AYT ve YDT hangi gün? Saat kaçta? (YKS 2. ve 3. oturumu)

Üniversite sınavının ilk oturumu bugğn yaşanacak. Toplam üç ayrı oturumdan oluşan YKS'nin ikinci oturumu AYT ve üçüncü oturumu YDT ne zaman uygulanacak? ÖSYM tarafından gerçekleşecek olan YKS için heyecan dorukta. İşte Üniversite sınavının oturumları hakkında bilinmesi gerekenler...

AYT ve YDT hangi gün? Saat kaçta? (YKS 2. ve 3. oturumu)

2019 YKS üç ayrı oturumdan oluşuyor. Temel Yeterlilik Testi(TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olarak tamamlanacak. Bugün TYT için heyecanlanan üniversite adayları, AYT ve YDT ne zaman uygulanacak merak ediyor.

AYT HANGİ GÜN SAAT KAÇTA?

AYT, 16 Haziran 2019 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir.

YDT NE ZAMAN?

YDT, 16 Haziran 2019 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecektir.

OTURUM BİLGİLERİ

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT):

2019-AYT’ye de girmek isteyen adaylar, “Alan Yeterlilik Testleri (AYT)” seçeneğini işaretleyecekler, AYT’ye girmek istemeyen adaylar bu seçeneği boş bırakacaklardır.

AYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (50,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların AYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

DİKKAT: 2019-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir programa yerleşmek isteyenlerin (2018- TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) 2019-AYT ve/veya 2019-YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT):

2019-YDT’ye de girmek isteyen adaylar, “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini işaretleyeceklerdir. YDT’ye girmek istemeyen adaylar, “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini boş bırakacaklardır.

YDT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu alanda değişiklik yapabileceklerdir. Bu değişikliği yaptıktan sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (50,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların YDT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

Raylara düşen kadın trenin altında kalarak hayatını kaybettiAnkara’nın Polatlı ilçesinde iddiaya göre dengesini kaybedip tren raylarına düşen bir kadın, trenin altında kalarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber