fazla insan için umut olması bekleniyor.

Nargile kömüründen zehirlenen çift, evlerinde ölü bulunduHatay'da, evde nargile içtikten sonra uykuya dalan Feryat (43) ve Atra Alvonoğlu (42) çifti, nargile kömüründen yayılan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber