ALES saat kaçta başlayacak?

ALES için artık son saatler. 2019 yılında düzenlenecek ilk ALES için adaylar oldukça heyecanlı. ÖSYM, 2019-ALES 1'e girecek adaylar için bazı uyarılarda bulundu. Peki ALES saat kaçta başlayacak, ALES sınava giriş belgesi nasıl çıkarılır?

ALES saat kaçta başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 5 Mayıs Pazar günü düzenlenecek Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2019-ALES/1) 259 bin 649 adayın gireceğini bildirdi.

81 il merkezinde ve KKTC Lefkoşa'da, 87 sınav merkezinde uygulanacak olan sınava toplam 259 bin 649 aday girecek.

Sınavda adaylara 50 sayısal 50 sözel olmak üzere toplam 100 sorunun sorulacak ve soruları cevaplamaları için 150 dakika süre verilecek.

2019 yılında uygulanacak tüm basılı sınavlarda olduğu gibi 2019-ALES/1'de de kimliğini kaybeden adayların mağdur olmaması için sınav yapılan illerde nüfus müdürlükleri sınav günü açık olacak.

SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALES SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 5 Mayıs'ta uygulanacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2019-ALES/1) katılacak adaylara saat 10.00'dan sonra sınav binalarına girişe izin verilmeyeceği uyarısı yapıldı.

Sınav 10.15'te başlayacak.

Adayların, sınava giriş belgesi ile nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekecek.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

5 Mayıs'ta yapılacak olan ALES/1 sonuçlarının ÖSYM takvimine göre 30 Mayıs 2019'da ilan edilmesi bekleniyor.

AFAD'ın deprem tatbikatı gerçeği aratmadıAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), Kütahya'da 10 ilden ekiplerin katılımıyla düzenlenen "Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatı" kapsamında deprem senaryolu saha tatbikatı gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber