Baraja kafes içinde giren dalgıç öldü

Baraja kafes içinde giren dalgıç öldü

TOKAT’ta Kelkit Çayı üzerindeki hidroelektrik santrali içinde bulunan su depolama regülatörüne, kafes içerisinde dalan 28 yaşındaki dalgıç Ufuk Kurtuluş, halatın kopması sonucu su içinde kalarak yaşamını yitirdi. Talihsiz gencin cesedine 29 saat sonra ulaşılabildi.

Olay dün öğle saatlerinde Niksar-Reşadiye ilçeleri arasında bulunan Niksar Hidroelektrik Santrali’nde meydana geldi. Kelkit’ten gelen suyun önünü keserek alanda toplanması amacıyla Samsun’dan gelen sanayi dalgıcı Ufuk Kurtuluş, halat bağlanan çelik kafes içerisinde vinç yardımıyla 20 metrelik yükseklikten 9 metre derinlikteki suya indi. Özel bir hortum yardımıyla nefes alan Kurtuluş, suyun önünü kesmek için başka bir vinçle aşağı indirilen beton kapağın kancalarını açmak isterken, bir anda akıntının oluşturduğu etkiyle kafese bağlanan çelik halat ve hava hortumu koptu. Su havzasında kaybolan Kurtuluş’u bulmak için arama çalışması başlatıldı, ancak ilk çalışmalardan sonuç alınamadı. Olay yerine gelen Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Sualtı Arama ve Kurtarma ekiplerinden oluşan dalgıçlar su seviyesinin azalmasını bekledi. Yaklaşık 26 saatlik bekleyişin ardından çalışmalar başladı. Kurtuluş’un kaybolduğu alana vinç yardımıyla kafes içerisinde inen kurtarma ekibi yaklaşık 3 saatlik çalışmanın ardından Kurtuluş’un içerisinde bulunduğu kafese ulaştı. İçerisinde Kurtuluş’un cesedi bulunan kafes bağlanan halat ve vinç yardımıyla dışarı çıkarıldı. Talihsiz gencin yakınları ise bu sırada gözyaşı döktü. Olay yerine girmeye çalışan yakınlarına jandarma ekipleri müdahale etti. Olayla ilgili soruşturma başlatılırrken, Kurtuluş’un cesedi otopsi için Niksar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kasım ayında deniz keyfiİstanbul’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle vatandaşlar denize girerek serinledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber