Bale dolu günler

Türkiye’den ve dünyadan bale ve modern dans yapıtlarını buluşturacak 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 3 Ağustos’ta Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde başlıyor.

Bale dolu günler

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sanatseverlerin karşısına yine zengin bir program ve büyüleyici performanslarla çıkarak gerçek bir sanat şölenine hazırlanıyor. Yerli ve yabancı bale topluluklarının sahneye çıkacağı festivalin yabancı konukları ise tempolu, heyecanlı ve ritmik gösterileriyle Gürcistan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu ile Flamenko ateşini yakacak İspanyol Aida Gomez Dans Topluluğu olacak. 

Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olan Bodrum Bale Festivali, 3 Ağustos Cumartesi akşamı, modern dans repertuvarının beğenilen eserlerinden Frida ile başlıyor. Özgür Adam İnanç’ın reji ve koreografisiyle Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek Frida eseri Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatını anlatıyor.

Programın devamında 6-7 Ağustos’ta, Gürcü Ulusal Dansı’nın tüm dünyada tanınmasını sağlayan Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu var. Festivalin devamında Devlet Opera ve Balesi’nin iki önemli klasik bale eseri Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde seyirci ile buluşturulacak. Romeo ve Jüliet’in aşkları bu defa ülkemizin ödüllü koreografları Volkan Ersoy ve Armağan Davran’ın librettosu ve özgün koreografileriyle 10 Ağustos akşamı İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.  14 Ağustos akşamı izleyicinin karşısında olacak Şehrazat balesi, Armağan Davran’ın libretto ve koreografisiyle Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor. Bodrum Bale Festivali’nde 17 ve 18 Ağustos’ta Aida Gómez ve Dans Topluluğu, 21 Ağustos’ta ise MDTist’in “Jizel” dans- drama eseri gösterilecek.

Fuat Oktay: Kaldığımız yerden devam ederizCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "120 saatlik ara istediler, 'buyurun' dedik. Eğer o süre dolduğunda verilen sözler yerine getirilirse zaten Barış Pınarı Harekatı amacına ulaşmış demektir. Hayır değilse, kaldığımız yerden çok daha kararlı şekilde devam ederiz" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber