Atletizm için geldi Hacettepe’yi bitirdi

Makedonya Milli Takımı adına 2013 yılında Edirne’de Balkanlar Şampiyonası’na atlet olarak katılan Beşir Zeneli, ‘Türkiye Bursları’ programıyla girdiği Hacettepe Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu.

Atletizm için geldi Hacettepe’yi bitirdi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) koordinasyonunda yürütülen ‘Türkiye Bursları’ programı kapsamında, Türkiye’de lisans ve yüksek lisans eğitimi gören yabancı öğrenciler geçen hafta düzenlenen törenle mezuniyetlerini kutladı. Bu yıl 8’incisi düzenlenen ‘Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Bu yıl mezuniyet sevinci yaşayan öğrencilerden biri de Makedonyalı Beşir Zeneli (23). Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nü bitiren Beşir, 2010 yılından 2014 yılına kadar atletizm sporu ile uğraştı. 2013 yılında Makedonya Milli Takımı’nın sporcusu olarak Edirne’de yapılan 18 yaş altı Balkan Şampiyonası’nda koştu. 800 metre ve 1500 metre yarışlarında Makedonya için mücadele eden Beşir, yarışın ardından şehri gezerken Trakya Üniversitesi’nde Türkiye Bursları ile ilgili bilgilendirme yazısını görünce başvuru yaptı.

Atletizm için geldi Hacettepe’yi bitirdi

‘Dizilerden Türkçe öğrendik’

Yarışlar için geldiği Türkiye’de güzel izlenimler edindiğini belirten Beşir, “2014 yılının şubat ayında Türkiye Bursları’na online olarak başvurdum. Başvuruma olumlu yanıt alınca da eylül ayında Türkiye’ye geldim. Beni Türkiye’ye getiren aslında ilk spordu, beğenmiştim. Daha sonra akademik anlamdaki diğer aşamalar için de bu ülkeyi seçtim. İlk zamanlarda Türkçeyi çok bilmiyorduk. Ama izlediğimiz diziler ve filmlerden Türkçe’yi öğrenme konusunda çokta sıkıntımız olmadı. Buradaki imkanlar sayesinde 5 yıl boyunca ailemden hiç para almadım. Türkiye’ye şu anda çok bağlıyız. Türkiye bize aile olarak çok güzel şeyler kattı. Burada akademik anlamda kendimi geliştirdikten sonra ülkeme dönmek istiyorum. Burada elde ettiğim başarı ve öğrendiğim şeyleri ülkeme aktarmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Tarih tezi için Türkiye’yi seçti

Kırgızistan’da Türk-Manas Üniversitesi’nde Tarih Bölümü’nü bitiren 26 yaşındaki Kırgızistanlı Dyıkanbek Shamshidin Uulu ise yüksek lisans için Türkiye’yi seçenler arasında. 3 yıldır Ankara’da yaşayan ve Ankara Yıldırım Bayezid Tarih Bölümü’ndenki yüksek lisansını bitiren Uulu, Türkiye’yi tercih etmesinin sebebini ise şöyle açıkladı: “Burada tarih okumak benim için çok büyük bir gurur. Türkiye, büyük imparatorlukların kurulduğu ve medeniyetlerin kesiştiği bir coğrafya. O yüzden Türkiye’yi seçtim.”

3 ilde PKK'ya karşı 'Kıran' operasyonu!Hakkari, Şırnak ve Van'da terör örgütüne yönelik jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucularının katılımıyla "Kıran Operasyonu" başlatıldı.İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hakkari'de 15, Şırnak'ta 12 ve Van'da 16 olmak üzere 43 mağara ve sığınağın imha edildiği bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber