Başbağlar katliamı kurbanları anıldı

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te teröristlerce katledilen 33 kişi, katliamın yaşandığı köyde düzenlenen törenle anıldı.

Köy meydanındaki Kültür Evi önünde gerçekleştirilen törene, gencinden yaşlısına çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı. Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 24 yıldır Başbağlar katillerinin bulunmamasının büyük bir mesele olduğuna işaret ederek, “Ama o gün o katliamı üstlenen hainlerin, bu gün inlerine giriyoruz” dedi. Türk milletini ayrıştırmaya çalışanların emellerine ulaşamayacağına dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “Başbağlar, Madımak Oteli hepimizin acısıdır. Acıları yarıştırarak bir yere varamayız. Acılardan dökülen gözyaşlarının rengi yoktur. Biz birbirimizi ötekileştirerek, birbirimizi düşmanlaştırarak değil, birbirimizle kucaklaşarak, birbirimize sarılarak hep birlikte Türkiye olarak inşallah bu katliamların arkasındaki güçleri de hüsrana uğratacağız” diye konuştu.
l ERZİNCAN AA

Yaşayan tarih Ayşe nine...Muğla’nın Menteşe ilçesi kırsal Gülağzı Mahallesi'nde yaşayan Ayşe Uçar’ın nüfus cüzdanındaki doğum tarihi 28 Temmuz 1907. Fenerbahçe ile yaşıt Türkiye’nin yaşayan tarihi 113 yaşındaki Ayşe nine, yaşamı boyunca 3 padişah, 27 başbakan ve 12 cumhurbaşkanı gördü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber