Arı ekmeği nedir?

Son zamanların en dikkat çeken ve merak edilen konularından biri de 'arı ekmeği'. Arı ekmeği nedir, nerede bulunur? İşte arı ekmeği ile ilgili merak edilen ayrıntılar...

Arı ekmeği nedir?

Arı kovanlarında yumurtadan çıkan arıların ilk 5 günlük yiyeceği olarak işçi arılar tarafından polenin bal ile mayalanması ile hazırlanan arı ekmeği (perva), zengin vitamin ve mineral içeriğiyle sentetik vitaminlerin doğal bir alternatifi olarak giderek yaygınlaşıyor.

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Silici, Arı ekmeğinin, antimikrobiyel, immün sistem destekleyici, karaciğer koruyucu ve probiyotik özelliği nedeniyle gastrointestinal sistem üzerine faydalı etkilerini bilimsel çalışmalar ile kanıtlamış olduk dedi.

Arıların yaşam döngüsü kapsamında yeni doğan arılar için işçi arılar tarafından polen, enzim ve bal ile mayalanan arı ekmeği, zengin içeriği ile Türk bilim insanlarının çalışmalarının merkezine taşındı. Arılan üzerine ince bir tabaka bal örterek depoladıkları arı ekmeği, probiyotik özellik de taşıyor.

Olgun arı ekmeği protein, esansiyel amino asit, C vitamini, B grubu vitaminler (B1, B2, nikotinik asit, folik ve pantotenik asitler ve biotin), K, P (rutin) ve E vitaminleri, karotenoidler ve antosiyaninler ile fosfotaz ve amilaz gibi enzimler, magnezyum, kalsiyum, potasyum, çinko gibi 25in üzerinde canlı organizmalar için esansiyel mineralleri içeriyor. Arı ekmeğinin içerdiği doymamış yağ asitleri, omega 3, 6, 7 ve 9 beslenme açısından oldukça önem arz ediyor.

Sporcular tercih ediyor...

Organik arı ürünleri üreticisi İslam Dikbıyık, "Arı ekmeği, bebek arıların ilk 5 günlük besinidir. Arılar çiçeklere gidiyorlar, ayakları ile çiçeğin tozunu topaç yapıyorlar. Bunu kovana getirip altıgenlerin içine enzim ekleyerek ve bal ile harmanlayarak bu polenleri mayalayıp yerleştiriyorlar. Genellikle kovanda ilk ve son çerçevede arı ekmeği olur. Arı ekmeğini toplamak için özel bir aparatımız var. Bu aparat ile tek tek çıkarıyoruz. Genellikle bu ürünü sporcular tercih ediyorlar. Kovanlarda oldukça az miktarda toplanabiliyor. Kovandan tamamı toplanırsa, yeni arılar beslenemedikleri için özürlü olurlar. Bir kovandan 120- 200 gram arası toplanıyor. 225 adet arı ekmeği 40 liradan genellikle satışa sunuluyor. Bu ürünün sahteleri de üretilmeye başlanıldı. Fazla ucuz ürünlere vatandaşlar ilgi göstermemelidir dedi.

 

TEM Otoyolu'nda tır yangınıİstanbul Büyükçekmece TEM Otoyolu'nda tırda çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber