Bu tabloya su dayanmaz

Türkiye’yi gelecekte bekleyen çevre sorunları arasında susuzluk ve kuraklık geliyor. Uzmanlara göre küresel iklim değişikliği sadece insan sağlığını değil, doğal kaynakları da olumsuz etkileyecek.

Bu tabloya su dayanmaz

Türkiye’nin son doğal ve atık su karnesini Milliyet’e yorumlayan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, yüzey sularının yüzde 74’ünün kirlendiğine dikkat çekerek, “Elimizdeki son verilere göre 158 yüzey suyumuzun yüzde 33’ü dördüncü sınıf , yüzde 21’i üçüncü sınıf ve yüzde 20’si ikinci sınıf kalitede. Türkiye’de bin 397 belediyenin bin 338’inde kanalizasyon şebekesi bulunurken, 59 belediyede halen kanalizasyon şebekesi bulunmuyor. 2017 verilerine göre 816 belediyede atıksular arıtılmadan doğaya veriliyor. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerine göre Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı yaklaşık bin 350 metreküp. Türkiye su azlığı yaşayan bir ülke. 2030 yılında nüfusun 100 milyonu bulması öngörülüyor. Bu durumda kişi başına düşen su miktarı bin 100 metreküp seviyesine düşecek ve su kıtlığı yaşanacak” dedi.

Boru hatlarında kaybolan su miktarına dikkat çeken Bozoğlu, “Şu an için Ankara’da yüzde 36, İstanbul’da yüzde 24, İzmir’de yüzde 30, Van’da yüzde 64, Şanlıurfa’da yüzde 67 su kaybı yaşanıyor. Bu oran ne yazık ki Hakkari’de yüzde 82, Mardin’de yüzde 77 ile rekor düzeyde. Büyük maliyetlerle temin edilen suyun iletim sürecinde kaybolması gereksiz daha fazla su çekilmesine neden oluyor. Bu durum maliyeti artırırken, çevresel ve ekonomik bir sorun yaratıyor” diye konuştu. Bozoğlu, şu uyarılarda bulundu: “Sekiz su havzası, Susurluk, Meriç-Ergene, Konya Kapalı, Büyük ve Küçük Menderes, Gediz, Kuzey Ege ve Burdur’daki toplam 750 dere ve gölün sadece altı tanesi kirlenmemiş durumda. Bu havzalardaki suların yüzde 99’u kirli. Türkiye’de evsel ve endüstriyel atık suların yeniden kullanım oranı yüzde 1’in altında.”

En çok su tüketilen şehir Sakarya

Bozoğlu ve arkadaşları tarafından hazırlanan son raporda şu ayrıntılar dikkat çekiyor:

- Türkiye genelinde belediyelerden kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 217 litre.
- Ülke genelinde belediyelerden kişi başı deşarj edilen günlük atık su miktarı ise 183 litre.
- Türkiye’de kişi başına en çok su tüketen ilk şehir şehir: Sakarya, Trabzon, Gaziantep, Kahramanmaraş, Erzurum.
- Kişi başına en az su tüketen yani tasarruflu ilk beş şehir: Diyarbakır, Bursa, Şanlıurfa, İzmir ve Manisa.
- Kişi başına en çok atık su çıkan ilk beş şehir: Trabzon, Antalya, Muğla, Aydın, İstanbul.
- Kişi başına en az atık su çıkan ilk beş şehir: Mardin, Diyarbakır, Tekirdağ, Erzurum ve Bursa.
- Günlük kişi başına toplanan ortalama atık miktarı 1,17 kilo. İstanbul, Ankara ve İzmir için bu oran sırasıyla 1,30 kilo, 1,14 kilo ve 1,32 kilo.
- Kişi başına en çok günlük atık sırasıyla Muğla, Balıkesir, Aydın, Antalya, Tekirdağ’da ortaya çıkıyor. Kişi başına günde en az atık oluşturan iller ise Kahramanmaraş, Trabzon, Mardin, Erzurum, Kayseri olarak sıralanıyor.

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber