Bekçilik sınavı ne zaman? Yazılı sınavda hangi konular var?

8 Mart-01 Nisan 2019 arasında ön başvuruları tamamlanan bekçilik başvuruları sonrasında, bekçi adayları sınavın ne zaman uygulanacağını araştırıyor. Polis Akademisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleşecek olan bekçilik sınavında hangi konular yer alıyor? İşte bekçilik sınavına katılacak olan adayları yakından ilgilendiren detaylar...

Bekçilik sınavı ne zaman? Yazılı sınavda hangi konular var?

Bekçilik sınavlarına katılabilmek için öncelikle önbaşvuru yapmak gerekiyor. Bekçilik önbaşvuru işlemleri, Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılıyor. Ardından yazılı sınava alınan adaylar, parkur sınavına girecekler. Peki 2019 bekçilik yazılı sınavı ne zaman?

BEKÇİLİK YAZILI SINAVI NE ZAMAN?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılacak olan bekçilik yazılı sınavı tarihi henüz belirlenmedi. Bekçilik yazılı sınav tarihi belli olduğunda haberimizin içeriğinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

BEKÇİLİK YAZILI SINAVINDA HANGİ KONULAR ÇIKIYOR?

100 tam puan üzerinden değerlendirilecek olan bekçi adayları, toplamda 100 soruya cevap verecek. İlköğretim ve Ortaöğretim düzeyindeki Milli Eğitim Bakanlığı müfredatından sorulacak olan sorular, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konularından olacak.

Sınavda yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. Her soru katsayı olmadan eşit puana sahip olacak. Sınav toplam 120 dakika sürecek.

Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

46 saniyede tamamlayanlar 70,

47-48 saniyede tamamlayanlar 65,

49-50 saniyede tamamlayanlar 60 puan aldı.

BEKÇİLİK ALIMI PARKUR BİLGİLERİ

Polis Akademisi Başkanlığı bekçi alımı parkuruna dair henüz bir bilgi yayımlamazken, geçtiğimiz sınav dönemine ait parkur bilgileri şu şekildeydi:

Toplam 72 metre uzunluğundaki parkurda;

1-)Jimnastik tahtası üzerinde çift ayakla 5 kez sıçrayış,

2-)Lastik içerisinden geçme,

3-)15'er kilogramlık ağırlıklarını iki hedef arasında bir tur taşıma,

4-)İki sağlık topu arasında bir tur (ilk topa bir, ikinci topa iki kez dokunulması gerekiyor),

5-)2 metrelik zeminde bir kez takla,

6-)Arası 2 buçuk metre olan 6 duba arasından slalom koşu,

7-)Engel altından geçiş ve üstünden atlayış aşamaları tamamlanacak.

Bu aşamaları;

40 saniyede tamamlayanlar 100 puan,

41 saniyede tamamlayanlar 95,

42 saniyede tamamlayanlar 90,

43 saniyede tamamlayanlar 85,

44 saniyede tamamlayanlar 80,

45 saniyede tamamlayanlar 75,

Pompalı dehşeti! Kız arkadaşını yaralayıp intihar ettiAfyonkarahisar'da, tartıştığı kız arkadaşı Ş.B.'yi (21) pompalı tüfekle yaralayan H.B. (21), aynı silahla yaşamına son verdi.Olay, saat 20.30 sıralarında Kocatepe Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre H.Y. ile kız arkadaşı Ş.B. arasında bilinmeyen nedenle tartışma çıktı.Tartışmanın büyümesi üzerine H.Y. yanında getirdiği pompalı tüfekle Ş.B.'yi vurarak yaraladı. H.Y. daha sonra aynı silahla intihar etti. Silah seslerini duyanların ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri yaralanan H.Y. ve Ş.B.'yi Afyonkarahisar Devlet Hastanesi ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Hastanesine götürdü. H.Y., doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Ş.B.'nin tedavisi ise sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber