‘Ateizmi yaymak gibi derdimiz yok’

Türkiye’nin ilk Ateizm Derneği’nin kurucusu Tolga İnci “Mücadelemiz dini ve ideolojik baskılara karşı” dedi...

Türkiye’nin ilk Ateizm Derneği kuruldu. İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü, “Ateist de dinsiz de kendini yalnız hissetmeyecek” sloganıyla yola çıkan 11 kurucu üyesi ve 90 gönüllüsü bulunan dernekle ilgili “uygundur” dedi. Kararı değerlendiren derneğin kurucusu Tolga İnci, her ne kadar derneğin kuruluş tarihin 16 Nisan 2014 olsa da fikrin 2011 yılından beri aklında olduğunu belirtti. İnci, dernek olma sürecini ise şöyle anlattı:
“Fazıl Say’a 2011’de Twitter’da yazdıklarından dolayı dini değerleri aşağılamaktan dava açıldı. Hiçbir dernek ya da yetkiliden açıklama gelmeyince, ‘Bize hep haksızlık yapılacak, biz de susacak mıyız’ diye düşündüm. İlk adımı atarak önce 2012’de ‘Evrensel Hümanizm Derneği’ni kurma çalışmalarını başlattım. Fakat üyeler arasında siyasi anlaşmazlıklar çıkınca, dernek resmileşmeden dağıldı. Bu deneyiminden yola çıkarak bu defa ‘Siyaset yasak’ sloganıyla Ateizm Derneği için ilk adımları attım. 11 kurucu üyeyle başvuru yaptık ve resmen dernek olduk.”

‘Din düşmanı değiliz’
“Kapımız herkese açık” diyen İnci şöyle devam etti: “Laik, seküler düşünceye sahip dindar biri de üyemiz olabilir. Çünkü bu ülkede dindar olup din baskısından rahatsız olanlar da var. Din düşmanı değiliz. Ateizmi yaymak gibi bir derdimiz de yok. Mücadelemiz dini ideolojik baskıya karşı.”

Şehit Erol Olçok 15 Temmuz Müzesi açıldıCanik Belediyesi tarafından yapılan ve Türkiye'nin darbeler tarihinin anlatıldığı Şehit Erol Olçok 15 Temmuz Müzesi ziyarete açıldı.Müzede,  27 Mayıs 1960 darbesinden başlayarak 12 Eylül 1980 darbesi,  12 Mart 1971 muhtırası, 28 Şubat 1997 "postmodern" darbesi, 27 Nisan 2007  e-muhtırası ile 15 Temmuz 2016 FETÖ'nün hain darbe girişimi görseller ve minyatür  canlandırmalarla ziyaretçilere anlatılıyor. Adnan Menderes'in 27 Mayıs 1960'ta hapse atılıp ardından idam  edilmesinin yansıtıldığı müzede, bir ailenin 12 Eylül 1980'de cuntanın yönetime  el koyduğunu açıklamasını televizyon başında öğrenmesi de balmumu heykellerle  aktarılıyor. Darbe ve muhtıraların gazete manşetlerindeki yansımalarının da yer  aldığı müzede, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 34 kişinin şehit edildiği 15  Temmuz Şehitler Köprüsü'nde halkın darbecilere karşı direnişi minyatür objelerle  canlandırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber