Başbakanlık'ın ardından TBMM'ye de şok!

Danıştay Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde TBMM'nin sosyal tesis inşaatına yürütmeyi durdurma kararı aldı. Tarihi bira fabrikası da yıkılmaktan kurtuldu.

Yargı, kamu kurumlarına tahsis edilen bölümlerinin yapılaşmaya açılması eleştirilen Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi için önemli bir karara daha imza attı.

AOÇ'de inşasına devam edilen Başbakanlık Hizmet Binası'nın ardından, henüz proje aşamasında olan TBMM Eğitim, Arşiv ve Kongre Merkezi için de yürütmeyi durdurma kararı verildi. Danıştay 6. Daire tarafından oy birliği ile verilen kararda, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) onayladığı imar planı değişikliklerinin, hazırlanacak bilirkişi raporundan sonra yeni bir karar verilinceye kadar yürütmesinin durdurulduğu belirtildi. TBMM Eğitim, Arşiv ve Kongre Merkezi'nin AOÇ'deki tarihi bira fabrikası alanına yapılması planlanıyordu.

AOÇ arazisine, Başbakanlık Hizmet Binası yapılması kararının ardından, aynı arazide tarihi bira fabrikasının bulunduğu alana TBMM Eğitim, Arşiv ve Kongre Merkezi yapılmasına ilişkin kararlar da tartışma konusu olmuştu. Tartışmalar devam ederken ÖYK, merkezin yapılacağı alanı kapsayan toplam yüzölçümü 91 bin 195 metrekare olan arazinin imar planı değişikliklerini onaylamıştı. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası ise ÖYK kararının iptali için açmıştı.

Yürütmesi durduruldu

Ankara 11. İdare Mahkemesi'nin Başbakanlık Hizmet Binası inşaatının yürütmesini durdurmasının ardından, Danıştay 6. Daire de AOÇ'nin diğer bir bölümündeki yapılaşmayı engelleyecek nitelikte bir karar verdi. Kararda, ÖYK'nın onayladığı imar planı değişikliklerinin yürütmesi oy birliği ile durduruldu. Kararda, konuyla ilgili bilirkişi raporunun alınmasından sonra yeni bir karar verilinceye kadar ÖYK kararlarının yürütmesinin durdurulmasına hükmedildiği belirtildi. TBMM Eğitim, Arşiv ve Kongre Merkezi'nin AOÇ'deki tarihi bira fabrikası alanına yapılması planlanıyordu. Proje kapsamında AOÇ'deki işçi ve memur lojmanlarının bir bölümü de yıkılmıştı.

"Hiçbir işlem yapılmamalı"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kararı değerlendirirken, "AOÇ'de Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak açtığımız bir davada yine aynı alanla ilgili tescil başvurusunda bulunmuştuk. Bira fabrikası kompleksinin tamamıyla ilgiliydi. Burada yürütmeyi durdurma kararı alındı. Bu süreçte işçi ve memur lojmanlarının bir kısmının yıkıldığını biliyoruz. Bu konuyla ilgili de bir yaptırım içerisinde olacağız. Bu alanda hiçbir işlemin yapılmaması gerekiyor" dedi.

Başbakanlık inşatı durmamıştı

Ankara 11. İdare Mahkemesi'nin Başbakanlık Hizmet Binası ile ilgili yürütmeyi durdurma kararına rağmen, binanın yapım çalışmalarına devam edilmişti. İnşatın durmaması tartışmalara neden olurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili olarak, "Hukuksuz olarak yaptığımız hiçbir şey yok. Güçleri yetiyorsa yıksınlar. Yürütmeyi durdurdular, bu binayı durduramayacaklar. Açılışını da yapacağım, içine de girip oturacağım" açıklaması yapmıştı.

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber