BİLSEM kayıtları ne zaman alınacak? BİLSEM mülakat sonucu sorgulama

BİLSEM mülakat sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2019-2020 eğitim öğretim yılında Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim alacak öğrencilerin yetenek alanlarına göre değerlendirmesi tamamlanmıştır denildi. Adaylar Genel Yetenek, Resim ve Müzik alanlarında değerlendirmeye tabi tutuldu. Peki BİLSEM kayıtları ne zaman alınacak?

BİLSEM kayıtları ne zaman alınacak? BİLSEM mülakat sonucu sorgulama

BİLSEM mülakat sonuçları MEB tarafından açıklandı. Binlerce adayın yakından takip ettiği BİLSEM mülakat sonuçlarına göre adaylar Genel Yetenek, Resim ve Müzik alanlarında bireysel değerlendirmeye tabi tutulmuştu. Bu kapsamda Genel Yetenek alanında bireysel değerlendirmeye tabi tutulan adaylar için taban puan 130, Resim alanında bu puan tüm sınıf düzeyleri için 90 ve Müzük alanında ise 70 olarak açıklandı.

BİLSEM KAYITLARI NE ZAMAN ALINACAK?

BİLSEM ( Bilim ve Sanat Merkezleri)'ne kayıt hakkı kazanan öğrenciler 26 Ağustos- 13 Eylül tarihleri arasında bulundukları il ve ilçeye en yakın BİLSEM'e başvurarak kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanında bireysel değerlendirmelere ilişkin itirazlar; 22-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında öğrenci velisi tarafından il millî eğitim müdürlüklerine yapılacaktır.

BİLSEM YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

Genel zihinsel yetenek alanında yapılan bireysel değerlendirmelerde Türkiye'nin ilk yerli zeka ölçeği olan Anadolu-Sak Zeka Ölçeğinin (ASIS) kullanıldığı yerleştirme sonuçlarına göre 20 bin 263 öğrenci Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) yerleşmeye hak kazandı.

BİLSEM'lere öğrenci tanılama ve seçme işlemleri üç aşamada yapıldı. Bu süreçte, belirtilen sınıf düzeylerinde eğitim gören öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre gözlem formlarının doldurularak aday gösterilmesi, aday gösterilen öğrencilerin tablet bilgisayar ile grup tarama uygulamasına alınması ve grup tarama uygulaması sonucunda barajı geçen öğrencilerin yetenek alanlarına göre (genel zihinsel yetenek, resim, müzik) bireysel değerlendirmeye alınması aşamaları yer aldı.

BİLSEM MÜLAKAT SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Ülke genelindeki 160 BİLSEM'e yönelik sınavların ilk aşaması olan "grup tarama uygulaması"na 2018-2019 eğitim öğretim yılında 1, 2 ve 3. sınıf düzeyinde yetenek alanlarına göre (genel zihinsel yetenek, resim, müzik) 896 bin 537 öğrenci aday gösterildi. Bu sayı 2017-2018 eğitim öğretim yılında 248 bin 418'di.

BİLSEM yerleştirme sonuçlarına göre, 20 bin 263 öğrenci merkezlere yerleşmeye hak kazandı. Bunlardan 4 bin 414'ünü 1. sınıf, 7 bin 299'unu 2. sınıf, 8 bin 550'sini ise 3. sınıf düzeyindeki öğrenciler oluşturdu.

Yerleştirme sonuçlarına göre, BİLSEM'lere devam eden öğrenci sayısı 42 bin 832'den 63 bin 95'e yükseldi.

Yerli zeka ölçeği (ASIS) ilk kez kullanıldı
Genel zihinsel yetenek alanında yapılan bireysel değerlendirmelerde bu yıl Türkiye'nin ilk yerli zeka ölçeği olan Anadolu-Sak Zeka Ölçeği (ASIS) uygulandı.

Resim ve müzik yetenek alanlarında bireysel değerlendirmeye alınacak öğrenciler, illerde kurulan komisyonlar tarafından değerlendirildi.

Sonuçlara, Milli Eğitim Bakanlığının "www.meb.gov.tr" internet adresinden ulaşılabiliyor.

Kayıt hakkı kazanan öğrenciler 26 Ağustos-13 Eylül'de bulundukları il/ilçeye en yakın BİLSEM'e başvurarak kayıt yaptırabilecek.bilse

Fatih Koparan'ın darp edilme anı kameraya yansıdıMarmaris'te kuyumculuk yapan ve sosyal medyada 'gezgin' kimliği ile tanınan Fatih Koparan'ın (37) iş yerinin önünde uğradığı sopalı saldırının görüntüleri ortaya çıktı. İskoç turistler tarafından cep telefonuyla çekilen 9 saniyelik görüntüde, Koparan'ın nasıl darbedildiği görülüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber