BM’den Gülmen ve Özakça için acil çağrı

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için önce Yüksel Caddesi’nde eyleme, sonra da açlık grevine başlayan, eylemleri sürerken tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için Birleşmiş Milletler’den (BM) çağrı geldi.

BM’den Gülmen ve Özakça için acil çağrı

BM Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı ve bazı özel raportörler tarafından 1 Haziran 2017 tarihinde Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na, “Ortak Acil Çağrı mektubu” gönderdi. Yazıda, Dışişleri Bakanlığı’na iletilmek üzere şu soruların yanıtlanması talep edildi:
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınmaları ve tutuklanmalarına dayanak teşkil eden yasal gerekçeler ile gözaltı ve cezaevinde sağlık hizmetlerine erişimleri ve zorla beslenmeye tabi tutulup tutulmadıkları,
Sultan Özakça (Özakça’nın açlık grevine başlayan annesi) ile Esra Özakça’nın (Özakça’nın açlık grevindeki eşi) gözaltına alınmaları ile ilgili yasal gerekçelerin bilgi notu şeklinde hazırlanarak en geç 12 Haziran’a kadar gönderilmesi.
“Çok ivedi” başlıklı not uyarınca hazırlanan bilgiler Adalet Bakanlığı kanalıyla Dışişleri Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık, bu aşamadan sonra BM’ye yanıtları iletecek ve iddialara yanıt verecek. BM Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu da yanıtları inceledikten sonra Gülmen ve Özakça ile ilgili çağrı yapılması ya da karar alınmasını değerlendirecek.

Yabancı işçileri taşıyan minibüs kaza yaptıMersin'in Silifke ilçesinde, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne (NGS) çalışmak için gelen yabancı işçileri taşıyan minibüs, TIR’a arkadan çarptı. Kazada, Ukrayna uyruklu 2 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber