Atatürk’ün mücadelesi ve özel hayatı

İpek Çalışlar, Latife Hanım ve Halide Edib biyografilerinden sonra Atatürk’ün hayatını kaleme aldı.

Atatürk’ün mücadelesi ve özel hayatı

Çalışlar, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ‘Mustafa Kemal Atatürk - Mücadelesi ve Özel Hayatı’nda Ali Rıza Efendi’nin Zübeyde Hanım’a sevdalanmasını, nikahlandıkları günü ve doğumundan itibaren Atatürk’ün hayatını, yeni bilgiler ışığında yazdı. Çalışlar kitabında Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki yaşamının ve Pembe Ev’in hikâyesini Zübeyde Hanım’ın anlatımından aktarırken, tapu belgelerinden yola çıkarak ailecek yaşadıkları mahalleyi ve sahip oldukları evleri okurla paylaşıyor. Atatürk’ün Selanik’teki hayatıyla bağlantılı olan önemli mekânları okurun kolaylıkla bulabilmesi için kitaba bir de kroki yerleştirilmiş.

İlk anı defteri

Anlatıya eşlik eden fotoğraflarla ve kaynakçasıyla okurun karşısına çıkan biyografi, Mustafa Kemal’in özel hayatını ve mücadelesini bir arada inceliyor. İlk sevdalanmalarını ve tuttuğu ilk anı defterinin, kız kardeşi Makbule’nin anlatımlarından aktarılan kitapta, bizzat Atatürk’ün kendi kalemiyle aldığı notlardan yola çıkılarak duygu ve düşünce dünyası da okurla paylaşılıyor. Okur, Atatürk’ün annesine yazdığı 1919 tarihli bir mektupla ülkenin başına geçme sürecine tanıklık ediyor. Cepheden yazdığı bir mektupla da arkadaşı Madam Corinne’den roman isteyen Atatürk’ün, Trablusgarp’ta savaşan askerleri için beyaz örtülü, çatal bıçaklı sofralar hazırlattığı bilgisi de sayfalarda yer alıyor.

Kangal yavruları Siirt’te görev almak için gün sayıyorTerörle mücadelede kullanılacak 10 Kangal yavrusu, Siirt’te görev almak için gün sayıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber