Batı Nil Virüsü kabusu!

Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde yaşayan 4 kişide BNV tespit edilmesi endişeye yol açtı. Virüsün sivrisinek ısırması sonucu yayıldığını söyleyen semt sakinleri, sineklerin yuvası haline gelen ve mahallenin içinden geçen derenin kapatılmasını istiyor

Batı Nil Virüsü kabusu!

Sağlık Bakanlığı’nın 4 kişide Batı Nil Virüsü tespit edildiğini açıkladığı Avcılar’da sivrisinek korkusu yaşanıyor. Sineklerin yoğun olduğu Yeşilkent Deresi’nin çevresinde yaşayanlar korkudan cam açamadıklarını belirterek, derenin üzerinin kapatılmasını istiyor. Derenin hemen yanında evi bulunan Duran Ilgaz, geçtiğimiz günlerde 8 yaşındaki kızı Zeynep Ilgaz’ın sivrisinek ısırması nedeniyle enfeksiyon kaptığını ve dudaklarının yara olduğunu söyleyerek “Çocuğumun dudakları yemek yiyemeyecek hale geldi. Gerekli yerlere durumu bildirdim. Akşamları fareler çıkıyor. Sinekler çıkıyor. Kapılarımızı pencerelerimizi açamıyoruz. 11 yıldır burada oturuyorum. Yağmurlu havada sel oluyor. Dışarı taşıyor sular. Elimizden geldiğince önlem alıyoruz ama mecburen yaşıyoruz” dedi. Vatandaşların evlerindeki çöpleri bu dereye attığını söyleyen Hüseyin Akyol, “Derenin üzerini kapatmadığın sürece çözüm olmaz” diye konuştu.

‘Evimi taşıyorum’

En küçük bir baş ağrı ve bulantısından virüs kaptığını düşünerek hastaneye gittiğini söyleyen Hülya Koçer ise çözümü evini taşımakta bulduğunu söyledi. Koçer, “Benim evim derenin yanında. Pencerelerimizi açamıyoruz. Bu hizada evi bulunan herkes evini satıp gidiyor. Çünkü yaşanacak bir hal değil. Yağmurlu havada derenin suyu evimizi bastı. Taşınıyoruz. Aynı zamanda fareler de çok” dedi. Oğlunun sivrisinek ısırmasından dolayı hastanelik olduğunu söyleyen anne Ayşe Aras da, derenin ağzının kapatılmasını istiyor. Aras, “Sürekli mikrop kapıyoruz. Kapıları açamıyoruz. Sinek gelir diye diken üstünde oturuyoruz” diye konuştu. Öte yandan yaklaşık 2,5 metre boyundaki derenin kenarına yapılan korkulukların bazı noktalarda hasar görüp tamir edilmemiş olması da tehlike yaratıyor.

Geçen yıl 26 vaka

Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu sivrisinek sokması ile bulaşan, insanlarda nörolojik hastalıklara neden olabilen ve nadiren ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Virüsün bulaştığı kişilerin yüzde 80’inde herhangi bir belirti görülmez. Hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişlik, bulantı-kusma, ciltte döküntü görülebilir. 2018’de başta İtalya ve Yunanistan olmak üzere Avrupa ülkelerinde vaka sayıları artmış, aynı yıl Türkiye’de de 26 vaka görülmüştür. 

Asansör teknisyeni nöbet gününde akıma kapılarak öldüAntalya'da, asansör bakım firmasında teknisyen olarak çalışan Oğuzhan Aykurt (23), nöbet gününde bir kafenin arızalanan asansörüne müdahale ettiği sırada elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber