Antikalar görücüye çıktı

Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen Antika Festivali meraklılarını Taksim Meydanı’nda bir araya getirdi. 1900’lü yıllardan kalma faytondan 150 yıllık kapılara kadar birçok ürünün sergilendiği festivalde ürünler 1-40 bin lira arasındaki fiyatlarla satışa çıkarıldı.

Antikalar görücüye çıktı

“Beyoğlu Hareketleniyor” sloganıyla meraklılarını bekleyen Antika Festivali’nde, daktilodan gramofona, kartpostaldan tespihe, faytondan merdaneli çamaşır makinesine kadar sayısız antika ürün sergileniyor. Ürünler arasında orijinal eserlerin yanı sıra imitasyon ürünler de bulunuyor. 19. yüzyılın başlarında yapılan ve ilk merdaneli makinelerden olduğu belirtilen çamaşır makinesi 6 bin liraya alıcısını beklerken festivalin en pahalı parçalarından olan Anadolu mimarisinde kullanıldığı belirtilen tarihi kapı 6 bin dolara satışa çıkarıldı.

Gençlerin ilgisi büyük

Kapalıçarşı, Çukurcuma gibi İstanbul’un farklı noktalarından gelerek ürünlerini sergileyen antikacılardan Murat Kaya, “Standları ziyaret edenlerin yüzde 30’luk kısmı antikaya merakı ve bilgisi olan insanlar. Geriye kalan kısım ise bu alana yeni yeni merak duyanlar. Özellikle genç kuşakta antikaya karşı artan bir ilgi olduğu görülüyor. Bundan koleksiyonerler de çok memnun. Kültürü bu kadar zengin bir coğrafyanın insanlarının da tarihe, antikaya merakının fazla olması gerekir” dedi. l ÜNAL ÇAM

Bu da 'titiz' hırsız... Ayaklarına poşet geçiren hırsız kameradaSamsun’un Bafra ilçesinde telefon hırsızlığı kameraya yansıdı. İzinin belli olmaması için ayakkabılarına poşet geçirdi.Olay, Hacınabi Mahallesi Tekel Caddesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Fatih Türk’e ait iş yerinin cam kapısını kıran 1 kişi vitrinde bulunan 15 bin lira değerinde 4 adet telefonu alarak kaçtı. İş yerinin önünden geçen bir vatandaş, kapının kırık olduğunu fark etmesi üzerine durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen ekipler yaptıkları inceleme sonucunda kaçan şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.Olay ani ise iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, hırsızın, izinin belli olmaması için ayakkabılarına poşet geçirdiği görülüyor. Cam kapıyı omuz atarak kıran zanlı, içeri girip vitrindeki telefonları toplayıp cebine koyuyor ve çıkıp izini kaybettiriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber