‘Aile dostu yapım’lara reklam-teşvik verilsin

‘Aile dostu yapım’lara reklam-teşvik verilsin

Başkanlığını Ak Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır’ın yaptığı TBMM Dilekçe Komisyonu, uzun süredir üzerinde çalıştığı “Evlilik/izdivaç Programlarının Aile Kurumuna Olumsuz Etkilerinin Araştırılması ve Alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi Raporu”nu 1 Mayıs 2018’de tamamladı. Komisyon, evlilik/izdivaç amaçlı programların “genel ahlaka, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırı olduğu, insan onuruna aykırı yayın yapıldığı, özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği, evlilik birliğinin maddiyata indirgendiği, kişilerin fiziksel özelliklerinin alay konusu edildiği, reyting alma uğruna profesyonel kişiler tarafından kurgulanmış senaryoların gerçekmiş gibi izleyiciye sunulduğu” yönündeki şikâyetler üzerine harekete geçmişti. Aylarca Türkiye’deki tüm kurum ve kuruluşları dinleyen Komisyon, raporunu salı günü görüşecek.

‘Ahlaki erezyon’

Bu tür programlarda kadına yönelik şiddetin normalleştirilmesinin, kadınlar için evlilik müessesesinin maddiyat temelinde bir seçim olduğu algısının oluşturulduğu belirtlen raporda kadınlara yönelik mahremiyet ve özel hayatın gizliliği ilkelerinin ihlal edildiği ve kadınların salt dış görünüş üzerinden değerlendirmeye tabi tutulmasının medya aracılığıyla cinsiyet eşitsizliğinin sürekli olarak yeniden üretildiği kaydedildi. Raporda “Bunun ahlaki erozyona neden olduğu mütalaa edilmiştir” denildi.

Rapora göre Türkiye’de bu programlar ilk olarak 1992 yılında bir flört programının yayını ile başladı. Yıllar içinde çeşitlenerek artan evlilik programlarının, 2017 yılında televizyon programları içindeki ağırlığı arttı. 7077 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile evlilik ve izdivaç programlarına ilişkin lisans iptaline varan ağır yaptırımların amacına ulaştığı tespiti yapılan raporda, RTÜK’ün denetimini sıkı şekilde devam ettirmesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, evliliğe ilişkin eğitimlerine çiftlerin sayısını arttırması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da rehber olarak farkındalık yaratması gerektiğini kayda geçirdi. Rapordaki bazı öneriler şöyle:

- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yapımlar öncesinde yayının toplum, aile, özellikle çocuk ve gençler üzerindeki olası olumsuz etkilerini değerlendirerek bu konuda uzman eşliğinde ön çalışma yapmalı.

- Yapımlarda eğlence yerine amacına yönelik eğitim ve öğreticiliğin hedefte tutulmalı.

Reklam ve teşvik

- Programlar, sunucu ve katılan kişiler açısından özel hayatın ifşası, öz yaşam öykülerinin duygu sömürüsü aracı hâline getirilmesinin önüne geçilmesi, evlilik ve aile hayatının itibarını yüceltici söylemlerin teşvik edilmeli.

- Medya yapımcıları, hizmet sağlayıcıların ürettikleri tüm programların “aile dostu yapım” olup olmama noktasında değerlendirmeye tabi tutmaya yönelik bazı kriterlerin belirlemeli. Kültür ve Turizm Bakanlığınca sinema filmlerine yönelik verilen teşviklere benzer şekilde ekonomik teşvikler ve ödüllendirme mekanizmaları oluşturulmalı.

- Firmaların “aile dostu yapım”lara reklam verme konusundaki tercihlerinin reklam konusu ürünün marka değerinin değerlendirilmesi noktasında da belirleyici olacağı bir modelin oluşturulmalı.

‘Diyanet rehber olsun’

- Ders müfredatı içerisine aile, evlilik müessesesi, kadının değeri, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konuların dâhil edilmeli.

- Diyanet İşleri Başkanlığı, mevzuatındaki “Aile, kadın, gençlik ve toplumun diğer kesimlerine yönelik dinî konularda aydınlatma ve rehberlik yapma” hükmüne dayanarak kamuoyunu bilgilendirici ve bu konularda farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalar yapmalı.

‘Eğitimli çift artırılmalı’

- Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen ailelere yönelik koruyucu ve önleyici bir sosyal politika hedefi olarak eğitim verilen çiftlerin sayısı artırılmalı.

Tarlasında öldürüldü!Bursa’nın İnegöl ilçesinde çift sürmeye gittiği tarlasında, para meseli yüzünden husumetli olduğu İbrahim İ. (40) tarafından tabancayla vurulan Ali Cemal Kalkancı (60), yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber