Belçika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belçika, Avrupa’nın batısında yerleşen ve yaklaşık 11 milyon nüfusu olan bir ülkedir. Belçika’nın resmi adı Belçika Krallığıdır. Belçika’nın kralı Filip, başbakanı Çarlz Mişel’dir. 30,528 km² alanı kaplayan bu küçük ülke Avrupa Birliğine bağlıdır ve birliğin birçok büyük çaplı uluslararası organizasyonlarının merkezi olarak biliniyor.

Belçika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belçika Hakkında Genel Bilgiler

Toplam sınır uzunluğu 1512 km olan Belçika aynı zamanda bir NATO ülkesidir. Başkenti, Brüksel şehridir. Tabii ki, Belçika’da da diğer Avrupa ülkeleri gibi para birimi olarak avro kullanılmaktadır. Belçika’nın komşuları; Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda’dır. Dolayısıyla ülkede yaşayan etnik grupların da sayısı az değil. Fakat bu grupların arasında en fazla üyesi olan 3 grup bulunmaktadır. Bu 3 topluluk; Flaman, Fransız ve Alman topluluklarıdır. Dolayısıyla ülkede 3 dilde konuşulmaktadır.

Belçika, federal monarşi, anayasal monarşi, parlamenter sistem ile yönetiliyor ve 3 kantondan oluşuyor. Hollandacanın lehçelerinden birinin resmi dil olarak kullanıldığı Flaman bölgesi, Fransızcanın kullanıldığı Valon bölgesi ve her iki dilin de kullanıldığı Brüksel Başkent bölgesi. Brüksel bölgesinde kısmen de olsa Fransızca bir az daha ağırlıklı kullanılıyor. Bu yüzden çoğu zaman Valon bölgesi ile Brüksel bölgesi birlikte hareket ederler. Hatta birlikte oluşturdukları "Fransız Topluluğu" adlı paralel bir oluşum da kurmuşlar.

Belçika’nın Gezilecek Yerleri

Belçika’da gezilip görülecek çoğu yer ya Unesco koruması altında ya da buna adaydır. Ülkede gezip görülebilecek güzelliğe sahip birçok dini mimariler, kültürel ve tarihsel bölgeler ve bunun yanı sıra geniş doğa alanları bulunmaktadır.

Bunlara örnek olarak "Mini Avrupa", "Güzel sanatlar Kraliyet Müzeleri", "Gruninge müzesi", "Kraliyet sarayı", "Bavo katedrali", "Rubens evi", "Payree Dise", "Beffroy Bruges", "Menena kapısı", "Antwerp Hayvanat Bahçesi", "Huisbrouwerij De Halve Maan", "Ipra'nın gardirobu" ve bunlar gibi yüzlerce yer gösterilebilir.

İklim

Ülkede genel olarak okyanussal bir hava durumu hâkimdir. Yani yazın fazla sıcak olmaz, kışın da fazla soğuk olmaz. En sıcak ay ortalaması 24-25 °C, en soğuk ay ortalaması ise 5-6 °C'dir.

Din

Ülkenin %58'lik kısmını Katolikler, %35'lik kısmını ateistler, geride kalan %7'lik kesimini de Müslümanlar, Budistler, Museviler, Ortodoks Ve Protestanlar oluşturmaktadır.

Ayrıldığı sevgilisini vurup intihar ettiKuşadası’nda emlakçılık yapan sevgilisini pompalı tüfekle yaralayan bir kişi, olaydan bir saat sonra kendini vurarak intihar etti. Hastaneye kaldırılan yaralı kadının hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber