Akıllı öğrenciler

İstanbul’da ilkokul öğrencileri ‘akıllı geri dönüşüm konteyneri’ne plastik şişe atarak, toplu ulaşımda kullandıkları İstanbulkart’a para yüklenmesini sağlıyorlar.

Akıllı öğrenciler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen ‘akıllı geri dönüşüm konteyneri’ çocuklara geri dönüşümün önemini uygulamalı olarak göstermek amacıyla okullara götürülüyor. Kağıthane’de bir ilkokula getirilen akıllı geri dönüşüm konteyneri ile çocuklar geri dönüşümün önemini öğreniyor. Öğrencilerin konteynere attıkları geri dönüşüm malzemelerinin ardından, kullandıkları İstanbulkart’a şişe başına belirli bir ücret yükleniyor. Öğrenciler “Su içtiğimiz pet şişeleri artık çöpe atmak yerine akıllı geri dönüşüm konteynerine atıyoruz” dedi. Öğretmen Asuma Öz ise “Akıllı geri dönüşüm konteynerinin okullara getirilmesi çok önemli. Öğrencilerimiz cihaz sayesinde geri dönüşümü uygulamalı öğreniyor” diye konuştu.

22 konteyner daha kurulacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘akıllı konteyner’ projesi ekim ayında hayata geçirildi. Projeyle geri dönüşüm makinesine atılan boş pet şişeler ve metal kutular, toplu ulaşımda kullanılan İstanbulkart’a para olarak yansıyor. Bugüne kadar 6 makinenin kurulumu tamamlandı. Bu 6 makinenin 3’ü metro istasyonlarında, diğer 3’ü de okullarda yer alıyor. Önümüzdeki günlerde üretimi biten 22 akıllı geri dönüşüm konteyneri daha okullara kurulacak.

Genç çobanın cesedi sulama kanalından çıkarıldıKonya'nın Hüyük ilçesinde, sulama kanalında boğulan yabancı uyruklu çobanın cansız bedeni kanalın suyunun kesilmesi sonrasında çıkarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber