Antalya'ya tatile gelince yakalandı

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 273 şirketin bilgisayar sistemine girerek şirket bilgilerini bloke edip şantaj yaptığı öne sürülen şebeye operasyon yaptı. Operasyonda 20 kişi gözaltına alandı. Şebekenin elebaşı olduğu be Ukrayna'da yaşadığı belirtilen şüpheli, Antalya'da 5 yıldızlı otelde tatil yaparken yakalandı. Şebekenin şantaj yoluyla 55 şirketten 87 bin 684 dolar aldığı belirtildi.

Antalya'ya tatile gelince yakalandı

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 3 yıl önce internet üzerinden şirketlerin ana bilgisayar sunucusuna girerek sistemdeki tüm belgelerini ele geçiren bir şebekeyle ilgili çalışma başlattı. Ele geçirilen bilgileri şirketin ana bilgisayarındaki tek dosyaya koyan şebeke bu dosyayı şifreleyerek şirket çalışanlarının içinde, ihracat, ithalat, muhasebe ve insan kaynaklarının da bulunduğu bilgilere ulaşmalarına engel oldular. Şifre karşılığında şirketten para isteyen aksi halde şirket bilgilerini internette deşifre edeceğini belirten şebeke elemanları, yetkililerin kendilerine ulaşması için bilgisayarda oluşturulan dosyada “crypteks@hotmail.com , money4ptr.pan @gmail.com" gibi benzer isimlerde 19 mail adresi bıraktı. Şebeke, para ödeyen firmalara şifresini verirken ödemeyenlerin bilgilerini bir internet sitesinde yayınladı.

273 ŞİRKETİN BİLGİSAYARINI ELE GEÇİRDİLER YAPTIKLARI 2 HATA YAKALATTI
Polis 2011 yılından beri yaptığı araştırmada, incelenen 273 olayın 271’inde bir ize ulaşılamadığı ancak 2 olayda yapılan hata sayesinde şebeke ele başı S.B.’ye ulaşıldı. Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşı bilgisayar mühendisi S.B.’nin 3 ay önce Türkiye’ye giriş yaptığı belirlendi. Polis S.B.’nin irtibatlarını belirlemek için şebeke elebaşını adım adım takip etti. Antalya’da bir otelde tatil yapan S.B.’nin yurt dışına çıkma hazırlığında olduğu belirlenince 3 aylık takibin ardından geçtiğimiz hafta operasyon startı verildi. 10 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 15 kişi polis sorgusunun ardından serbest kalırken, aralarında S.B'nin de bulunduğu 5 kişi savcılık tarafından serbest bırakıldı. Polis olayla ilgili yurt dışında yaşayan bazı bilgisayar korsanlarının yakalanması için çalışmalarına devam ediyor.

55 ŞİRKETTEN 87 BİN 684 DOLAR ALDILAR
Polis şebekenin para aldığı şirketlerle ilgili çalışmalarına devam ederken, şebekenin, şu ana kadar yapılan tespitlerde 55 şirketten 87 bin 684 Dolar alındığı belirlendi. Paraların şebekenin talebi üzerine Rusya, Ukrayna, Çin Vietnam, Peru gibi ülkelerdeki hesaplara havale edildiği belirlendi. Bu ülkelere havale edilen paralarında farklı şebekeler aracılığı ile çekilerek komisyon karşılığı S.B.’nin adamlarına aktarıldığı iddia edildi.

Yıkım! Oğluyla daha çok ilgilenmek için istemiş...Antalya’da nöbet dönüşü otomobiliyle geçirdiği kazada hayatını kaybeden hemşirenin, mesai arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber