Alaçatı’da gezilecek görülecek yerler

Dar sokaklarında gezerken kaybolmak isteyeceğiniz sizi farklı bir aleme taşıyan Alaçatı son dönemlerin gözde turistik mekanlarından biri... Sizler için son zamanlarda renkli atmosferi ile dikkatleri üzerine çeken Ege Bölgesi’nin incisi Alaçatı’yı inceledik.

Alaçatı’da gezilecek görülecek yerler

Alaçatı

Alaçatı, İzmir Çeşme’ye bağlı olan bir beldedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin Türkiye’de en sevdiği noktalardan biri olan Alaçatı, yaz aylarında ortalama 900 bin ziyaretçiyi ağırlıyor. Renkli duvarları, şirin mekânları, sıcakkanlı insanları ve masmavi deniziyle ziyaretçileri büyülemeyi başarıyor. Akdeniz’in boğucu neminin aksine serin bir tatil fırsatı sunan Alaçatı aynı zamanda uzun yıllardır sörf severlerin en büyük ortak noktasıdır. Deniz kesiminden gelen kimi zaman daha fazla şiddetlenen rüzgâr hem yalnızca tatil yapmak için gelenlere daha serin bir ortam sunuyor hem de sörf amacıyla Alaçatı’da bulununlara spor yapma imkânı veriyor. Hatta belde, Cape Verde ve Canary Adaları ile birlikte dünya üzerindeki en büyük üç sörf merkezinden biri konumunda bulunuyor. New York Times’ın, Alaçatı’yı “2010 Yılında Yeryüzünde Görmeniz Gereken 10 Yer” isimli listede 8. sıraya koyması çoğu yabancı turistin ilgisinin bu yöne evrilmesine sebep olmuştur.

Alaçatı’da gezilecek görülecek yerler

Alaçatı Yumru Koyu: Sörf severlerin uğrak noktası olan koy yalnızca seyretmek isteyenlere bile kapısını açıyor.

Alaçatı Yel Değirmenleri: Alaçatı’nın yıllardan beri tarihsel simgesi haline gelen ve Alaçatı’yı çevreleyen tarihi yel değirmenleri özellikle yaz aylarında çok fazla ziyaretçi ağırlıyor.

Antika Pazarı: Engin Sayın’ın hobi olarak antika alıp satmasıyla başlayan işi Alaçatı’da her Cumartesi ve Pazar günleri düzenli olarak kurulan pazara dönüşüyor ve büyük bir ilgi görüyor.

Delikli Koy: Günbatımı saatinde genç yaştaki ziyaretçilerin akınına uğrayan koy hem sessiz sakin bir ortam sunuyor hem de estetik görüntüsüyle dikkat çekiyor.

Kemalpaşa Caddesi: Alaçatı’nın kalbi olan Kemalpaşa Caddesi konaklayabileceğiniz birçok otelden, yiyip içebileceğiniz kafe ve restoranlardan aynı zamanda yakınlarınıza bir hatıra götürebilmenizi sağlayan hediyelik eşya dükkânlarından oluşuyor.

Hacımemiş Mahallesi: Hacımemiş Mahallesi özellikle mahalle üzerinde bulunan antika dükkânlarıyla meşhurdur. Renkli atmosferi ve sıcakkanlı esnafı ile dikkat çekiyor.

Pazar Yeri Cami/Ayios Kostantinos Kilisesi: Cumhuriyet’in ilanından sonra Alaçatı ve çevresinde Müslüman kesimin çoğalmasıyla Ayios Kostantinos Kilisesi camiye dönüştürülmüş fakat caminin içinde Hıristiyanlara yönelik bir şapel bırakılmıştır.

Mehmetçik adım adım terörü temizliyorBarış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye'nin kuzeyindeki Rasulayn ilçesinde patlayıcı temizleme çalışmalarını sürdüren komando birlikleri, terör örgütü YPG/PKK'nın sığınak olarak kullandığı tünellerin yanı sıra çatışmaların yer yer sürdüğü ilçe merkezindeki arazi ve meskun mahalde arama yaparak, terörü adım adım temizliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber