Atatürk'ün, Selanik'te başladığı ilk okulun adı nedir? 23 Nisan ipucu sorusu

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk, online bilgi yarışmasının bu akşam 19:30'da oynanacak yarışmasına konu oldu. İşte merakla araştırılan 23 Nisan yarışmasında sorulacak ipucu sorunun yanıtı...

Atatürk'ün, Selanik'te başladığı ilk okulun adı nedir? 23 Nisan ipucu sorusu

Son zamanların en çok ilgi gören online bilgi yarışmasının bu akşamki ipucu sorusu belli oldu. Peki Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olan bu 23 Nisan ipucu sorusunun cevabı nedir?

SORU

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Selanik'te başladığı ilk okulun adı nedir?

CEVAP

Şemsi Efendi Mektebi

ŞEMSİ EFENDİ MEKTEBİ TARİHÇESİ

Şemsi Efendi Mektebi, Selanik'te Muallim Şemsi Efendi tarafından 1872’de kurulan özel okuldur. Selanik’in ilk özel Müslüman Türk okulu idi; ayrıca eldeki bilgilere göre Osmanlı İmparatorluğu’nda bir Türk tarafından kurulmuş ikinci özel okuldur. Usul-i cedid ile eğitim yapan bir kurumdu.

Şarampole devrilen cipin sürücüsü başından vurulmuşTrabzon’un Tonya ilçesinde, kontrolden çıkarak şarampole devrilen ardından evin duvarına çarpan cipte hayatını kaybeden sürücü Osman Öztürk'ün (37) otopsisinde, başına mermi isabet ettiği ortaya çıktı. Cipin içinde de tabanca bulunurken, silahı kimin ateşlediğinin yapılan kriminal inceleme sonucu belirleneceği bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber