Atların 30 derecede ölüm kalım savaşı!

İstanbul Adalar’da hayvanseverlerin büyük tepkisini çeken fayton sorunu hâlâ çözüm bekliyor. Adalılar hayvana eziyet, çevre kirliliği ve pis kokulardan şikayet ederek yılda 500 atın öldüğünü vurguluyor... Faytoncular Odası ise elektrikli faytona olumlu baktıklarını söylüyor...

Atların 30 derecede ölüm kalım savaşı!

Atların 30 derecede ölüm kalım savaşı
İstanbul’da yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin çok sık kullandığı ve hayvanseverlerin tepkileriyle gündemden düşmeyen Adalar’daki atlı fayton sorununa çözüm aranırken, atlar ise yaşam mücadelesi veriyor. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da toplam 277 tane fayton bulunuyor. Bu faytonların 227’sinin bulunduğu Büyükada’da atlı faytonlara yılda yüzbinlerce kişi biniyor. Faytonlara binmek için uzun kuyruklar oluşurken, 30 derece sıcağın altında bekleyen atlar ise büyük eziyet çekiyor. Büyükada’da 1 saat 15 dakika süren 14 kilometrelik tur ile 45 dakika süren 7 kilometrelik turlardan sıcak havada etkilenen atların bazıları ise zaman zaman yığılıp kalıyor.

‘Yılda 500 at ölüyor’

Hayvanların kurtarılması için büyük uğraş veren Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği Başkanı Okan Oflaz, yılda resmi olmamakla birlikte 500 atın öldüğünü söyledi. Oflaz, “Bu hayvanlar 40 derece güneşin altında ve dik yokuşlarda koşturulduğu için yol kenarlarında ciğerleri patlıyor, ağzından burnundan kanlar gelir şekilde ölüyorlar” dedi.

Atların 30 derecede ölüm kalım savaşı
‘Elektrikli faytona varız’

Hak kaybına uğramadıkları sürece elektrikli faytonlara sıcak baktıklarını söyleyen Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal ise şunları söyledi:

Bir dönem at giriş-çıkışlarının da yasak olduğu Adalar’da 277 aracımıza bin 600 ata ihtiyacımız varken, biz 800-900 atla faaliyet gösterebildik. Böyle olunca daha fazla yorgunluk, daha fazla hastalık, daha fazla yıpranma oldu. Ama şu an bir sıkıntımız yok. Her faytonun 6 tane atı var. Tabi gündeme gelen elektrik faytona biz de ‘Hayır’ demiyoruz. Elektrik fayton olsun istiyoruz. Ancak hak kaybı olmaması durumunda konuşulabilir. İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu bizi çağırırsa oturur konuşuruz, ortak bir noktada buluşuruz.”

Fayton şoförleri ile ilgili şikâyetlerin sisteme oturması durumunda çözüleceğini belirten Ünal şöyle devam etti:

“Şu anda bir faytoncu yaz ayı olduğu için günde 5-6 tane tur yapabiliyor. Hijyen açısından da baktığımız zaman sistem değişikliğinde ne koku, ne pislik kalacak. Sorun dipten çözülmüş olacak. At sürücüleri ile de şikâyetler var. Ama bu hizmette insanların ehliyeti yok. Fakat ehliyet verecek kurum da yok. Dolayısıyla ehliyet, çalışma ruhsatı, çalışma izni verilmeyince hizmet sağlamakta olanaklı olmuyor. Halbuki bunlarının tümünün olması gerekiyor ki, ehliyet almak için belli vasıflara haiz olmak lazım. Yeni sistemde bunların hepsi olanaklı olacak. Her şey sistemle alakalı, eğitimden ehliyetine, kullanımından hızına hepsi bir bütünlük arz ediyor.”

İmamoğlu, ‘Çözeceğiz’ demişti

Seçim çalışmaları kapsamında Adalar’ı ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Adalar’da bir fayton meselesi var, faytonculukla uğraşan hemşerilerimiz, dostlarımız var. Bu süreci en insanı, vicdani kurallarla, hayvanları koruyarak, hayvanların bakımı çalışması ilgili süreçleri denetleyerek, beraberce ahlaklı bir biçimde süreci kollayacağız, koruyacağız” demişti.

Atların 30 derecede ölüm kalım savaşı

Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’daki toplam 277 faytona binmek için adaya gelenler uzun kuyruk oluşturuyor.

‘Her yer pislik içinde’

Faytonculardan şikâyetçi olan ada halkı ise şunları söylüyor:

“Burada hayvanlar ölüyor. Daha dün bir at yığıldı kaldı orada. Geçtiğimiz günlerde kafasına güneş geçen bir at parladı, meydana girdi. Kaç kere ölümlü kazalar oldu. Buradaki fayton sürücüleri ile ilgili birkaç kez tecavüz olayları da oldu. Ada halkının yüzde 90’ı da şikâyetçi. Buradaki fayton sayısı 50-60’a düşürülse, adanın arkasına taşınsa ve atlara iyi bakılsa sorun kalmayacak. Tam adanın ortasında sinekler oluyor, ortalık çok pis kokuyor. Hijyen açısından çok sıkıntılı. Elektrikli fayton olsun. İnsanlar ata bineceğine bu stilde elektrikli faytona binsin.”

Gaziantep'te erkek cesedi bulunduGaziantep'te bir erkeğe ait ceset bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber